„Mes artėjame prie ilgo proceso pabaigos... nuo Kalėdų atmosfera geresnė – Prieš Kalėdas buvau labai pesimistiškas. Šiandien manau, kad susitarimas įmanomas“, – sakė jis po neformalaus ES užsienio reikalų ministrų susitikimo.
2015 metų Irano ir pasaulio galių – Jungtinių Valstijų, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Kinijos ir Vokietijos – pasiektas susitarimas sušvelnino skaudžias sankcijas Teheranui mainais už jo branduolinės programos suvaržymus.
Tačiau 2018 metais JAV vienašališkai pasitraukus iš šio susitarimo prezidentaujant Donaldui Trumpui, Iranas taip pat ilgainiui ėmė trauktis nuo savo įsipareigojimų.
Derybos dėl susitarimo sugrąžinimo prasidėjo praėjusiais metais, bet nutrūko birželį, kai Irano prezidentu buvo išrinktas ultrakonservatyvių pažiūrų Ebrahimas Raisi, ir buvo vėl atnaujintos lapkritį.
Po sunkios pradžios Iranas pirmadienį pranešė, kad derybose dėl istorinės branduolinės sutarties atkūrimo yra daroma „sąlyginai patenkinama pažanga“.
Rusija anksčiau penktadienį pareiškė, kad atsargiai optimistiškai vertina „pažangą“ pasiektą Irano ir pasaulio galių derybose.
Visgi šią savaitę Prancūzija sakė, kad diskusijos vyksta „per lėtai“, o JAV perspėjo, kad susitarimui išgelbėti „liko tik kelios savaitės“.
Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas penktadienį pakartojo savo poziciją, kad derybos vyksta „per lėtai, kad būtų galima pasiekti rezultatą“.
„Dabar turime padaryti išvadą ir priimti sprendimą: arba iraniečiai nori tai užbaigti, tokiu atveju susidaro įspūdis, kad amerikiečių pozicijoje bus lankstumo, – kalbėjo jis. – Arba jie nenori to užbaigti, ir tokiu atveju susidursime su didele [branduolinių ginklų] platinimo krize.“
„Jei nieko neatsitiks, nebebus dėl ko derėtis“, – perspėjo prancūzų diplomatijos vadovas.