„Išėjau pasivaikščioti su trejų metų dukryte ir jos devynerių metukų pussesere į Laisvės alėją. Papietavus kavinėje, mano mažoji užsimanė miego, tad nutariau pamigdyti ją, gulinčią vežimėlyje, parkelyje prie Kauno valstybinio muzikinio teatro. Eidamas pro fontaną pastebėjau, jog nors ir Kauno širdyje rūkyti negalima, tačiau ne vienas miestietis rūko.
Cigaretės užsirūkymas vietoje, kurioje tai draudžiama daryti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų.
Galvojau, pabėgsiu į šalia teatro esantį parkelį, tolėliau, kad būtų kuo mažiau žmonių, tačiau šalia manęs prisėdo dvi ponios, kurios užsikūrė cigaretes. Ir nesvarbu, kad rūkyti draudžiantys ženklai kabo joms virš galvų. Pasibaisėjau tuo, kaip niekas tų ženklų nepaiso net pačiame miesto centre, prie vaikų“, – pasipiktinimų kupiną laišką 15min redakcijai atsiuntė kaunietis Mantas.
Numatytos vietos, kur draudžiama rūkyti
Vadovaujantis tabako kontrolės įstatymu, savivaldybių tarybos turi teisę uždrausti rūkyti viešose vietose, pavyzdžiui, parkuose, skveruose ir kitose jų valdymo kompetencijai priklausančiose erdvėse. Nerūkymo zonas Kauno mieste reglamentuoja Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendimas Nr. T-433, priimtas 2012 m. rugsėjo 13 d. (pastarąjį kartą keistas 2014 m.).
Vadovaujantis šiuo sprendimu, uždrausta rūkyti viešojo transporto stotelių laukimo paviljonuose, Nepriklausomybės aikštės vaikų žaidimo aikštelėje, ant Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios laiptų, Vytauto Didžiojo karo muziejaus ir Prezidentūros sodeliuose, teritorijoje tarp pastatų Laisvės al. 87, 87A, teritorijoje tarp pastatų Laisvės al. 85A, 87B ir Kęstučio g. 74A, Miesto sode ir prieigoje prie Savivaldybės pastato iš Laisvės alėjos. Visos tarybos sprendime įrašytos vietos yra paženklintos ženklais, kurie informuoja miestiečius ir svečius apie draudimą rūkyti šioje vietoje.
Už šio tarybos sprendimo įgyvendinimą yra atsakingas Kauno miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius, kurio specialistai gali surašyti administracinių nusižengimų protokolus ir bausti pažeidėjus. Atsakingas šis skyrius ir už draudžiančių rūkyti ženklų statymą bei jų priežiūrą.
Cigaretės užsirūkymas vietoje, kurioje tai draudžiama daryti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 50 eurų, o toks nusižengimas, padarytas pakartotinai – baudą nuo 50 iki 90 eurų. Tabako gaminiai tokiu atveju būna konfiskuojami.
Tikslas nėra bausti
Nors draudimai egzistuoja, yra numatytos baudos, Viešosios tvarkos skyriaus specialistai rūkalių miesto centre, rodos, nekontroliuoja, tik kartkartėmis suorganizuoja prevencines akcijas. Tuo įsitikino ir 15min žurnalistai, aplankę keletą nerūkymo zonų Laisvės alėjoje.
Nepaisydami draudžiamųjų ženklų, Miesto sode poilsiavę asmenys ramiai sau traukė cigaretes. Dvi merginos teisinosi maniusios, jog negalima rūkyti tik prie pat Miesto sodo fontano bei vaikų žaidimų aikštelės, o paėjėjus į parko gilumą, tai daryti leidžiama. O štai prie Kauno valstybinio lėlių teatro prieigų, išėjusios į vidinį kiemelį, kur taip pat kabo ženklas, rūkė šalia veikiančios kepyklėlės darbuotojos.
Kauno savivaldybės Sanitarijos inspekcija kasmet vykdo prevencines akcijas prieš rūkymą, kurių metu dalijami lankstinukai su informacija apie rūkymo daromą žalą. Tikslas nėra bausti, bet informuoti visuomenę.
„Kauno savivaldybės Sanitarijos inspekcija kasmet vykdo prevencines akcijas prieš rūkymą, kurių metu dalijami lankstinukai su informacija apie rūkymo daromą žalą. Mūsų tikslas nėra bausti, bet informuoti visuomenę.
Apie matomus pažeidimus gyventojai gali informuoti Viešosios tvarkos arba Sveikatos apsaugos skyriaus specialistus. Prižiūrėtojų ant kiekvieno kampo pastatyti tikrai negalime, todėl kauniečių informacija laukiama ir vertinama“, – 15min teigė Kauno miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Asta Garmienė.
Neaiškus nerūkymo zonų spindulys
Miesto sodo pakraščiuose veikia ir dvi maitinimo įstaigos – „Miesto sodo“ restoranas ir „Caffeine“. Prie šių įstaigų lauko staliukų rūkančiųjų netrūksta. Tad kyla klausimas: kur užsibaigia Kauno miesto savivaldybės sprendime nurodyto Miesto sodo teritorija? Kokiu spinduliu galioja rūkyti draudžiantys ženklai?
„2012 metais priimtame tarybos sprendime nėra aiškiai reglamentuota ar nustatyta, kokiu spinduliu nuo ženklo draudžiama rūkyti“, – atsakė A.Garmienė.
Pakalbinta „Miesto sodo“ vadovė Jurgita Vedrickienė patikino niekad nesulaukusi valdžios perspėjimų, kad prie jų restorano terasoje įrengtų staliukų rūkyti būtų negalima. Terasoje jie yra išskyrę nerūkymo zoną, kad prie joje stovinčių staliukų galėtų prisėsti šeimos su mažais vaikais.
„Restorano darbuotojams vidiniame kieme esame įrengę specialią rūkymui skirtą vietą. Didesnė problema yra tai, jog prie mūsų restorano būriuojasi šalia veikiančios gimnazijos mokiniai. Jie nesibodi užtraukti cigarečių. Būriai būna didžiuliai. Nuolat kovojame su tuo“, – sakė J.Vedrickienė.
Šalia „Miesto sodo“ lauke įrengtų nerūkantiems klientams skirtų staliukų veikia ir mažas batutų parkelis. Tačiau 15min žurnalistė pastebėjo, kad net ir batutus prižiūrintys asmenys drįsta užsitraukti cigaretę. Ir nesvarbu, klientų vaikai žaidžia šalia ar ne, prie nerūkančiųjų staliukų sėdi kas ar ne.
Nusižengimų Miesto sode neužfiksavo
Pagal galimybes nerūkymo erdves miesto centre prižiūri ir Kauno apskrities policijos pareigūnai.
„Nuo šių metų sausio 1 dienos už tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme nustatytus tabako gaminių ar susijusių gaminių vartojimo ar jų turėjimo ribojimo pažeidimus Centro policijos komisariate surašyta 12 protokolų, tačiau su tomis vietomis, kurios nurodytos Kauno miesto savivaldybės tarybos sprendime, tai nesusiję.
Administracinių nusižengimų protokolai buvo surašyti nepilnamečiams asmenims už elektroninių cigarečių rūkymą, taip pat už pilnamečių rūkymą viešbučio patalpose“, – informavo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Vaitkevičienė.
Pasak jos, patruliuojant Kauno centre, Kauno apskrities pareigūnai į nerūkymo zonas, tarp kurių – ir Miesto sodas, atkreipia dėmesį, tačiau nusižengimų užfiksuota nebuvo. Centro teritorijoje dirbantis Viešosios tvarkos valdybos Bendruomenės pareigūnas prevencinių priemonių metu taip pat atkreipia dėmesį į rūkančius asmenis vietose, kuriose draudžiama tai daryti, papildomai juos įspėja.
Skundų, susijusių su tokiais nusižengimais, iš gyventojų Kauno apskrities policija nėra gavusi.