Kaip skelbia „Kauno diena“, profesorius, pernai vadovavęs neinvaziniams geofiziniams tyrimams Vilniuje Paneriuose bei buvusios Didžiosios Sinagogos vietoje, į pagalbą delegacijoje pasikvietė įvairių sričių mokslininkus iš įvairių JAV universitetų. Šįkart tyrimai taip pat bus atliekami neinvaziniu būdu.
Penktadienį, kaip praneša Kauno miesto savivaldybė, R.Freundo vadovaujama komanda jau aplankė IX, VII ir IV fortus, darbus pratęsė Žaliakalnio žydų senųjų kapinių komplekse Radvilėnų plente.
Pasitelkdami elektrinės varžos tomografą, komanda atlieka kompiuterizuotus tyrimus, vaizdžiai parodančius žemės sluoksnio pjūvį iki 5 metrų gylio. Tai leidžia aptikti masinių žudynių kapavietes.
„Labai svarbu, jog tai yra neinvazinis metodas – mums nereikia atlikti jokių archeologinių kasinėjimų, kurie čia tiesiog negalimi. Taigi išvengiame įvairių kliūčių ir procesas vyksta greičiau. Čia gauname daug vertingų liudijimų ir iškart galime juos patikrinti bei aiškiai identifikuoti masines kapavietes, tiksliai nustatyti jų dydį ir netgi užfiksuoti koordinates. Tai labai svarbu vietos istorijai, kad žmonės suprastų, įvertintų ir gerbtų šiuos praeities įvykius ir tokias memorialines vietas“, – išplatintame pranešime žiniasklaidai teigia istorijos profesorius.
Mes galime pasakyti ne tik tai, kur yra kapavietės, bet ir lygiai taip nurodome, kur jų nėra, kad būtų galima galvoti apie kokias nors veiklas tose vietose.
Pasak R.Freudo, turėdamas aiškius duomenis apie palaidojimo vietas, miestas ir atskiri fortai atitinkamai galės planuoti savo plėtrą: „Mes galime pasakyti ne tik tai, kur yra kapavietės, bet ir lygiai taip nurodome, kur jų nėra, kad būtų galima galvoti apie kokias nors veiklas tose vietose.“
Atlikę pirminius tyrimus kompiuteriniu tomografu ir užfiksavę teritorijas nuotraukose iš oro, tyrėjai ketina pasitelkti ir kitą, radijo bangomis paremtą technologiją, leidžiančią dar detaliau išžvalgyti teritorijas ir gauti išsamesnius duomenis.
Pernai R.Freundo vadovaujama tyrėjų grupė Vilniuje, Paneriuose aptiko pabėgimo tunelį, naujų sušaudymo duobių. Didžiosios sinagogos liekanas sostinės senamiestyje tyrę mokslininkai taip pat žadėjo sukurti dokumentinį filmą, svarstė idėją kurti mobilią aplikaciją, kuria būtų pateikiamas žydų paveldo žemėlapis ir kitos žydų bendruomenei svarbios vietos.