Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2013 07 16

Kaip gauti išeitinę išmoką ir kokie yra jų dydžiai nutraukiant darbo sutartį?

Lietuvos Respublikos Darbo kodeksas numato keletą atvejų, kuomet gali būti nutraukta darbo sutartis. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad pagal kelis iš jų išeitinės išmokos darbuotojams yra skiriamos, pagal kitus – ne. Šių straipsnių įvairovė vis dažniau tampa įrankiu, kuomet darbdaviai pasinaudoja darbuotojo nežinojimu pagal kurį straipsnį yra nutraukiama darbo sutartis.
Pinigai
Pinigai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Pagal LR DK straipsnį (140 str. 1 d.) yra numatomi tokie kompensacijų dydžiai pagal darbo trukmę:

  • Iki dvylikos mėnesių – vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio;
  • Nuo dvylikos iki trisdešimt šešių mėnesių (nuo 1 iki 3 m.)  – dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;
  • Nuo trisdešimt šešių iki šešiasdešimties mėnesių (nuo 3 iki 5 m.) – trijų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;
  • Nuo šešiasdešimties iki šimto dvidešimties mėnesių (nuo 5 iki 10 m.) – keturių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;
  • Nuo šimto dvidešimties iki dviejų šimtų keturiasdešimties mėnesių (nuo 10 iki 20 m.) – penkių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio;
  • Daugiau kaip dviejų šimtų keturiasdešimties mėnesių (daugiau kaip 20 m.) – šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio.

Visais atvejais, kuomet nutraukiant darbo sutartį darbuotojo kaltės nėra (išskyrus atvejus kai darbo sutartis nutraukiama šalių sutarimu, suėjus terminui arba darbuotojo pareiškimu) darbuotojui priklauso dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka. Atkreipiamas dėmesys, kad tai galioja tais atvejais, kuomet įstatymai ar kolektyvinė sutartis nenumato kitaip.

Iš viso to daroma išvada, kad jeigu darbo sutartis yra nutraukiama darbuotojo prašymu, jokia išeitinė išmoka jam nėra priklausoma. Šioje vietoje, dažnai pasitaiko atvejų, kuomet darbdaviai tuo pasinaudoja ir tam tikro psichologinio spaudimo būdu priverčia darbuotoją parašyti prašymą nutraukti darbo sutartį savu noru.

Pagal to paties straipsnio antrąją dalį (LR DK 140 str. 2 d.) atleidžiant darbuotoją iš darbo ne dėl jo kaltės, privalo būti išmokama išeitinė išmoka, kuri yra lygi dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžiui.

Patarimas būtų pasinaudoti visomis Darbo kodekso suteikiamomis teisėmis ir susigrąžinti tai, kas darbuotojui iš tikrųjų priklauso, o ne pasiduoti darbdavio spaudimui ir nutraukti darbo sutartį savu noru.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos