Apie Kuršių marių žuvų tyrimą pranešta kitą dieną po prokuratūros pranešimo apie „Grigeo Klaipėda“ vykdytą nusikaltimą gamtai, kai į aplinką tekėjo nevalytos nuotekos.
Aplinkosaugininkai ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tyrė, ar Kuršių marių ir Baltijos jūros priekrantėje sugautoje žuvyje nėra sunkiųjų metalų.
Iš Baltijos jūros buvo paimtas sužvejotos strimelės mėginys, iš Kuršių marių keturi mėginiai: žiobrio, starkio, karšio ir kuojos.
„Nustatėme, kad leidžiami kiekiai nėra viršijami. Buvo tiriami dioksinai ir sunkieji metalai žuvyse“, – tyrimo išvadas reziumavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento patarėja Dalia Kaveckienė.
Kai orai leis ir žvejai pagaus Baltijos menkės, bus tiriama ir ši žuvis.
„Galima ramiai valgyti. Žuvis, pagal turimus rezultatus, ji yra saugi. Gal dėl to, kad žuvis yra migruojanti, vanduo atsiskiedžia ir tas taršos lygis nėra toks, kad būtų pavojingas“, – aiškino D.Kaveckienė.
Stebėsenos tyrimai atliekami kasmet. Kaip teigė specialistai, normos niekada nebuvo viršytos. Tačiau 2015-aisiais buvo tirtos Baltijos menkių kepenys. Jose nustatytas padidintas dioksinų kiekis. Nuo 2011-ųjų uždrausta Baltijos menkių kepenis vartoti maistui.
Nuo 2004-ųjų daromi tyrimai rodo, kad dioksinų kiekis žuvyse netgi mažėja. Bet specialistai pastebi, kad smulkėja ir pati žuvis, o dioksinai paprastai kaupiasi stambesnėse žuvyse.