Pasak žinomo gamtosaugininko Selemono Paltanavičiaus, niekas nevyksta šiaip sau.
„Ir varniniai paukščiai, ir mangutai, kurie ateina į miestus, taip ir kiaunės ir lapės yra mūsų buitinės kultūros rodiklis. Jeigu jiems pakankamai atliekų, jeigu randa maisto – visi šitie žvėrys, nors ir plėšrūs, tenkinasi ir tuo, ką žmogus išmetė į konteinerį arba greta jo“, – sakė S.Paltanavičius.
Pasak S.Paltanavičiaus, didžiulį darbą atliko Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba, oralinės vakcinacijos būdu beveik išsprendusi pasiutligės problemą.
„Ar pavojingi laukiniai gyvūnai mieste? Visi jie gražūs, kol nėra konflikto su žmogumi, jie gali susipjauti ir su šunimi“, – sakė gamtininkas.
S.Paltanavičiaus teigimu, Jonavoje lapė į miestą „atsikraustė“ gana anksti – rugsėjo mėnesį. Paprastai lapės iš miškų ateina vėlyvą rudenį, kada gamtoje stinga maisto.
Jei lapės gyvenimas mieste aplinkiniams kelia problemų, jos paėmimą ir sugrąžinimą į gamtą turėtų spręsti rajonų savivaldybės – turi būti rašomas prašymas regioniniam aplinkos apsaugos departamentui, kuris per penkias dienas išduoda leidimą organizuoti gyvūno paėmimą. Tada statomi specialūs spąstai, o sugautas gyvūnas, jei jis sveikas, sugrąžinimas į mišką.
„Tačiau yra ir kitas dalykas. Jei pažvelgtume į Europos miestus, tai laukinių gyvūnų ten yra gana daug – lapės, barsukai, kiaunės, o vien Londono teritorijoje gyvena apie 1000 šernų“, – sakė S.Paltanavičius.
Gamtininkas pataria šių gyvūnų nejaukinti, mat jie tiesiog nesileidžia prijaukinami.
Gamtininkas pataria šių gyvūnų nejaukinti, mat jie tiesiog nesileidžia prijaukinami.
„Gali tik keistis gyvūno elgsena. Tarkim, jis nebijos imti maisto iš rankos, tačiau tai nereiškia, kad gyvūnas jau prijaukintas. Prijaukinti galima tik pasiėmus auginti mažą lapiuką .
Užaugęs namų sąlygomis, jis nebus laukinis, tai yra, pats savarankiškai nesugebės išgyventi gamtoje, nemokės medžioti.
Beje, pažįstu žmonių, į kurių namus lapės ateina tarsi katės, išsimiega šiauduose, jas pamaitina, ir jos išeina. Tokia draugystė. Ir dar pastebėjau, kad lapės kažkodėl ateina tik pas gerus žmones“, – juokavo S.Paltanavičius.
Tuo tarpu jonavietis medžiotojas, buvęs ilgametis Maisto ir veterinarijos tarnybos Jonavos padalinio vadovas Jonas Marčiukaitis sako, kad mieste gyvena ne tik lapė – apatinėje miesto dalyje yra nemažai kiaunių.
„Kiaunių daug mieste, aš pats matau vakarais, apatinėje miesto dalyje, aplink bažnyčią“, – sakė J.Marčiukaitis.
J.Marčiukaitis sako, kad laukinių gyvūnų miestuose daugėja ir dėl kitos priežasties – šalies savivaldybės palaipsniui sprendžia beglobių šunų problemą.
„Jų mažėja, bet tada jų vietą užima laukiniai gyvūnai. Tai – nieko keisto, juk kiek laukinių gyvūnų gyvena ir didžiuosiuose Europos miestuose.
Žinoma, būna visko, tačiau baimintis, kad ši Jonavoje matyta lapė gali būti pasiutusi, nereiktų – pasiutlige sergantis gyvūnas išgyvena 4-5 dienas, tačiau ne kelias savaites“, – sakė J.Marčiukaitis.