„Norėjau pakalbėti apie keistą mokestį, kurį iš gyventojų ima „Kapinių priežiūros“ įmonė ir kuris, mano nuomone, yra visiškai nepagrįstas. Aš, kaip paprastas pilietis, norėdamas tvarkyti savo artimųjų kapus, – gauti leidimą pastatyti paminkliuką ar plyteles pakloti, turiu už tai susimokėti. 37 eurus – jei pats pabraižysiu „statinio“ projektą, 52 eurus – jei suprojektuos jie. Kažkokia diktatūra. Senyvo amžiaus žmonėms tai – didžiulė suma. Kokiu pagrindu tokį įkainį jie numatė? Juk už 37 eurus gaunu tik leidimą“, – piktinosi Rimas.
Negana to, pasak jo, „Kapinių priežiūros“ išduotas leidimas leidžia į kapines įvažiuoti tik tris kartus. Nespėjai per tuos tris kartus užbaigti statybos darbų – tavo bėdos. Pats turi išsivežti ir visą statybinį laužą.
Tai gal ir už įėjimą į kapines tegu pradeda imti mokestį, juk naudoji jų infrastruktūrą.
„21 proc. PVM mokam. Kur jis nueina, jei už visas paslaugas reikia visur mokėti? Tai gal ir už įėjimą į kapines tegu pradeda imti mokestį, juk naudoji jų infrastruktūrą. Maniau, kad reketas baigėsi 1990 m. Buvo mafija, dabar valdžia yra mafija.
Man gėda būtų priimti tokį teisės aktą – numatyti tokius įkainius. Nori, kad žmonės tvarkytųsi kapus, prižiūrėtų aplinką, o tokiais dalykais atstumia tai daryti. Ragina nesitvarkyti. Iš žmonių skausmo uždarbiauja. Žinoma, aš galiu susimokėti tuos 37 ar 52 eurus, bet čia jau principo reikalas“, – teigė Rimas.
Pasak jo, norint susitvarkyti kapą „Kapinių priežiūrai“ nepriklausančiose Kauno rajono kapinėse, mokėti už leidimo išdavimą nereikia. Tai 15min patvirtino Kauno rajono savivaldybės mero patarėjas Edmundas Mališauskas. Kapo sutvarkymo projektas su savivaldybės urbanistais derinamas ir leidimas išduodamas nemokamai.
Vilniuje tokio mokesčio nėra
Tokio mokesčio nėra ir Vilniaus miesto kapinėse. Kaip 15min teigė Dovilė Ibianskaitė, Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vyr. specialistė, „Vilniuje mokestis už leidimo pastatyti paminklą ar išdėti plyteles ant kapo išdavimą nėra imamas“.
Vilniaus miesto kapines prižiūri ir administruoja konkursą laimėjusi UAB „Stebulė“. Privati įmonė mokesčio už leidimo pastatyti paminklą netaiko. „Kapinių priežiūra“ yra net ne privati, o savivaldybės įmonė.
„Pastaruoju metu daugumai kapinių lankytojų teikiame tik statinio projektavimo paslaugą. Atnešęs savo projektą žmogus pateikia jį kapinių administratoriui, o administratorius derina projektą neatlygintinai. Jei projektavimą atlieka įmonė, ši paslauga kainuoja nuo 10 iki 20 eurų. „Stebulė“ savo veikloje vadovaujasi Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje esančių kapinių tvarkymo taisyklėmis ir Pirkimo sutarties technine specifikacija“, – paaiškino „Stebulės“ atstovė Vilma Kropa.
R.Čėsna: „Kapinių priežiūra ir eksploatacija kainuoja“
Kaip nurodoma 2018 m. gruodį Kauno miesto savivaldybės tarybos patvirtintame „Kapinių priežiūros“ teikiamų atlygintinų paslaugų kainų sąraše, kapinių infrastruktūros ir komunikacijų naudojimas, mišrių komunalinių atliekų tvarkymas, vykdant kapavietės statinių statybos ir rekonstravimo darbus, žmogui atsieis 37 eurus. Kapavietės sutvarkymo projektavimo darbai – dar papildomus 15 eurų.
15min „Kapinių priežiūros“ direktorius Ričardas Čėsna paaiškino, kad leisti įvažiuoti su leidimu tik tris kartus buvo nuspręsta po konsultacijų su ilgamečiais paminklų dirbtuvių atstovais. Paskaičiuota, kad per tiek kartų užtenka pastatyti paminklą, susitvarkyti ir išsivežti statybines atliekas, nes pasitaikydavo, anot R.Čėsnos, atvejų, kai darbuotojai pamiršdavo plaktuką, važiuodavo nusipirkti cigarečių ir t.t.
„Kitaip sakant, šis skaičius nėra laužtas iš piršto. Kapinės visų pirma yra ramybės ir susikaupimo vieta, tad šis leidimas būtent tam ir skirtas, kad nevažinėtų kas nori, kaip nori ir kada nori“, – patikino „Kapinių priežiūros“ direktorius.
Per metus, anot jo, „Kapinių priežiūros“ darbuotojai vidutiniškai išveža daugiau nei 200 kubinių metrų statybinių atliekų, o už tai reikia mokėti, lygiai kaip ir už vandenį, kuriuo naudojasi artimuosius atvykę aplankyti kauniečiai.
„Kapinių keliais taip pat naudojamasi, juos reikia taisyti, prižiūrėti. Visa kapinių priežiūra ir eksploatacija kainuoja, būtent dėl šios priežasties ir renkamas mokestis. Be to, surinkti pinigai investuojami į visų miesto kapinių infrastruktūros atnaujinimą – tveriamos tvoros, asfaltuojami nauji pėsčiųjų takai, įrengiamos automobilių stovėjimo aikštelės ir t.t.“, – paaiškino R.Čėsna.
Šis mokestis, jo teigimu, galioja nuo 2012 metų.