Nuotraukoje – slėptuvė Geležinio Vilko gatvėje. Neatrodo, kad tokiame pastate įmanoma pasislėpti net nuo paprasto pavasarinio lietaus ir žvarbesnio vėjo.
Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybė dar turi 12 slėptuvių. Nuo pernai sausio parduotos septynios.
Pagal Civilinės saugos įstatymą slėptuvė skirta gyventojams, kurie užtikrina valstybės ir savivaldybės institucijų veiklą ekstremalių situacijų ir karo metu. Gyventojams skiriami kolektyvinės apsaugos statiniai, – paaiškino M.Taraškevičius.
Tačiau sostinės savivaldybė neslepia – pastatai, nors ir tebevadinami slėptuvėmis, tokios funkcijos atlikti neprivalo.
„Šiuo metu „slėptuvė“ yra tik patalpų pavadinimas, nes jos neturi jokio ypatingo statuso, nėra reikalavimo–įpareigojimo pasirašyti slėptuvės apsaugos ir priežiūros sutarties ar pan., todėl neturėtų būti kliūčių pakeisti patalpų paskirtį“, – į klausimą, ar, nusipirkus tokį objektą, jame galima įsirengti ką nors kita, atsakė Vilniaus savivaldybės atstovai.
Anot Vilniaus savivaldybės Civilinės saugos skyriaus vedėjo Martino Taraškevičiaus, šie statiniai privatizuojami remiantis Vyriausybės nutarimu, tačiau net ir likusios savivaldybei tinkamai neprižiūrimos – tam paprasčiausiai trūksta lėšų.
„Teisiškai pasikeitė slėptuvės supratimas, anksčiau ji buvo skirta visiems gyventojams, o dabar pagal Civilinės saugos įstatymą slėptuvė skirta gyventojams, kurie užtikrina valstybės ir savivaldybės institucijų veiklą ekstremalių situacijų ir karo metu. Gyventojams skiriami kolektyvinės apsaugos statiniai“, – paaiškino M.Taraškevičius.
O patalpos, skirtos kolektyvinei gyventojų apsaugai, yra ne kas kita, kaip mokyklų, vaikų darželių sporto salės, rūsiai. Iš viso Vilniaus savivaldybės interneto puslapyje skelbiamame sąraše tokių pastatų yra 129. Juose prieglobstį galėtų rasti daugiau nei pusė milijono gyventojų. Tiesa, laikiną – kol būtų evakuoti.
„Tam dažniausiai pasirenkamos mokyklų salės arba rūsiai, kur galima būtų uždengti langus, kitaip apsisaugoti, kur būtų galima sutelkti žmones, aprūpinti juos maistu, būtų įrengtos dušų kabinos, tualetai, kad žmonės galėtų kažkurį laiką gyventi, po to jie būtų evakuoti“, – teigė M.Taraškevičius.
Jeigu tokios sąlygos jūsų netenkina, galite įsigyti slėptuvę patys. Šio mėnesio Vilniaus savivaldybės privatizuojamų objektų sąraše kaip tik viena tokia slėptuvė yra – Savanorių pr. 11. 154,58 kv.m ploto, įrengta 4 aukštų mūrinio pastato rūsyje. Pradinė objekto kaina – 24,9 tūkst. Lt. Aukcionas numatytas po šv. Velykų – balandžio 23 dieną.