„Smetonos respublikos laikais buvo labai ypatinga švęsti vardines“, – susirinkusiems pasakojo Palangos etnologė Gražina Kadžytė.
Anot jos, pirmąjį Palangos burmistrą daktarą Joną Šliūpą kasmet per Jonines eidavo sveikinti įvairūs svečiai. „Manot orkestro nebūdavo? Didesnio ar mažesnio – visuomet buvo! Burmistrui ir po langais grodavo gražiai!“
Joninių išvakarėse etnologė juokavo, jog pabuvus bent tris dienas šiame kurorte, svečiai ir patys patampa palangiškiais, o tų tikrų palangiškių pasididžiavimas, jau 70 metų minintis „Palangos orkestras“.
Anot Palangos istorijos tyrinėtojos, Jonui Šliūpui patapus šio kurorto burmistru, jis ir pats sakydavo: „Orkestras – brangus dalykas. Visom prasmėm brangus, todėl turime jį branginti ir jį išlaikyti.“
Ištikimiausi gerbėjai orkestro klausos jau 46 metus
„Kur orkestras, ten man šventė. Aš kitaip neįsivaizduoju, – pasakojo su bičiule į koncertą išsiruošusi palangiškė Lina. – Labai patinka mūsų orkestras ir jo ilgametis vadovas Vygandas Rekašius, pažįstamas, mes juk vietiniai visi. Mano tėvai mėgo orkestrą, tad iš vaikystės, jaunystės, visada supo šie garsai.“
Sutartines į tarpukario muziką taipogi išmainiusi Lina sakė, jog orkestras – neatsiejama miesto dalis. „Juk mūsų orkestras ir rytais žadina! Per sezono atidarymą, birželio 1-ąją.“
Tarp gausybės Birutės parke nusėdusių klausytojų pasitaiko ir bene pusę amžiaus Palangos pučiamuosius palaikančių gerbėjų.
„Aš Palangoje gyvenu jau 46 metus, tai beveik visada klausau. Reikia tikėtis, kad ir šis vakaras bus labai gražus. Juk Jonams, o šįvakar ir Jonui Šliūpui!“, – skrybėlaite pasidabinusi džiaugės palangiškė Nijolė.
Orkestro garsai – neatsiejama Palangos istorijos dalis
Keturias muzikines programas paruošę muzikantai tęsia dar 1901 metais Grafo Juozapo Tiškevičiaus iniciatyva gimusią tradiciją – miesto žmonėms dovanoti orkestrinės muzikos vakarus.
Palangostiltas.lt primena, kaip anuomet grafas, net neturėdamas savo orkestro, iš užsienio ir kaimyninių dvarų kviesdavo kitus orkestrus ir iš savo kišenės mokėdavo už jų gastroles. Tuomet nemokami koncertai vykdavo specialiai tam pastatytoje rotondoje, šalia Kurhauzo.
Seniausias Palangos miesto orkestras Joninių vakarą muzikuoja jau kitoje rotondoje, Birutės parke. Ji dar 1927 metais buvo pastatyta tam pačiam tikslui – kaip pučiamųjų instrumentų orkestro estrada.
Gali būti, jog be šios tradicijos nebūtų gimęs ir „Palangos orkestras“, ne sykį linksniuotas, kaip daugiau nei šimtą metų gyvuojančios tradicijos tęsėju.
Kaip pasakoja koncertų organizatoriai, „Palangos orkestras“ apjungia senąją Europietiškos kultūros tradiciją, Grafų Tiškevičių Palangą ir šiuolaikinį kurortą bei jo svečius.
Koncertą iškilmingai pradėjo meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Vygantas Rekašius su Johano Štrauso „Radeckio maršo“ garsais. O šventiniame repertuare suskambo Jono Navako valso „Gėlelė“, Jaroslavo Mareko „Libišská polka“, nepamirštant ir Joninių dvasiai pabudinti skirtų kūrinių, kaip Romo Balčiūno „Žemaitiški žaidimai.“