„Kokį pavadinimą turės atstovybė, priklauso nuo jūsų, nuo pačios Lietuvos, o ne nuo Pekino. Sprendimą dėl to, kaip bus identifikuojama atstovybė, priėmė Lietuvos valdžia“, – žurnalistams trečiadienį sakė JAV pareigūnas.
Jis teigė, kad Kinijos reakcija, grįsta „patyčiomis ir prievarta“, yra nepriimtina.
Savo ekonominę atstovybę Vilniuje Taivanas planuoja atidaryti iki šių metų pabaigos.
Lietuvos sprendimas leisti Taivano salos atstovybei šalyje veikti taivaniečių vardu užrūstino Kiniją, protestuojančią dėl bet kokių Taivano mėginimų veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taibėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai, neleidžiančiai Taivano traktuoti kaip atskiros valstybės.
M.Murray teigimu, užmegzti ekonominius ir kultūrinius santykius su Taivanu – Lietuvos teisė, ypač įvertinus šios salos ekonominį potencialą: „Mums, JAV, Taivanas yra dešimtas didžiausias prekybos partneris.“
Valstybės departamento atstovas patikino, jog Vašingtonas remia Vilnių, susiduriantį su Kinijos agresyviu elgesiu.
Pasak jo, bendraujant ir plėtojant ryšius su Kinija, JAV, Lietuva bei kitos bendramintės šalys turi veikti išvien ir aiškiai parodyti Kinijos komunistų partijai, kad politinis, ekonominis spaudimas yra nepriimtinas.
„Kalbant apie ekonominį spaudimą iš Kinijos pusės, vienintelis būdas kovoti su gąsdinimu yra tam pasipriešinti. (...) Problema, kurią matėme ne vienoje šalyje, yra tai, kad tais atvejais, kai šalys nekovoja už save taip, kaip kovojate jūs, jos tampa dar labiau priklausomos nuo Kinijos ir tada pasipriešinti tampa sunkiau“, – dėstė M.Murray.
Be kita ko, JAV pareigūnas sakė, jog galimus prekybos su Kinija praradimus kompensuoti galėtų padėti naujų rinkų paieška Indijos ir Ramiojo vandenynų regione. Jis taip pat akcentavo naujų pasaulinių tiekimo grandinių kūrimą, mažinant priklausomybę nuo Pekino.