2020 02 23

J.Bernatonis iš portfelio traukia seną siūlymą: balsuoti ne už partiją, o už asmenybę

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) atstovai grįžo prie anksčiau nesėkmingai keltos idėjos Seimo rinkimuose atsisakyti vienmandačių apygardų. Jie siūlo keliose apskričių teritoriniu pagrindu sudarytose daugiamandatėse apygardose balsuoti ne už partijos sąrašą, o už konkretų žmogų.
Juozas Bernatonis
Juozas Bernatonis / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Tai būtų sistema, kuri būtų artimesnė mūsų tarpukario sistemai, tik tuomet buvo balsuojama už sąrašus, o ne už asmenybes iš sąrašų. Panaši sistema Estijoje, aš grįžęs iš ambasadorių paruošiau projektą, bet buvusioj kadencijoj nesulaukiau palaikymo“, – BNS sakė pataisų iniciatorius Juozas Bernatonis.

Panašų rinkimų modelį J.Bernatonis pasiūlė dar 2013 metais, po ambasadoriaus kadencijos Taline pradėjęs eiti teisingumo ministro pareigas, tačiau parlamente šis siūlymas paramos nesulaukė ir nebuvo pateiktas.

J.Bernatonis tvirtina, kad projektą registravo atsižvelgęs į politologų bei Prezidentūros komentarus dėl perėjimo prie proporcinės rinkimų sistemos, tikėdamasis, jog šį kartą projektas gali sulaukti sėkmės.

„Projektas, kurį registravome, parengtas jau praėjusioje kadencijoje, tačiau tada siūlymai nesulaukė palaikymo. Kadangi dabar yra politologų siūlymai, prezidento palaikymas, mes galvojame, gal jam gali būti pritarta“, – teigė politikas.

Seimo rinkimų įstatymo naują redakciją J.Bernatonis registravo kartu su LSDDP lyderiu Gediminu Kirkilu ir frakcijos kolege Irena Šiauliene.

„Socialdarbiečiai“ siūlo, kad nauja sistema pradėtų veikti nuo 2024 metų: rinkimai rudenį vyktų pagal dabartinę mišrią sistemą, kai dalis Seimo narių išrenkami pagal partijų sąrašus, dalis – vienmandatėse apygardose.

Pagal projektą, šalyje būtų sudaroma 13 daugiamandačių apygardų, su galimybe steigti papildomą apygardą užsienio lietuviams.

Projektas, kurį registravome, parengtas jau praėjusioje kadencijoje, tačiau tada siūlymai nesulaukė palaikymo.

Vilnius būtų skiriamas į dvi apygardas – gyvenantys Neries kairiajame krante balsuotų pirmojoje, dešiniajame Neries krante – antrojoje apygardoje. Kitos apygardos atitiktų apskričių ribas, taip pat būtų Vilniaus krašto apygarda, kurioje balsuotų Vilniaus apskrities rinkėjai, išskyrus sostinės gyventojus.

Partijos kiekvienoje apygardoje keltų savo sąrašą, taip pat būtų sudaromas atskiras savarankiškai išsikėlusių kandidatų sąrašas, o rinkėjas savo balsą atiduotų vienam kandidatui.

„Į rinkimų apygardą atėjęs žmogus gauna visus sąrašus, ir iškeltus partijų, ir save išsikėlusius, ir balsuoja už vieną asmenybę, nes žmonės nori balsuot už asmenybes. Iš visų sąrašų rinkėjas išsirenka vieną ir tos asmenybės, kurios surenka daugiausiai žmonių balsų, laimi toje regioninėje apygardoje“, – sistemą pristatė J.Bernatonis.

„Priklausomai nuo žmonių skaičiaus apygardose, mandatai pasiskirsto nuo penkių iki trylikos, kadangi daugiamandatės apygardos suskirstytos pagal administracinį apskričių padalinimą“, – sakė parlamentaras.

Šiuo metu Seimo rinkimuose 71 atstovą į parlamentą rinkėjai renka vienmandatėse apygardose, taip pat 70 tautos atstovų išrenkami daugiamandatėje apygardoje, kur savo kandidatų sąrašus kelia partijos. Artėjantiems Seimo rinkimams pirmą kartą įsteigta atskira Pasaulio lietuvių apygarda užsienio rinkėjams.

Seimo rinkimai vyks spalio 11 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis