Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 07 28

Išskirtinis interviu: Londono politikas – apie Anglijos lietuvius, balandėlius ir Rusijos grėsmę

Imti interviu iš Jungtinės Karalystės politiko niekad nėra paprasta. O tuo labiau, kai atsakingai patikrinta apsaugos darbuotojų ir patekusi į už devynių spynų slepiamą kabinetą supratau, kad diktofone nebėra vietos nei vienam pokalbiui. Kol, pasitelkusi visas britiškas malonybes, atsiprašinėjau ir raudau iš profesinės gėdos, mano pašnekovas, Londono Asamblėjos narys Andrew Boffas pasisiūlė padėti ir keletą minučių panaršęs kompiuteryje sutvarkė mano diktofoną. Du kartus Londono mero rinkimuose antrą vietą užėmęs konservatorius su politikams nebūdingu nuoširdumu pasakojo apie sostinės lietuvius, imigrantų naudą ir per dosnią savo šalies pašalpų sistemą.

– Ką manote apie Didžiosios Britanijos Vyriausybės siekį atsikratyti imigrantų?

– Kodėl mes turėtume išvyti tūkstančius jaunų žmonių, ieškančių darbo? Britanijos populiacija nejaunėja. Darbo čia turime daug. Lietuva tuos jaunus žmones išmokslino, paruošė gyvenimui, o jie tas žinias nori panaudoti mūsų šalies labui. Kodėl turėtume jų atsisakyti? Mes daugybę metų praleidome mokydami savo piliečius, tačiau dabar niekas nebenori būti santechniku ar statybininku, nepaisant to, kad už šiuos darbus gerai moka. Mes neturime žmonių, kurie dirbtų tuos darbus, bet turime atvykėlių, į kurių išsilavinimą nereikėjo investuoti. Tai skaudi tiesa, bet yra darbų, kurių britai nedirba, nes jaučiasi per daug išdidūs juos dirbti.

– O jeigu dirbti paprastų darbų britai nenori dėl dosnios pašalpų sistemos?

– Geras argumentas. Mūsų socialinė sistema – itin palanki nedirbti, tačiau situacija keičiasi. Puiki mintis nemokėti pašalpų tiems, kurie nepragyveno šalyje, tarkime, metų. Ir ne dėl to, kad išnyktų „pašalpų turizmas“. Tai apskritai kvailas terminas. Politikai įsivaizduoja, kad egzistuoja žmonių tipas, kurie tiesiog blaškosi po visą Europą ir gyvena iš pašalpų. Parodykit man tuos žmones. Tai pats idiotiškiausias argumentas, kokį esu girdėjęs. Sakau drąsiai ir tvirtai – lietuviai čia neatvažiavo dėl pašalpų sistemos. Jiems reikia darbo ir uždirbti pinigų. 

– Kaip manote, ar britai geba vertinti imigrantus?

– Na, su laiku visi išmoks. Dabar jei paklaustum brito apie imigrantus, jie atsakytų paprastai: jei esi užsienietis, atsikraustai į Londoną, vyriausybė tau duoda namą, pradeda mokėti pašalpas ir tau niekada gyvenime nebereikia dirbti. Taip mano daugybė britų, nes jiems sakė draugai, pažįstami, artimieji ar dar kas nors.

– Tačiau yra iš pašalpų gyvenančių britų, kurių kartos nėra dirbę. Nei seneliai, nei tėvai, nei vaikai.

– Tiesa. Mūsų pašalpų sistema sukurta ne taip, kad darytų žmones turtingesniais, o taip, kad išlaikytų juos skurdžiais. Labai lengva kaltinti šiuos žmones, tačiau jie augę tokioje aplinkoje ir neįsivaizduoja kito gyveimo. Jiems reikia padėti išmokti gyventi, jie mano, kad gyvenime viskas vyksta taip – baigi mokyklą, užpildai keletą dokumentų ir jie siunčia tau pinigus. Jiems niekada niekas nesakė – susirask darbą! Jie net negali susirasti darbo, nes neturi jokių įgūdžių. Nežino, kaip reikia elgtis darbe, nemoka būti pagarbūs, punktualūs, nemoka absoliučiai nieko. Dabar stengiamės jiems padėti, darbo biržoje siųsti į kursus, suteikti kitokią paramą. Nėra blogų darbų, galima net valyti gatves. Pasitikėjimo savimi jausmas uždirbant pinigus yra kur kas didesnis pasitenkinimas nei ta tuštuma, gaunant pajamas už televizoriaus žiūrėjimą.

– Ką manote apie nusikaltėlių deportavimą į gimtąsias šalis?

– Manau, tai labai teisingas srendimas. Dažniausiai žmogui geriau savo aplinkoje, su kalbančiais jo kalba. Turime galvoti apie pačius nusikaltėlius. Be to, daugelyje šalių nusikaltėlio išlaikymas kalėjime – pigesnis nei čia. Man gaila tik dėl to, jog šis įstatymas įsigaliojo tarsi kovos su imigrantais būdas. Tiesiog įvestas prastu metu. Tas pats galioja ir prekybos žmonėmis aukoms. Nereikia būti ksenofobams ar nacionalistams šiuo klausimu, tokiais atvejais geriau savoje tėvynėje.

Nemanau, kad gera mintis deportuoti visus imigrantus, kurie kažkada padarė nusikaltimą, tačiau už jį jau atliko bausmę. Žmonės daro klaidų, tačiau turi teisę pasitaisyti. Turėtume atsižvelgti į teisę laisvai judėti ir į nusikaltimo pobūdį.

Šiuo metu lietuviai gali balsuoti vietos rinkimuose, taip ir turi būti. 

– Kaip siūlytumėte spręsti perpildytų namų Londone problemą?

– Statyti, statyti, statyti. Reikia ne tik daugiau namų, reikia didesnių namų, su daugiau miegamųjų. Kad juose gyventi būtų pigiau, bet ir nereikėtų grūstis. Londone 330 tūkst. jaunų žmonių užaugo perpildytuose būstuose. Tai – siaubingi skaičiai. Tai blogai sveikatai, padidėja rizika sirgti užkrečiamomis ligomis. Taip pat tokiuose būstuose gyvenantys vaikai turi mažiau šansų gerai mokytis, nes jiems nepakanka erdvės ir ramybės studijoms. Negana to, tokiuose namuose augantis jaunimas labiau linkęs nusikalsti.

Taip pat skaitykite: Didžiosios Britanijos imigrantai apkaltinti pašalpų sistemos „melžimu“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais