Kaip pirmadienį pranešė teismas, praėjusios savaitės nutartimi K.Tubio byla paskirta nagrinėti ne eilės tvarka, septynių teisėjų kolegija į pirmąjį posėdį žodinio proceso tvarka rinksis spalio 3 dieną.
Nutartyje pažymėta, jog prekyba poveikiu yra korupcinio pobūdžio nusikaltimas, o meras yra tiesiogiai renkama savivaldybės vykdomoji institucija, todėl svarbu užtikrinti piliečių pasitikėjimą ja.
Mero pašalinimui iš pareigų numatyta speciali papildoma procedūra, pagal savo pobūdį panaši į apkaltos procedūrą, taikomą aukščiausiems valstybės pareigūnams. Jeigu byla nagrinėjama dėl valstybės pareigūno, kuriam gali būti taikoma apkalta, nusikaltimo, tai yra vienas iš pagrindų pripažinti, kad yra viešasis interesas bylą išnagrinėti greičiau. Šios nuostatos atitinkamai taikytinos ir byloje dėl mero galimai padaryto nusikaltimo.
Kovą K.Tubį išrinkus Anykščių rajono savivaldybės meru, Lietuvos probacijos tarnybos Panevėžio regiono skyriui kilo abejonių, ar šis nepažeis anksčiau korupcijos byloje jam skirtos baudžiamojo poveikio priemonės. Dėl to kreiptasi į Panevėžio apygardos teismą prašant paaiškinti nuosprendį, šis patikslino, kad teisės dirbti valstybės tarnyboje atėmimas ketveriems metams apima ir mero pareigas. Tai reiškia, kad vykdant nuosprendį K.Tubio kovą iškovotas mero mandatas turėtų būti panaikintas.
Politiko gynėjas šį patikslinimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui, prašydamas jį panaikinti ir konstatuoti, kad Panevėžio apygardos teismo nuosprendžiu K.Tubiui nebuvo atimta teisė eiti mero pareigas.
Panevėžio apygardos teismas K.Tubį dar vasario pradžioje pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu ir, be kita ko, skyrė jam poveikio priemonę – atėmė teisę ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje. Šį nuosprendį politikas yra apskundęs LAT.
Vadovaudamasi Panevėžio apygardos teismo nuosprendžiu ir vėliau vieno iš teisėjų išaiškinimu, kad K.Tubiui atimta teisė ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje apima ir draudimą dirbti renkamas pareigas, Vyriausioji rinkimų komisija kovą buvo pašalinusi politiką iš rinkimų kovos dėl Anykščių rajono mero posto, bet vėliau grąžino po atitinkamo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimo.
LVAT tuomet nurodė, jog Panevėžio apygardos teismo nuosprendyje numatytas apribojimas – teisės dirbti valstybės tarnyboje ketveriems metams atėmimas – nėra aiškus ir negali būti vienareikšmiai suprantamas kaip apribojantis būti renkamam į mero pareigas.
Anot LVAT, kilus neaiškumui dėl nuosprendžio, Panevėžio apygardos teismas jį patikslinti galėjo nutartimi, tuo metu VRK šalindama kandidatą iš rinkimų rėmėsi vieno iš bylos teisėjų paaiškinimu, kuris, be kita ko, „yra prieštaringas“.
Reaguodama į teismo sprendimą, VRK sugrąžino K.Tubį į rinkimus, kuriuos jis laimėjo ir dabar dirba meru.