2018 02 23

Įspėjimas paliekantiems sofas prie konteinerių: „Atsargiai, jus filmuoja“

Baltu mikroautobusu atvažiavę vyrai iš pradžių išvelka kilimą ir numeta jį prie atliekų konteinerių. Paskui ten pat atitempia sofą. Ramiai besidarbuojantys vyriškiai net neįtaria, kad yra filmuojami tiek jie, tiek jų transporto priemonė. Vaizdas užfiksuotas prieš pat Kalėdas Naujosios Vilnios seniūnijoje. Galbūt tai yra vieni iš tų vilniečių, kurie už atliekų surinkimą ir tvarkymą iki šiol nemoka.
Taip atrodo teritorija prie konteinerių Karoliniškėse
Šiukšlės šalia konteinerių Karoliniškėse / 15min skaitytojo Martyno nuotr.

Nemoka trečdalis vilniečių

Vilniaus savivaldybė skaičiuoja, kad apie trečdalis vilniečių nėra sudarę sutarčių su atliekų vežėjais, t. y. už atliekų surinkimą ir tvarkymą nemoka nė cento. Vis dėlto jie kažkur padeda savo šiukšles.

„Jie naudojasi esama infrastruktūra, tačiau neprisideda prie jos išlaikymo ir už paslaugas nemoka. Vilniaus miesto savivaldybės skaičiavimais, tuo piktnaudžiauja net apie 150 tūkst. žmonių. Sąžiningi vilniečiai moka už 30 proc. „fantomų“, nesudariusių sutarčių su atliekų vežėjais, bet nelegaliai besinaudojančių paslaugomis“, – apie susidariusią situaciją teigė Vilniaus savivaldybės Atliekų tvarkymo programos įgyvendinimo skyriaus vedėjas Valdas Juodis.

O kol vieni sąžiningai moka nustatytą mokestį, kiti galvos dėl to nesuka ir palieka krūvas atliekų bet kur: ne tik mišrių atliekų ar antrinio rūšiavimo konteineriuose, bet ir šalia jų, palikdami didelių gabaritų namų apyvokos rakandus, senus baldus, buitinę techniką, statybines šiukšles, pakuotes ar padangas.

Bauda – iki 140 eurų

„Kategoriškai pareiškiame, kad su šešėline rinka taikstomasi nebus. Ėmėmės priemonių tokiai situacijai spręsti ir sumontavome aukštos raiškos vaizdo kameras, kurios jau užfiksavo pirmuosius „fantomus“. Pernai prieš pat Kalėdas (gruodžio 22 d.) Naujosios Vilnios seniūnijoje buvo užfiksuota, kaip atvažiavę vyrai prie konteinerių išmetė ir seną kilimą, ir baldus, kai visas šias atliekas privalėjo nugabenti į stambiagabaričių atliekų aikštelę. Užfiksavus administracinį nusižengimą iškelta byla, kurios nagrinėjimas numatytas 2018 m. balandžio 19 d. Pažeidėjams gresia bauda iki 140 eurų“, – tvirtino V.Juodis.

VIDEO: Nufilmuota: mikroautobusu atvykęs vyras seną kilimą ir sofą numetė prie konteinerių

Jis pažadėjo, kad nesąžiningi vilniečiai netrukus gali gauti pranešimus apie užfiksuotus jų įvykdytus pažeidimus: „Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo įgyvendinti unikalią iniciatyvą, kuria tikimės atgrasyti nuo nelegalaus atliekų šalinimo. „Karštuose taškuose“ pažeidėjai fiksuojami vaizdo priemonėmis ir nuo atsakomybės neišsisuks. Praktiniais pavyzdžiais įrodysime, kad šiukšlinti, kur papuola, tiesiog yra per brangu.“

Užfiksavus administracinį nusižengimą iškelta byla. Pažeidėjams gresia bauda iki 140 eurų, – tvirtino V.Juodis.

Šiuo metu galioja 2016 m. gegužės 11 d. Vilniaus tarybos sprendimu nustatyti maksimalūs įkainiai už komunalinių atliekų tvarkymą. Tad daugiabučių fiziniai asmenys, besinaudojantys bendro naudojimo konteineriais, iki šių metų balandžio 30-osios moka po 0,09 eurų už kv.m be PVM tarifu. Šis mokestis taikomas daugumai daugiabučių gyventojų. Tik nedidelė dalis jų yra sutarę mokėti už išvežamų atliekų kiekį, tada mokama iki 14,75 Eur/kub.m be PVM, toks tarifas taip pat nustatytas tame pačiame tarybos sprendime.

Mokės visi

Sutartys, anot V.Juodžio, yra tiesioginės tarp atliekų turėtojų ir atliekų vežėjų, mokama tiesiai vežėjams, ir, deja, nepriklausomai nuo to, ar tas konteineris aptarnavimo dieną yra pilnas, ar pustuštis. „Be to, nemaža dalis tiek fizinių, tiek juridinių asmenų apskritai nemoka už atliekų tvarkymą, nėra sudarę tokių sutarčių, tačiau naudojasi esama infrastruktūra, teršia pamiškėse, pakelėse, ar tiesiog palieka savo atliekas prie kažkieno apmokamų konteinerių“, – teigė savivaldybės atstovas.

Nuo gegužės 1-osios įsigalioja nauja tvarka, pagal kurią visi Vilniuje registruoti gyventojai privalės mokėti už atliekų tvarkymą, net jei iki šiol nebuvo sudarę tokių sutarčių bei neturėjo konteinerių. Tikimasi, kad tai padės atliekų tvarkymo sistemoje įvesti tvarką. O kol kas bet kur senas sofas ar kilimus išmesti norinčius vilniečius tenka įspėti – „Atsargiai, jus filmuoja“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų