„Kaip dabar išeiti žmogui? Šiandien atsiprašiau, neišėjau į darbą, ir kaimynai neišėjo, tiesiog neperlipo. Mano vyras išėjo, vandens buvo iki juosmens. Tiesiog nerealu, ką ryte žmonės pamatė pro langą. Baisu. Čia baisu“, – pamačiusi, jog fotografuojama Debreceno gatvės 89 namo kieme, pro langą šūktelėdama kalbėjo klaipėdietė, ranka mostelėdama link apsemtų laiptinių ir užtvindyto kiemo. Tokio vaizdo ji teigė savo kieme dar niekada nemačiusi. Prieš keletą metų čia yra buvę vandens, tačiau lyginant su šiuo vaizdeliu buvę vieni niekai.
Tiesiog nerealu, ką ryte žmonės pamatė pro langą. Baisu. Čia baisu.
Pirmadienio rytą suskubta apžiūrėti nuotekų sistemą – viskas atidaryta, neužsikimšę. Per langą klaipėdietė teigė stebėjusi iš kiemo judančius automobilius. Ne visiems rytinė kelionė buvo sėkminga, kai kurie taip ir įstrigo niekur neišvažiavę.
Namo gyventojai bando įsivaizduoti, kas dedasi jų rūsiuose, į kuriuos įžengti neįmanoma. Vandens tiek pat, kiek ir kieme – vanduo pasitinka vos atidarius rūsio duris ir nulipus pirmąjį laiptelį.
Klaipėdietė neabejojo, jog nuostolių bus, rūsyje vyras laikė katerio variklį, ten stovi dviračiai, kitas turtas.
Iš pat ryto moteris skambino į savivaldybę, buvusi patikinta, jog problema sprendžiama sukviestoje Ekstremalių situacijų komisijoje.
Namo gyventojai pusbalsiu svarsto, kodėl tokios problemos prasidėjo po šalia esančių didžiųjų gatvių remonto, esą, gal ne viskas buvo atlikta tinkamai.
Lijo ir lijo
Lietus Klaipėdą kone be perstojo plovė nuo pat šeštadienio ryto. Ypač stiprus jis buvo pirmadienio naktį.
„Visą naktį lijo, siaubas. Kokiu intensyvumu, ar jutote naktį, kas dėjosi? Mes kad ir kaip gerai miegam, šiąnakt atsibudom. Siaubas, koks intensyvumas, stiprumas. Pažiūrėkite, viskas skęsta. Šitas kiemas dažnai skęsta, nes yra duobėj, bet ne taip! Krapšto tas kanalizacijas, lapais viskas užnešta, pati tris šulinius nukrapščiau. Nueikite prie to penkiaaukščio, ties ketvirta laiptine yra kanalizacijos šulinys, ten fontanais trykšta vanduo, nėra kur subėgti“, – pasakojo balas perbristi bandžiusi Nijolė. Jos teigimu, tiek vandens, kiek šį rudenį, seniai neregėjusi.
„Mūsų sodas vandeny niekada nėra buvęs, kanalas pilnas vandens. Nutekėjimo griovys sklidinas vandens ir jau dabar iš griovio į sodą bėga, o ne atvirkščiai“, – pasakojo klaipėdietė.
Po kiemus klaidžiojantys darbininkai vaduoja šulinius nuo rudeninių lapų. Debreceno gatvėje besidarbavę vyrai teigė ką tik atvykę iš Birutės-Rūtų gatvių sankryžos, kur taip pat kanalizaciją buvo užkimšę lapai. Pašalinus juos vanduo kaipmat pradingo.
„Apsineša, uždengia ir nebeprabėga, kai kur truputį praleidžia. Čia štai kas darosi. Kai kur labai sunkiai subėga, stotys nespėja perpumpuoti, didelis kiekis. Gerai, kad nustojo lyti, pasitaisys viskas“, – sakė darbininkai, nuo pat ryto vaduojantys Venecija tapusią Klaipėdą.
Situacija suvaldyta
Klaipėdos miesto savivaldybė informuoja, kad popietę lietaus padariniai suvaldyti. Pravažiuojamos visos Klaipėdos gatvės. Spūstis vis dar yra Dubysos gatvėje.
Daugiausiai patvinusių gatvių būta Pietinėje bei centrinėje miesto dalyse – Birutės, Rūtų gatvėse, Taikos prospekte, Debreceno, Bandužių mikrorajonuose. Vanduo plovė ir Klaipėdos senamiestį, Liepų gatvę. Šiaurinėje miesto dalyje nusiskundimų būta gerokai mažiau. Tauralaukio gyventojai į darbą keliavo be problemų.
Pirmadienio rytą Debreceno mikrorajone, tarsi atskiroje miesto dalyje, iškrito pirmasis sniegas. Gyventojai rado visiškai apsnigtus automobilius, pakelėse matyti kalvelės nukasto sniego. Šio mikrorajono gyventojai juokauja gyvenantys tarsi atskiroje respublikoje.
Ekstremali situacija nebus skelbiama
„Kol kas ekstremalios situacijos neskelbiame Klaipėdos mieste. Šiuo metu situacija yra smarkiai pagerėjusi, gatvės, kurios ryte buvo neišvažiuojamos, jau yra išvažiuojamos“, – BNS pirmadienį popiet sakė Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas.
Pasak jo, savivaldybė neturi priekaištų uostamiestyje dirbančioms tarnyboms ir teigė, kad susidariusi situacija – gamtos stichijų, o ne netinkamos gatvių priežiūros padarinys.
„Konkrečiai žmonių klaidos nėra, tik norėtųsi operatyvaus informacijos pasikeitimo: kiekviena tarnyba reagavo pagal save, tačiau bendro reagavimo pasigedome ir sutarėme, kad ateityje ta informacija keisimės“, – sakė jis.
S. Budino teigimu, anksčiau susirinkusi ekstremalių situacijų komisija galėjo imtis veiksmų, kurie būtų sumažinę automobilių srautą uostamiesčio gatvėse: rekomendavę neleisti vaikų į mokyklas ar koregavę viešojo transporto eismą. Sutarta, kad ateityje tokia informacija tarnybos dalysis operatyviau.
Nors viena iš priežasčių, kodėl dalis pietinės Klaipėdos dalies tapo neišvažiuojama, buvo užsikimšę nuotekų šuliniai, S.Budino teigimu, jie buvo reguliariai valomi.
„Šuliniai yra valomi – rudenį tai darome du kartus dažniau. Tačiau viskas susikaupė į vieną krūvą: pietinėje miesto dalyje turėjome ne tik lietų, bet ir sniegą. Kad visiškai nevalytų, tokių dalykų tikrai nėra“, – tikino S.Budinas.
„Pagrindinė priežastis – kolektoriai paprasčiausiai nesugebėjo sutraukti tokio vandens kiekio“, – pridūrė jis.
Iškrito pusė mėnesio normos
Kaip BNS informavo Hidrometeorologijos tarnyba, per savaitgalį Klaipėdoje iškrito pusė vidutinės mėnesio kritulių normos. Nuo penktadienio iki sekmadienio uostamiestyje iškrito 22 milimetrai kritulių, o pirmadienio naktį – antra tiek. Tai, tarnybos duomenimis, sudaro pusę lapkričio mėnesio vidutinio daugiamečio kritulių kiekio – standartinės klimato normos.
Pasak meteorologų, rudenį pajūryje kartais pasitaiko nedidelėje teritorijoje fiksuojamos smarkios šlapdribos atvejų.
„Vėlyvą rudenį Baltijos pakrantėje pasitaiko lokalių smarkios šlapdribos atvejų, kai nuo dar šiltos jūros plūstantis drėgnas oras susitinka su į aukštesnius atmosferos sluoksnius įsiveržusiu šalčiu. Įsimintiniausias toks atvejis stebėtas 2008 metų lapkričio 25-osios naktį: Nidoje trumpam buvo susidariusi beveik pusmetrį siekianti sniego danga, o kaimyninėje Juodkrantėje sniego buvo vos keli centimetrai“, – BNS teigė Meteorologinių prognozių skyriaus vedėja Vida Ralienė.
Artimiausiomis dienomis orai Klaipėdoje turėtų būti ramesni: prognozuojamas nedidelis lietus, silpnas vėjas.
S.Budino teigimu, pastarąjį kartą toks atvejis, kai Klaipėdoje buvo smarkiai apsemtos gatvės ir nukentėjo gyventojų transporto priemonės, buvo maždaug prieš 20 metų, kai buvo apsemtas senamiestis.