„Aš tarnauju kariuomenėje, esu valstybės pareigūnas, ir jeigu man metami kaltinimai, kad aš esu čia kaltas ir nevykdžiau pakankamai kontrolės ar aš čia užtraukiau Lietuvos kariuomenei didelę gėdą ir esu to priežastis, galiu tuoj pat apsisukti ir išeiti, padėti savo įgaliojimus be jokios abejonės tuoj pat“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė J.V.Žukas.
Jeigu ta lavina bus tokia ir tai sukels masinį pyktį ir panieką kariuomenei, ir kaltinimus viešoje erdvėje, kad aš čia esu kaltas dėl sugriauto kariuomenės įvaizdžio, aš pasitrauksiu.
Paprašytas patikslinti, ar svarsto apie galimybę trauktis, jis sakė: „Žinoma, kad svarstau. Aš negalvoju trauktis, bet jeigu ta lavina bus tokia ir tai sukels masinį pyktį ir panieką kariuomenei, ir kaltinimus viešoje erdvėje, kad aš čia esu kaltas dėl sugriauto kariuomenės įvaizdžio, aš pasitrauksiu.“
Tikino, kad korupcijos nėra
„Nemanau, kad čia yra kažkokios korupcijos apraiškos“, – klausinėjamas „darbiečių“ sakė Lietuvos kariuomenės vadas.
Jis teigė, kad į šią padėtį kariuomenė pateko dėl to, kad panoro įsigyti konkrečios firmos virtuvės įrankių, ir samprotavo, kad jei būtų pirkę tiesiai iš gamintojo, kainos būtų buvusios gerokai mažesnės.
„Mes nežinojome, kad jos suklastotos. Todėl ir išėjo šiek tiek gal brangiau... na, daug brangiau“, – pasitaisė jis.
J.V.Žuko teigimu, Centralizuoto vidaus audito tarnyba pastebėjo, kad kainos yra išpūstos, todėl esą buvo imtasi veiksmų ir dėl kainų, ne tik dėl to, kad bendrovė „Nota Bene“ virtuvės įrankius pateikė, kaip įtariama, užklijavusi reikiamos bendrovės logotipus.
Kontrolės mechanizmas nesuveikė
Jis apgailestavo, kad visuomenė dabar klaidingai mano, kad pirkiniams išleista daugiau kaip milijonas eurų, kai pirkta už 173 tūkst. eurų, ir kai kilo įtarimų, pirkimas buvo sustabdytas Krašto apsaugos ministerijos, kuri per Centralizuoto vidaus audito tarnybą ir Generalinę inspekciją pamatė, kad tam tikrų daiktų kainos yra užkeltos.
Labai išpūsta istorija, už pusantro milijono niekas kareiviams auksinių indų nėra pirkęs.
„Labai išpūsta istorija, už pusantro milijono niekas kareiviams auksinių indų nėra pirkęs. Kalbama apie dvidešimt daiktų, kurie pakliuvo į sąrašą“, – sakė jis.
Jo teigimu, tų dvidešimties daiktų, dėl kurių kilo triukšmas, įsigijimo bendra suma yra 4 tūkst. eurų.
Lietuvos kariuomenės vado teigimu, pirkinius kariuomenei vykdo KAM Įsigijimų ir Lietuvos kariuomenės Materialinių įsigijimų departamentai.
Paklaustas, kas kalčiausias šioje situacijoje, jis pabrėžė, kad kariuomenė savo pinigų neturi – krašto apsaugos pinigus valdo KAM. Šiuos pinigus įvairiems pirkiniams ji skiria Logistikos valdybai.
„Kontrolės mechanizmas, aišku, pagrindinis yra iš ministerijos per Įsigijimų departamentą. Tik tiek galiu pasakyti, kad kontrolės mechanizmas nesuveikė iki sutarties pasirašymo“, – aiškino jis.
Viešųjų pirkimų tarnyba antradienį neskaidriu įvardijo dar vieną kariuomenės pirkimą – kareiviškų palapinių, kuriame tiekėjas – ta pati „Nota Bene“.
Apie šios bendrovės sėkmę kariuomenės viešuosiuose pirkimuose paklaustas J.V.Žukas sakė, kad ši įmonė – tarpininkė: „Jie nėra gamintojai. jie visada labai aktyvūs, pasirodo ir pasiūlo tą, ko mums reikia ir ko nėra Lietuvoje. Ir dažnai jie būna vieni – ateina vieni į konkursą. Arba tartis su jais, arba skelbti naują konkursą, ir vėl nieko nėra, tada ateina jie. Yra daug buvę atvejų, kada jie turi tą iniciatyvą.“
Kariuomenės vadas tikino, kad „Nota Bene“ laimėjo 17 proc. pastaruoju metu Lietuvos kariuomenės paskelbtų viešųjų pirkimų.
Posėdyje kariuomenės vadas pabrėžė, kad nors šiuo metu galioja įstatymas, leidžiantis nesąžiningai besielgiančias bendroves eliminuoti iš viešųjų pirkimų, tačiau toks faktas turi būti įrodytas jau po įstatymo įsigaliojimo, todėl šiuo konkrečiu atveju „Nota bene“ išmesti iš konkursų nėra pagrindo.
Aš asmeniškai nedalyvauju jokiose korupcinėse schemose ir nesu suinteresuotas ką nors slėpti nuo visuomenės.
Klausiamas dėl kitų kariuomenės pirkimų, kuriuose kainos irgi gali būti išpūstos, J.V.Žukas sakė, kad kariuomenė viską išsiaiškins ir nieko neketina nuslėpti.
„Nieko nenorime nuslėpti – aš asmeniškai nedalyvauju jokiose korupcinėse schemose ir nesu suinteresuotas ką nors slėpti nuo visuomenės. Labai atsiprašau tų žmonių, kurie yra įsižeidę dėl to, kas čia vyksta, kurie aukojo pinigus kariuomenei. Čia išėjo toks skandalas. Man dėl to labai gaila, aš apgailestauju“, – kalbėjo jis.
Kariuomenės vadas ir frakcijos posėdyje labai apgailestavo, kad šis skandalas gerokai paveiks kariuomenės įvaizdį visuomenei.
J.V.Žukas sakė, kad apie šį įvykį visuomenė nesužinojo dvejus metus, nes kol prokuratūra vykdė tyrimą, apie jo detales kalbėti buvo uždrausta.
Tyrimą dėl „Nota Bene“ pateiktų prekių prokuratūra prieš kurį laiką nutraukė, o antradienį kilus skandalui vėl ėmėsi tirti pirkimą.
Kainos verčia iš koto
Kaip antradienį pranešė VPT, Lietuvos kariuomenė, 2014-aisiais vykdydama 173,8 tūkst. eurų pirkimus, pjaustymo lentelę įsigijo už 180 eurų, kai identiška lentelė parduotuvėje tuo metu kainavo 28 eurus, duonriekį peilį – už 142 eurus, kurio kaina parduotuvėje – 13 eurų. Kepsniams naudojama šakutė pirkta už 184 eurus, kiaurasamtis – už 70 eurų, galąstuvas – už 103 eurus, peilis mėsai kapoti – už 250 eurų. Sietelis įsigytas už 161 eurą, skirtingų dydžių samteliai – už 243 eurus ir 258 eurus.