Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 12 06

Japonijoje išgarsėjusi odos gaminių galerija jaučiasi stumiama iš Vilniaus: neteks 16 metų puoselėtų patalpų

Vilniaus Senamiestyje esanti odos gaminių galerija „Sirena“ didžiuojasi turėdama savo vietą didžiausiame Japonijos turizmo leidinyje, skirtame Baltijos šalims. Kaip sako galerijos įkūrėja Irena Serapinienė, to už pinigus nenusipirksi, reikėjo sunkiai dirbti siekiant japonų įvertinimo. Tačiau jau netrukus galerija liks be namų Mėsinių g., kaip teigiama, dėl kaimynų noro atlikti kapitalinį remontą.
Galerijos „Sirena“ įkūrėja Irena Serapinienė
Galerijos „Sirena“ įkūrėja Irena Serapinienė / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kitas palieka, „Sireną“ iškrausto

Mėsinių g. 9 numeriu pažymėtame name galerija „Sirena“ įsikūrusi nuo 2006 metų. Kaip sako I.Serapinienė, per tiek laiko įdėta daug darbo, kad vieta taptų patraukli ir žinoma ne tik lietuviams.

„Mes, viešoji įstaiga Amatų ir menų centras „Naujoji Sirena“, priklausome Vilniaus dailiųjų amatų asociacijai. Taip pat esame Vilniaus savivaldybės Dailiųjų amatų etnografinių verslų ir mugių programoje. Šių metų gruodį baigiasi šios programos galiojimo laikas ir svarstomas jo pratęsimas.

Dabar aš sužinojau, kad ketinama programą pratęsti ir joje dalyvaujančios 12 galerijų toliau liks veikti, o mūsų galeriją nuspręsta iškelti – mūsų patalpas nori atimti ir jas atiduoti privatizuoti.

Pasidomėjau, kad yra suinteresuotas asmuo, kuris to nori, atlikti dideli žygiai. Dabar aš atsidūriau nelygioje kovoje – mes norime išlikti šioje vietoje, nes dirbame čia 16 metų ir esame atsidūrę Japonijos didžiausiame turizmo leidinyje su šituo adresu jau nuo 2016 metų“, – sakė I.Serapinienė.

Ryšiai su Japonija tiek pačiai galerijos įkūrėjai, tiek kartu su ja dirbantiems žmonėms, kurie kuria odines rankines, įvairius dėklus ir kitus odinius daiktus, labai svarbūs.

Kreipėsi abu ambasadoriai

Ji dalijasi dviem raštais, kurie įrodo šiltus santykius. Pirmasis yra Japonijos nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus Lietuvoje Shiro Yamasaki kreipimasis į Vilniaus merą Remigijų Šimašių, kuris pasirašytas prieš kelias savaites. Jame dėkojama merui ir visai savivaldybei už palaikymą ir bendradarbiavimą ambasados ir kitų su Japonija susijusių organizacijų veikloje bei informuojama dėl „Naujos Sirenos“ vykdomų mainų tarp Lietuvos ir Japonijos skatinimo.

Asmeninio archyvo nuotr./Irena Serapinienė su Japonijos ambasadoriumi ir jo žmona
Asmeninio archyvo nuotr./Irena Serapinienė su Japonijos ambasadoriumi ir jo žmona

Ambasadoriaus rašte vardijama šio centro veikla, susijusi su Japonija, dalyvavimas parodose ir kitokiuose renginiuose, 80 metų sukakties nuo tada, kai Čijunė Sugihara išdavė „Gyvybės vizas“, proga surengė savo patalpose odos miniatiūrų parodą Č.Sugiharos ir „Gyvybės vizų“ motyvais.

„Galerija, esanti Mėsinių g. 9 Vilniuje, yra įtraukta į Japonijoje leidžiamą turizmo leidinį „Globe-trotter Travel Guidebook – Baltic Countries“, kuris yra didžiausias ir išsamiausias japonų kalba leidžiamas kelionių vadovas apie Baltijos šalis, o tai itin padeda pritraukti Lietuvos amatais besidominčius japonų turistus. Būtų labai malonu, jei Jūs žinotumėte apie šį Amatų ir menų centro „Nauja Sirena“ indėlį didinant abiejų šalių bendradarbiavimo galimybes“, – teigiama kreipimesi.

Asmeninio archyvo nuotr./Paroda Čijunės Sugiharos garbei galerijoje „Sirena“
Asmeninio archyvo nuotr./Paroda Čijunės Sugiharos garbei galerijoje „Sirena“

Dėl galerijos „Sirena“ adreso išsaugojimo į Vilniaus savivaldybę kreipėsi ir Lietuvos ambasadorius Japonijoje Gediminas Varvuolis. Jo kreipimesi teigiama, kad su amatų ir menų centru „Nauja sirena“ ambasada pradėjo bendradarbiauti 2014 metais, kai centro atstovai dalyvavo didžiausioje Japonijoje interjero parodoje „Interior Lifestyle Tokyo“. Kadangi japonai odos gaminiais susidomėjo, jie kelerius metus buvo eksponuojami ambasadoje vykusiuose lietuviškos produkcijos pristatymuose.

Minimas ir Japonijoje leidžiamas turizmo leidinys, kuris esą paskatina japonų turistus užsukti į „Sirenos“ galeriją, kur galima ne tik įsigyti lietuviškų odos gaminių, bet ir išgirsti apie tradicinius jos gamybos būdus ir ypatumus.

Mes norime išlikti šioje vietoje, nes dirbame čia 16 metų ir esame atsidūrę Japonijos didžiausiame turizmo leidinyje su šituo adresu jau nuo 2016 m., – sakė I.Serapinienė.

„Svarbus aspektas yra leidinyje įrašytas „Sirena“ galerijos adresas – Mėsinių g. 9. Šio adreso išlaikymas yra itin svarbus, kad išliktų aktuali informacija japonų leidinyje, kurio leidėjai informaciją atnaujina savo nuožiūra ir su ambasada pakeitimų nederina“, – rašoma ambasadoriaus pasirašytame kreipimesi.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Galerija „Sirena“ Vilniuje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Galerija „Sirena“ Vilniuje

Iš sąrašų dingę

Pagal Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programą visos joje dalyvaujančios galerijos privalo tam tikra prasme „atidirbti“ miestui – parengti edukacinių užsiėmimų, dalyvauti mugėse ir pan. I.Serapinienė tvirtina, kad visa tai daroma ir jokių pretenzijų iki šiol ji nebuvo sulaukusi. Tačiau kažkodėl būtent jos įkurta galerija praranda savo patalpas.

Sprendimo dėl programos pratęsimo 2021-2030 metais projekte, kurį šią savaitę svarsto tarybos komitetai, išties nėra nei „Sirena“ galerijos, nei patalpų Mėsinių gatvėje. Dokumente pateikiamas sąrašas nuomininkų, kurie dalyvauja programoje ir lengvatinėmis sąlygomis be konkurso nuomoja patalpas.

Viską reikės pradėti nuo nulio, juk tai įmonės sunaikinimas, to didžiulio įdirbio sunaikinimas.

Tai Vitražo manufaktūra, juvelyrikos mokykla „Vilnensis“, galerija „Meno niša“, VšĮ „Menas sau“, Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, UAB „Gintaro galerija“, UAB „Jūratė.eu“, Vilniaus puodžių cechas ir VšĮ „Amatų gildija“. Taip pateikiamas negyvenamųjų patalpų, kurias viešo konkurso būdu gali išsinuomoti programos dalyviai, sąrašas. Tačiau jame Mėsinių g. 9 adresas neįrašytas.

I.Serapinienė sako išgirdusi, kad turės galimybę viešo konkurso būdu išsinuomoti patalpas kažkur kitur. „Viską reikės pradėti nuo nulio, juk tai įmonės sunaikinimas, to didžiulio įdirbio sunaikinimas“, – emocingai kalbėjo galerijos įkūrėja.

Jos teigimu, viskas taip dėliojasi dėl kaimyno norų rekonstruoti pastatą, investuoti didelę sumą pinigų, o savivaldybė, teigdama, kad neturi galimybių atitinkama dalimi prisidėti, sudaro jam galimybes tas patalpas įsigyti.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Galerijos „Sirena“ įkūrėja Irena Serapinienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Galerijos „Sirena“ įkūrėja Irena Serapinienė

Galerijos įkūrėja apgailestavo, kad neatsižvelgiama ir į tai, jog įmonėje dirba neįgalieji – esą susidaro įspūdis, kad tik garsiai kalbama apie jautrumą, teisingumą, negalią turinčių žmonių įsitraukimą, tačiau kai reikia tokiai įmonei ištiesti ranką, jau nėra kam.

„Aš tik noriu sužinoti – jeigu visi mano, kad mus reikia sunaikinti, teks tai priimti. Bet man atrodo, kad taip nereikia Lietuvai“, – įsitikinusi I.Serapinienė.

Reikėtų 90 tūkst. eurų

Vilniaus miesto savivaldybės teigimu, šiuo metu nauja Dailiųjų amatų ir mugių programa svarstoma tarybos komitetuose. Planuojama, kad iš 15 patalpų bus siūloma 10 patalpų nuomoti be konkurso dabartiniams naudotojams, o likusias 5 patalpas nuomoti viešojo konkurso būdu. Sprendimas dar nėra priimtas.

„Savivaldybė subūrė komisiją ir ji pateikė siūlymus, kuriems dabartiniams patalpų nuomininkams galėtų būti siūloma be konkurso likti tose pačiose patalpose, o dėl kurių reikia skelbti viešus nuomos konkursus.

Patalpose Mėsinių g. 7 ir 9 savivaldybė turi dalį patalpų, kurios išnuomotos galerijai „Sirena“. Pastate esantys privatūs savininkai planuoja kapitaliai atnaujinti patalpas, todėl savivaldybei tektų prisidėti proporcingai turimam patalpų plotui, kas sudarytų apie 90 tūkst. eurų. Tad svarstoma apie savivaldybei priklausančių patalpų pardavimą“, – priežastį, kodėl „Sirena“ lieka be šių patalpų, nurodo savivaldybė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Galerija „Sirena“ Vilniuje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Galerija „Sirena“ Vilniuje

Tačiau I.Serapinienė tvirtina turinti dokumentus, kurie įrodo, kad kapitalinis remontas name jau atliktas, tad nesuprantama, kam reikia jo dar kartą. Todėl ji įtaria, kad tai tik būdas privatiems savininkams leisti pasididinti savo turimą nekilnojamąjį turtą šiame name.

Savivaldybė su tokia mintim nesutinka: „Norime pabrėžti, kad tikrai nebūtų leista minėtų patalpų privatizuoti minimiems kaimynams, nes savivaldybė nekilnojamąjį turtą parduoda griežtai laikantis įstatymų. Pardavimas vyktų viešojo elektroninio aukciono būdu. Vietoje Mėsinių g. 7 ir 9 patalpų Dailiųjų amatų ir mugių programai jau yra pasiūlytos kitos patalpos – Aušros Vartų g. 9, kurių plotas daugiau kaip 70 kv. m.“

Pernai birželį I.Serapinienė turėjo problemų ir su Kauno savivaldybe dėl patalpų, kur vykdoma gamyba. Kol kas įmonė tebedirba tose pačiose patalpose. Plačiau apie tai skaitykite čia: Paveldo gaminius neįgaliųjų rankomis kurianti Kauno įstaiga spiriama lauk iš patalpų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais