V.Uspaskichas europarlamentaru galės likti ir sėdėdamas kalėjime, nes įstatymai to nedraudžia, o parlamentaro V.Gapšio lauktų apkalta ir grėstų pašalinimas iš Seimo, šeštadienį pranešė „Lietuvos ryto“ televizija.
Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovas Zenonas Vaigauskas sako, kad tokiu atveju V.Uspaskichas pats galėtų spręsti, kaip jam pasielgti – likti europarlamentaru iki 2019 metų vasaros, kada vyks kiti europarlamentarų rinkimai ar atsisakyti mandato.
„Gali spręsti pats, ar jis atsisako to mandato, ar, kai atliks tą bausmę, grįš atgal į europarlamentą, nes rinkimai tik 2019 metų vasarą“, – teigė Z.Vaigauskas.
Tačiau nepalankus teismo sprendimas didesnių rūpesčių pridarytų V.Gapšiui – jo lauktų apkaltos procesas, nes Lietuvos parlamentarai, skirtingai negu Europos politikai, privalo nedelsdami kreiptis į Konstitucinį Teismą.
„Jeigu Konstitucinis Teismas pasako, kas Seimo narys yra prasižengęs Konstitucijai, padaręs nusikalstamą veiką Konstitucijos požiūriu. Tada Seimas balsuoja – jeigu susirenka pakankamas Seimo narių skaičius, apkaltos procesas įvyksta ir Seimo narys netenka mandato“, – teigė Z.Vaigauskas.
Pagal Seimo statutą nuteistam parlamentarui apkaltą reiktų pradėti artimiausiame posėdyje. Dabar Seimas beveik iki kovo vidurio atostogauja.
Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas sako, kad sprendimą dėl neeilinės sesijos šaukimo priimti turėtų valdančiųjų politinė taryba.
„Negaliu pasakyti, kaip mes tą skubiai inicijuotume“, – teigė A.Sysas.
Po apkaltos netekus Seimo nario mandato, V.Gapšį ištiktų panašus į partijos „Tvarka ir teisingumo“ lyderio Rolando Pakso likimas – durys į Seimą jam užsivertų. Jeigu jis pats atsisakytų mandato iki apkaltos, išsaugotų viltis ateityje eiti aukštas politines pareigas, kurioms reikia prisiekti.