Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2009 03 27

Jeigu bus patvirtinta dabar siūloma studijų finansavimo tvarka, jokio kurso nerinksiu – režisierius G.Varnas

Menininkus rengiančių aukštųjų mokyklų vadovai ir pedagogai tvirtina, kad naujoji aukštojo mokslo finansavimo tvarka jiems kelia didelį nerimą – į aukštąsias mokyklas pateks tik turtingi arba tik gerai besimokantys, bet ne talentingiausi jaunuoliai.
G.Varnas
G.Varnas / Redo Vilimo/BFL nuotr.

„Bijome mes dėl ateities. Ir visai rimtai“, – penktadienį per spaudos konferenciją Seime sakė žinomas teatro režisierius ir pedagogas Gintaras Varnas.

Jis bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius Eduardas Gabnys teigė, kad sumanymas 100 proc. finansuoti gerai besimokančių studentų mokslus menų specialybėms gali padaryti daugiau žalos negu naudos.

„Nei aktoriai, nei muzikantai, nei dailininkai, kaip žinia, labai gerai mokyklose nesimoko. Klausiau studentų – ir savų, ir kitų – kaip ten būdavo mokykloje, kokie buvo jūsų pažymiai. Jie sakė, kad dažniausiai – vidutiniai. Žmonės su meniniais polinkiais turi tendenciją priešintis tvarkai, priešintis pamokoms. Jeigu aš dabar stočiau, jokio krepšelio tikrai negaučiau ir daugelis mano kolegų taip pat“, – tvirtino G.Varnas.

Jis atkreipė dėmesį, kad priėmimas į menų specialybes vyksta per specialias atrankas, mokykliniai pažymiai lemiamos įtakos tam neturi.

„Duok Dieve, kad ateitų vienas kitas dešimtukininkas, turintis talentą. Bet tokių bus labai nedaug, – kalbėjo režisierius, – Matau didžiulių pavojų, jeigu pataisos nebus padarytos. Tada arba tu būsi priverstas rinkti netalentingus žmones, kad gautum kažkiek tų krepšelį, bet išeis, kad ne talentus renkame, o krepšelius. Jeigu taip bus, aš jokio kurso nerinksiu.“

Rektoriaus E.Gabnio duomenimis, suskaičiuota, kad Muzikos ir teatro akademijoje brangiausiai – 18,5 tūkst. litų – per metus kainuoja muzikų paruošimas. Aktoriaus specialybės studentams per metus reikėtų mokėti 14 tūkst. litų.

„Nuogąstaujame, ar priimsime į akademiją turtingus, ar priimsime labai protingus ir ar atsiras vietos talentingiems. Tarsi apverčiame viską aukštyn kojomis“, – svarstė rektorius.

Parlamentarė Asta Baukutė sakė, kad Švietimo ir mokslo ministerijos vadovai išklausė menininkų nuogąstavimus ir "pradeda mus girdėti".

E.Gabnys siūlė, kad studentų krepšeliai būtų skirstomi ne visiems iš bendro katilo, o „bent jau atskirose kryptyse“.

G.Varnas nuogąstavo, kad net išsprendus krepšelių paskirstymo problemą, už borto liks nemažai talentingų, bet pakankamai lėšų neturinčių žmonių.

„Yra žmonių iš kaimo – mergaičių ir berniukų – grynuolių, bet iš kur jie mokės tuos pinigus?“ – retoriškai klausė režisierius.

Muzikos ir teatro akademijos Teatro ir kino fakulteto dekanas Algis Mažeika informavo, kad iš visų M.K.Čiurlionio menų gimnazijos moksleivių 40 proc. yra iš socialiai remtinų šeimų.

E.Gabnio teigimu, šiemet į Teatro ir kino fakultetą ketinama priimti 50 studentų, 24 iš jų – į aktoriaus specialybę. Dar nežinoma, kiek pirmakursių gaus vadinamąjį studento krepšelį.

Švietimo ir mokslo ministerijos parengtą aukštojo mokslo reformą dar turi patvirtinti Seimas. Pirminiais duomenimis, dėl jos ketinama balsuoti balandžio mėnesį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos