Praėjusį penktadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo suteikė įgaliojimus Krašto apsaugos ministerijos (KAM) Euroatlantinio bendradarbiavimo departamento direktoriui Sauliui Gasiūnui derėtis ir parafuoti susitarimą su JAV dėl bendradarbiavimo gynybos srityje.
Tai reiškia, kad į Lietuvą atvyksiantys amerikiečių kariai ir su jais susiję civiliai turės tam tikras sąlygas, dėl kurių susitars abi valstybės.
Ši sutartis nėra susijusi su JAV karinių bazių steigimu ar konkrečių ginkluotųjų pajėgų dislokavimų.
Dėl tokio susitarimo derasi ir kitos Baltijos valstybės.
Savo karius teistų pagal JAV teisę
Ši sutartis vadinama DCA (angl. Defence Co-operation Agreement). Konkrečios jos sąlygos kol kas nėra aiškios, nes derybų procesas vis dar vyksta. Tačiau jau žinoma, kokie galėtų būti pagrindiniai jos punktai.
Išskirtiniais atvejais Lietuva turėtų teisę susigrąžinti baudžiamąją jurisdikciją ir pati teisti nusikaltimą padariusius JAV karius ar susijusius civilius.
Pavyzdžiui, JAV turėtų teisę taikyti pirminę baudžiamąją jurisdikciją savo pajėgų atstovams. Tarkime, jeigu amerikiečių karys arba susijęs civilis padarytų nusikaltimą Lietuvoje, tai jis būtų teisiamas pagal JAV įstatymus.
Lietuva derybose siekia, kad ši teisė nebūtų absoliuti.
JAV privalėtų informuoti mūsų valstybės institucijas apie tokius įvykius. Išskirtiniais atvejais Lietuva turėtų teisę susigrąžinti baudžiamąją jurisdikciją ir pati teisti nusikaltimą padariusius amerikiečius. Mūsų valstybė pati spręstų, kokie įvykiai būtų laikomi svarbiais ir išskirtiniais.
Tokiu atveju, JAV įsipareigotų atvesdinti savo karius arba susijusius civilius į Lietuvos teismus.
Amerikiečiams nereikėtų vizų
Kitas galimas DCA punktas – į Lietuvą atvykstantiems amerikiečių kariams arba susijusiems civiliams nereikėtų vizų.
Tai nereiškia, kad jie galėtų į mūsų valstybę patekti be jokių asmens dokumentų. Atvykdami į šalį jie privalėtų pateikti savo karinį pažymėjimą arba pasą, o taip pat ir JAV Valstybės departamento išduotą judėjimo įsakymą (angl. travel order).
Sutartyje nebūtų numatyta, kiek amerikiečių karių arba susijusių civilių galėtų atvykti į Lietuvą – tai būtų abiejų valstybių institucijų susitarimas.
Taip pat atvykstantys amerikiečiai būtų atleidžiami nuo akcizų ir kitų mokesčių. Paprastai tariant, į Lietuvą jie galėtų atsivežti ir su darbu susijusių prekių, ir asmeninių daiktų.
Šis sutarties punktas nebūtų naujovė. Tokios taisyklės jau dabar yra taikomos kitų šalių diplomatams ir tarptautinėms organizacijoms.
Planuojama, kad sutartis lemtų ir į Lietuvą atvykstančių JAV orlaivių, laivų ir sausumos transporto priemonių judėjimo taisykles. Jų atvykimas turėtų būti suderintas su mūsų valstybės institucijomis. Be to, amerikiečių transporto priemonės privalėtų laikytis Lietuvoje galiojančių taisyklių.
Apibrėžtų ir lietuvių įdarbinimą
Planuojama, kad sutartyje turėtų atsirasti punktas apie JAV karių ir susijusių civilių patekimą į patalpas Lietuvoje. Amerikiečiai mūsų valstybėje savo reikmėms pasistatytų karinės paskirties patalpų ir galėtų į jas nekliudomai patekti.
Sutartis turėtų apibrėžti ir Lietuvos piliečių įdarbinimą su JAV pajėgomis susijusiose institucijose. Svarstoma, kad tokiu atveju lietuviams būtų taikoma JAV teisė.
Tokių objektų sąrašas yra baigtinis. Preliminariai planuojama, kad Lietuvos karinėse bazėse ir poligonuose turėtų atsirasti septynios patalpos, kuriomis naudotųsi amerikiečiai.
Šių objektų nuosavybės teisės priklausytų Lietuvai.
Sutartis turėtų apibrėžti ir Lietuvos piliečių įdarbinimą su JAV pajėgomis susijusiose institucijose. Svarstoma, kad tokiu atveju lietuviams būtų taikoma JAV teisė. Įdarbintieji iš anksto turėtų būti informuoti apie konkrečias sąlygas. Jų socialinės garantijos būtų apibrėžiamos šalių susitarimu.
Derasi ir kitos Baltijos šalys
Šiuo metu JAV turi apie šimtą tokių susitarimų su savo sąjungininkais. Vadinamosios senosios Europos valstybės tokias sutartis su amerikiečiais sudarė šeštame dešimtmetyje ir nuolat jas atnaujina.
2010 metais JAV sudarė DCA su Lenkija. Šiuo metu vyksta derybos su Latvija ir Estija.
Planuojama, kad Lietuvos ir JAV bendradarbiavimo gynybos srityje sutartis turėtų būti pasirašyta 2017 metų sausio 12-20 dienomis.
Mūsų šalyje sutartį dar turėtų ratifikuoti Seimas.
Ji galiotų 10 metų ir galėtų būti atnaujinta arba nutraukta.
TAIP PAT SKAITYKITE: Į Lietuvą atvyksta keli šimtai amerikiečių karių, tankai „Abrams“ ir kita šarvuota technika