Inventorius – mokiniams
„Žygaičiuose tokiems kaip aš, kurie jau baigę mokyklą, nėra sugalvota veiklos. Visa tai skatina imt ir prisigert vakarais po darbų, nes jokios kitos veiklos tokio amžiaus žmonėms nėra. Nors Žygaičių gimnazijoje įruošta gana gera štanginė, sporto salė, jomis leidžiama naudotis tik mokiniams. Net senesnio amžiaus žmonės turi veiklos, jie dainuoja (yra vokalinis moterų ansamblis bei kaimo kapela, – red.), taip pat atvyksta kažkokia šokių mokytoja (veda sporto ir šokių užsiėmimus – red.). Bet mūsų amžiaus jaunimui tiesiog nėra ką veikti, net studentai nenoriai grįžta į savo gimtinę, kadangi vakare išeit pasportuot nėra galimybių“, – dėsto laiške vaikinas.
Daiva Gabietaitė, Žygaičių gimnazijos direktorė, maloniai sutiko parodyti treniruoklių salę ir atsakyti į žurnalistės klausimus.
„Tai kad treniruokliai yra mokyklos inventorius, – papasakojus, kokį susirūpinimą išdėstė redakcijai skaitytojas, atsakė gimnazijos direktorė. – Jais gali naudotis tik mokiniai.“
Kartu į treniruoklių salę šių eilučių autorę lydėjusi kūno kultūros mokytoja Virginija Genienė ėmė pasakoti, kad treniruokliai buvo įsigyti iš mokyklos lėšų. Patalpos, kuriose jie pastatyti, – siena atskirta mokyklos koridoriaus atkarpa ir buvęs sandėliukas. Į treniruoklių salę gimnazistai turi galimybę susirinkti keturiskart per savaitę. Pasak Raimondo Ramanausko, kūno kultūros mokytojo, jaunimas vakarais sporto salėje gali žaisti tinklinį, krepšinį.
Renginiai nedomina
Lankantis žurnalistei gimnazijos sporto salėje krepšinį žaidė vaikinai. Paklausti, ką jie veiks po pamokų, atsakė eisiantys namo, o po to, vakare, vėl į sporto salę. Ką paprastai Žygaičiuose veikia jaunimas?
„Vasarą nuvykstame maudytis į Draudenių ežerą. Namie darbų yra, tėvams padėti reikia“, – atsakė šešiolikmetis Eimantas.
Jam paantrino Valentas iš Pryšmantų kaimo. Sakė, šiltuoju metų laiku galima krepšinį pažaisti, nes prie namų įrengtas krepšinio lankas, arba ateiti į gimnazijos stadioną futbolo žaisti.
Ir viskas? O ką dar veikti? Paklaustas, ar vaikinai lanko kokius nors renginius, susimąstė.
„Kad ten kultūros namuose vien kapelos repetuoja“, – sakė Eimantas.
Vaikinas sakė, kad kapelų koncerto neitų klausytis. Žurnalistės paklaustas, ar po studijų vaikinai ketina grįžti į Žygaičius, abu atsakė teigiamai. Vienas užsiminė greičiausiai prisidėsiąs prie tėvų verslo. Ar pinigai suteikia galimybių ilsėtis ir laiką leisti kitur?
„Vasarą nuvykstame maudytis į Draudenių ežerą. Namie darbų yra, tėvams padėti reikia“, – atsakė šešiolikmetis Eimantas
„Žinoma, gali nuvažiuoti pramogauti į miestą ar kitur, bet juk norisi ir savame miestelyje kažkur nueiti susitikus su draugais“, – atsakė vaikinas.
„Bent muziką įjungtų...“
Ne be priežasties prieš porą metų miestelyje duris atvėrė greitojo maisto užkandinė „Kebabinė“.
„Iš mokslų grįžusios sesers dukros susimesdavo pinigų ir važiuodavo į Taurų kebabinę (apie keliolika kilometrų, – red.) pirkti maisto. Mano vyrui toptelėjo mintis atidaryti savo kebabinę“, – žurnalistei apsilankius pasakojo užkandinės savininkė Vaiva.
Buvo beveik pietų metas, tačiau lankytojų – nė vieno. Iš gimnazijos mokiniai užsuka?
„Vakar buvo du“, – atsakė.
Pakalbinta apie jaunimo užimtumą verslininkė negailėjo kritikos tiek gimnazijos administracijai, tiek Žygaičių universalaus daugiafunkcinio centro darbuotojams, kurie, pasak jos, nelankstūs jaunimo poreikiams.
„Šokiai nevyksta net mokykloje. Pavyzdžiui, buvo rugsėjo pirmoji. Visos mergaitės gražiausiai išsipuošusios su šventine nuotaika nueina į mokyklą ir po pusvalandžio grįžta namo. O ką veikti? Tai bent kultūros centras būtų įjungęs garsiai muziką, atvėręs duris, kad jaunimas galėtų užsukti. Jei ne šokti, tai bent pastypčioti salėje. Juk mergaitės taip mėgsta pasipuošti, nori parodyti save, pasistaipyti. O dar jei pastatytum lauke porą staliukų prisėsti, ir tai būtų šiokios tokios pastangos“, – dėstė savo nuomonę verslininkė.
Paklaustas, ar vaikinai lanko kokius nors renginius, susimąstė
Šokių nebeorganizuoja
Jos išsakyta kritika perduota Birutei Kaminskienei, Žygaičių kultūrinių renginių organizatorei. Žygaičių universalus daugiafunkcinis centras, kuriame ji dirba – už keliolikos metrų nuo užkandinės.
Minties apie galimybę garsiai įjungti muziką švenčių proga bei suteikti galimybę jaunimui užsukti moteris nesukritikavo. Tačiau kultūros renginių vedėja – prieš šokius.
„Kai centras buvo atnaujinamas, vienas iš nurodymų buvo, jog jame nevyktų šokiai. Nes salėje paklotas laminatas. Nuo batų nubyrantys akmenukai kaipmat subraižys grindis“, – sakė B.Kaminskienė.
Kultūros renginių vedėja sakė anksčiau organizuodavusi šokius. Iki tol, kol ES fondų lėšomis atnaujinti Kultūros namai tapo universaliu daugiafunkciniu centru. Dabar vieninteliai galintys rengti šokius yra salę jubiliejams ar kitoms sukaktims nuomojantys miestelėnai.
„Po to, kai patalpos buvo atnaujintos, pradėjau šokius organizuoti kitur, mokykloje. Metus. Ir žinot, kiek jaunuolių susirinkdavo? Apie dešimt. Jaunimas nori laisvo ploto. Jie į mokyklą nesirinkdavo, nes mokyklos teritorijoje negalima rūkyti. Negalima ir gerti“, – dėstė B.Kaminskienė.
„Ėmė dėtis negeri dalykai“
Kultūros renginių organizatorė užsiminė, kad jaunimo vakarojimui ir šokiams buvo įrengta patalpa Žygaičių ambulatorijos pastate (didžioji dalis pastato patalpų nenaudojamos, – red.), tačiau jaunimas ją nuniokojo. Kaip sakė B.Kaminskinė, tualete buvo nulaužyti vandens čiaupai. Žygaičių seniūnas Vytautas Juška tai patvirtino.
„Prieš trejus metus ambulatorijos pastate buvome įrengę patalpą jaunimui. Tokia mergaitė prašė, ji ten organizuodavo renginius. Tačiau ji išvyko studijuoti, ir ėmė dėtis negeri dalykai. Jaunimas ėmė ne tik vakarais, bet ir naktimis rinktis, triukšmauti, vartoti alkoholį“, – pasakojo Žygaičių seniūnas.
Seniūnui papasakojus apie tai, kad jaunimui trūksta veiklos, o baigusiems mokyklą nėra kur sportuoti, jis užsiminė apie galimybę parengti projektą treniruokliams įsigyti, tačiau to, pasak jo, turėtų imtis miestelio bendruomenė. Su bendruomenės vadovu susisiekti nepavyko.
V.Juška pasvarstė, kad jaunimas galėtų lankyti universaliame daugiafunkciniame centre vykstančius šokius. Tačiau tai, pasak B.Kaminskienės, centre vykstančios moterų užimtumo valandos, kurias veda choreografė iš Tauragės. Kultūros renginių organizatorės pasakojimu, miestelyje renginių tikrai netrūksta.
„Gruodžio mėnesį kas dvi dienas, galima sakyti, vyko renginiai. Lankėme senelius, buvo renginys neįgaliesiems, eglutės įžiebimas, kurio metu koncertavo vaikai“, – vardijo B.Kaminskienė.
Jos gruodžio mėnesio renginių sąrašas buvo ilgas. Kultūros renginių organizatorė apgailestavo, kad jos nepasiekia jaunimo nusiskundimai dėl užimtumo, moteris išsakė galimybę rengti kino vakarus centre. Pasak jos, centre jaunimas gali mokytis groti kanklėmis, gitara, yra specialistė, kuri juos gali mokyti.