2022 08 10

Jono Ohmano žodžiai sukėlė tarptautinį skandalą dėl paramos Ukrainai: kaip tai įvyko

Paramos organizacijai „Blue / Yellow“ vadovaujančio Jono Ohmano žodžiai, ištarti CBC televizijos reportaže, sukėlė tarptautinį skandalą – teiginiai apie tai, kad neva tik 30 proc. paramos Ukrainai pasiekia tikslą, sulaukė atgarsio ir JAV Kongrese. J.Ohmanas teigia, kad kalbėjo ne apie vagystes, o logistikos problemas, ir nuo kovo, kai vyko filmavimas, daug kas pasikeitė. CBS pašalino laidą, bet Ukrainos atstovai reikalauja dėl jos atlikti tyrimą.
Jonas Ohmanas
Jonas Ohmanas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Skandalas dėl 30 proc.

Rugpjūčio pabaigoje amerikiečių CBS televizijos interneto svetainėje pasirodė dokumentinis filmas, kuriame pasakojama apie ginklų ir humanitarinės pagalbos tiekimą Ukrainai.

Jame rodoma, kaip praėjus vos porai mėnesių nuo karo pradžios „Blue / Yellow“ organizacijos atstovai gabena humanitarinę pagalbą ukrainiečiams, bendrauja su filmavimo grupe ir vietos gyventojais.

Kai kurie dokumentinio filmo pašnekovai teigia, esą į Ukrainą patekę ginklai „nekontroliuojami“, o tai gali sukelti problemų ateityje, nes jie gali patekti į juodąją rinką.

VIDEO: Arming Ukraine trailer (CBS documentary)

CBS televizijos siužetas pradedamas J.Ohmano žodžiais: „Visi šie daiktai pervežami per sieną. O tuomet kažkas nutinka. Tik apie 30 proc. pasiekia tikslą.“

Tai sukėlė interpretacijų, neva Ukrainai tiekiami ginklai tiesiog išvagiami.

Tačiau J.Ohmanas tikina, kad buvo ne taip suprastas, be to, nežinojo, kad reportaže pasirodys ir kiti pašnekovai, o rugpjūtį pamatęs galutinį filmavimų rezultatą gerokai nustebo.

Kilus skandalui, televizijos atstovai nusprendė pašalinti filmą iš visų viešų paskyrų, tad pastaruoju metu peržiūrai prieinamas tik anonsinis filmukas (angl. trailer).

Pasipiktinimo banga

Reportaže parodyta ir kita nemažai diskusijų sukėlusi vieta – žurnalistas teiraujasi J.Ohmano, kaip, anot jo, atrodo korupcija.

Šis atsako, kad tai „įtakingi žmonės, oligarchai, politikos veikėjai“, kuriuos tenka „apeiti“.

Jis priduria: „Pati sistema yra tokia, tarsi „mes esame Ukrainos ginkluotosios pajėgos“. Jei saugumo pajėgos kažko nori, tai (turi žinoti, kad) amerikiečiai būtent mums tai davė. Tai tarsi nuolatiniai galios žaidimai, todėl galiausiai, jei žmonėms prireikia daiktų, jie kreipiasi į mus.“

Pateikiame J.Ohmano interviu ištraukas:

VIDEO: Jono Ohmano interviu CBS kanalui

Šiems žodžiams sukėlus audrą, CBS televizija pranešė pašalinusi dokumentinį filmą iš eterio, o publikuotą straipsnį papildė informacija apie tai, kad dabar „J.Ohmanas teigia, jog logistika gerokai pagerėjo nuo filmavimo su CBS balandžio pabaigoje.“

D.Kuleba: „To negana“

Kilus tarptautiniam skandalui, į CBS sprendimą pašalinti reportažą iš eterio, sureagavo Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.

Jis pareiškė sveikinantis tokį televizijos sprendimą, tačiau pabrėžė, kad „to negana“.

„Jūs suklaidinote didžiulę auditoriją, dalindamiesi nepagrįstais teiginiais ir sugadindami pasitikėjimą dėl gyvybiškai svarbios karinės pagalbos tiekimo tautai, besipriešinančiai agresijai ir genocidui.

Turėtų būti atliktas vidinis tyrimas, kas tą leido ir kodėl“, – rašė D.Kuleba socialiniame tinkle „Twitter“.

Savo komentarą dėl susiklosčiusios situacijos organizacija „Blue / Yellow“ taip pat išplatino socialiniame tinkle „Twitter“.

„Reportažas buvo nufilmuotas praėjus 8 savaitėms nuo karo pradžios. Dabar viskas pasikeitė.

Bet kuri prieš Ukrainą nukreipta informacija, kurią teroristinė Rusija gali išnaudoti prieš Ukrainą vykdomame genocide, yra bloga ir sutepa ją platinančių žmonių rankas krauju“, – skelbė „Twitter“ pranešimas.

Prie jo pridėtas situacijos komentaras, kuriame nurodoma, kad kovą filmuotame siužete buvo kalbinami su „Blue / Yellow“ organizacija nesusiję asmenys, kurie išreiškė savo pozicijas dėl to, kur galėtų atsidurti Ukrainai tiekiami ginklai.

Iš tiesų, siužetas sumontuotas taip, kad netrukus po J.Ohmano žodžių apie biurokratiją ir korupciją buvo parodytas „Amnesty International“ organizacijos atstovės Donatelos Roveros komentaras.

Jame ši teigia nuogąstaujanti, kad nėra jokios informacijos, kur keliauja Ukrainą pasiekiantys ginklai, o juos tiekiančios šalys „neužtikrina kontrolės mechanizmų, leidžiančių stebėti, kur tiekiami ginklai, panaudojami šiandien ir kur jie bus panaudoti rytoj“.

„Youtube“ stop kadras/CBS televizijos dokumentinio filmo kadras
„Youtube“ stop kadras/CBS televizijos dokumentinio filmo kadras

Reportažas nustebino net jo herojų

Pasak J.Ohmano, siužetą filmavę žurnalistai jį įspėjo, kad dokumentinis filmas pasirodys vasaros pabaigoje.

Jis tvirtina, kad tuo metu buvo taip užimtas, kad neturėjo laiko net peržiūrėti filmuotos medžiagos ir neprašė jos suderinti prieš leidžiant į eterį, todėl gerokai nustebo pamatęs galutinį rezultatą.

„Maniau, kad čia bus filmas apie mūsų pagalbą Ukrainai, o paskui ten atsidūrė papildomi pašnekovai „Amnesty International“ ir panašiai. Vadinasi, nutiko taip, kad akcentas tapo visai kitoks, nei tikėjausi“, – 15min sakė J.Ohmanas.

Asmeninio albumo nuotr./„Blue / Yellow“ savanorės Žemynos Bliumenzonaitės nuotrauka
Asmeninio albumo nuotr./„Blue / Yellow“ savanorės Žemynos Bliumenzonaitės nuotrauka

Pasak pašnekovo, sakydamas frazę apie tai, kad tik 30 proc. pagalbos pasiekia galutinį tikslą, jis kalbėjo apie to meto padėtį ir problemas dėl logistikos, o ne vagysčių.

„Tuo metu bendravau su daugeliu žmonių iš fronto, tad mano įspūdis buvo, kad pagalbos efektyvumas tuo metu nebuvo toks, koks galėtų būti. Pavyzdžiui, buvo problemų su logistika, paskirstymu. Reikėjo atidirbti tiekimo sistemas, perprasti, kaip geriausia tą daryti“, – paaiškino „Blue / Yellow“ vadovas.

„Nu kur tu vogsi kare ginklus, kai jie taip reikalingi? Čia nesąmonė būtų taip kalbėti. Kaip aš suprantu, yra žmonių, kurie labai nori apjuodinti pagalbą Ukrainai. Taip, buvo atvejų, kai pagalba patekdavo ne pagal prioritetus, bet tai nereškia, kad ji nebuvo reikalinga“, – pridūrė pašnekovas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jonas Ohmanas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Jonas Ohmanas

J.Ohmanas pasakojo, kad kilus tarptautiniam skandalui, kuomet netinkama jo žodžių interpretacija sukėlė bangą abejonių dėl paramos Ukrainai, jis susisiekė su filmo kūrėjais ir perdavė jiems savo poziciją.

„O dabar aš matau, kad tas filmas buvo išvis pašalintas iš eterio. Aš manau, kad tai susiję ne tik su mano pasakytais žodžiais, bet ir su „Amnesty International“ pastarojo meto skandalu dėl Ukrainos, kitais dalykais“, – spėjo pašnekovas.

Pasak J.Ohmano, kilęs skandalas neturėtų paveikti aukojimo Ukrainai, nes „Blue / Yellow“ pagalba nesusijusi su ginklais. Be to, organizacija turi aiškų atskaitingumą – kiek lėšų surinkta, kas už jas pirkta ir kam pristatyta. Todėl, anot jo, žmonių pasitikėjimas neturėtų susvyruoti.

„Nemanau, kad tai paveiktų mūsų darbą. Čia tiesiog tokia pamoka. Žmonės turi suprasti, kas yra karas ir kad tokių informacinių išpuolių gali pasitaikyti.

JAV prieš paramą Ukrainai nusiteikę Kongreso nariai bandė pūsti iš to skandalą, neva mano žodžiai tai kažkoks įrodymas.

Bet jie nepagalvoja, kas aš toks – aš nesu oficialus Ukrainos atstovas, galiu išsakyti savo asmeninius vertinimus, tačiau remtis mano žodžiais, pasakytais važiuojant mašina, kaip rimtu argumentu skiriant ar neskiriant paramą Ukrainai – neprotinga“, – kalbėjo J.Ohmanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai