Baltarusijos parduotuvėse – masinio pirkimo karštligė, rašo dienraštis „Lietuvos rytas“. Atsibudę sausio 1-osios rytą žmonės sužinojo, kad Centrinis bankas rublio vertę kitų valiutų atžvilgiu sumažino penktadaliu. Tad baltarusiai suskubo išleisti nuvertėjusius pinigus.
Bet pagyvėjusi prekyba nepradžiugino į Baltarusiją eksportuojančių Lietuvos verslininkų. Smukus perkamajai galiai daugelis žmonių greitai nepajėgs įsigyti ir taip brangių importinių prekių. Lietuvos eksportas į Baltarusiją per dešimt pirmųjų praėjusių metų mėnesių siekė 2 mlrd. litų. Maždaug trečdalį šios sumos sudarė naudoti lengvieji automobiliai. Baltarusiai yra nuolatiniai Kauno ir Marijampolės automobilių turgaviečių lankytojai.
„Dėl devalvavimo nukentės paprasti žmonės. Jei mūsų produkcijos kainos smarkiai išaugs, jos paklausa turėtų sumažėti“, – įsitikinęs „Vičiūnų“ įmonės, kuri į Baltarusiją kas mėnesį išveža maždaug 4 mln. litų vertės produkcijos, savininkas Visvaldas Matijošaitis.
Anot Lietuvos komercinių bankų asociacijos vadovo Stasio Kropo, Baltarusijos sprendimas nuvertinti savo šalies valiutą atsilieps ir toms mūsų šalies bendrovėms, kurios užsienyje konkuruoja su baltarusiais. „Devalvavimo efektas gali būti juntamas net dvejus trejus metus. Daugelio žmonių atlyginimai liks tokie patys, iš vietinių žaliavų pagamintos prekės taip pat taps pigesnės, todėl baltarusiams jas parduoti užsienyje bus lengviau“, – teigė S.Kropas.
Lietuvos verslininkų padėtį apsunkina ir tai, kad valiutą pastaruoju metu nuvertino ir Rusija. Labai atpigęs ir Lenkijos zlotas. Pirmadienį jis kainavo vos 83 centus, nors dar prieš kelis mėnesius buvo vertas 1 lito. Tai reiškia, kad gretimose valstybėse pagamintos prekės tampa pigesnės nei lietuviškos.