„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Jūros muziejuje pirmą kartą slaugomas rudenį aptiktas ruoniukas

Lietuvos jūrų muziejuje sėkmingai reabilituojamas prieš tris savaites iš pajūrio atgabentas Baltijos pilkųjų ruonių jauniklis. Tai primas kartas, kai nusilpęs jauniklis patenka ne pavasarį, o rudenį, – praneša muziejus.
Jūrų muziejuje slaugomas rudenį rastas ruoniukas-pamestinukas.
Jūrų muziejuje slaugomas rudenį rastas ruoniukas-pamestinukas. / Alfonso Mažūno nuotr.

„Šitas ruoniukas – išgyvenimo meistras, – sako muziejininkas-biologas Pavelas Kulikovas, ruoniukus prižiūrintis jau daugiau nei 20 metų. – Jis, sverdamas kiek daugiau nei 18 kg, visas liesas ir sergantis, sugebėjo išgyventi nuo pavasario iki dabar“.

Baltijos pilkųjų ruonių jauniklės vaikuojasi anksti pavasarį ir pirmieji ruoniukai-pamestinukai, kuriems reikia pagalbos, į muziejaus Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centrą patenka kovą-gegužę. Jie gimsta 14-15 kg svorio, ir atitrūkę nuo motinų, kurios veda vaikus ne prie Lietuvos krantų, o gretimose valstybėse – Latvijoje, Estijoje, su srovėmis išsekę atidreifuoja iki mūsų pakrantės ir į krantą jau išlipa į krantą mirčiai.

Alfonso Mažūno nuotr./Aptiktas ruoniukas
Alfonso Mažūno nuotr./Aptiktas ruoniukas

„Galim tik spėlioti, kas šiam ruoniukui gyvenime atsitiko, – sako muziejininkas biologas. – Gyvūnas buvo nusilpęs, dehidratavęs“.

Jis yra pavasarinės vados ir jeigu sugebėjo ir pavasarį, ir vasarą išgyventi savarankiškai, yra labai gyvybingas. Atgabentas pas mus jis svėrė 18,5 kg, o ruonė paleidžia jauniklį savarankiškam gyvenimui, kai jis sveria jau 40 ar 50 kg, tad pagal savo amžių turėtų sverti 60-70 kg.

Panašu, kad gydymas ir reabilitacija eina gera linkme – vaistai padeda, maistas valgomas kuo puikiausiai, jis per dieną gauna 4 kg žuvies, prieš savaitę svėrė beveik 25 kg, o dabar – jau apie 30. Taip augant svoriu ir gerėjant sveikatai, po mėnesio galės keliauti į jūrą savarankiškam gyvenimui: jo laukia gimtasis – Baltijos jūros – baseinas.

Kiekvienais metais Lietuvos pajūryje randama daugiau nei 20 sužeistų ir išsekusių ruonių jauniklių. Į reabilitacijos centrą atgabenti jaunikliai yra gydomi ir slaugomi, o jiems sustiprėjus, paleidžiami atgal į jūrą. Dėl klimato kaitos ir Baltijos jūroje mažėjančio žuvies kiekio, nusilpusių ir sužeistų ruoniukų skaičius kasmet vis didėja. Šią vasarą atgal į jūrą grįžo 19 Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centre išgydytų ruoniukų. Ruoniukų reabilitacija Lietuvos jūrų muziejuje pradeda rūpintis LIDL Lietuva ir Aplinkos ministerija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs