2020 10 20

Ką apie marihuaną ir vienalytes šeimas mano naujo Seimo nariai? Pritarimo yra ir iš „valstiečių“, ir iš TS-LKD

Išrinksit į valdžią dešiniuosius, jie legalizuos narkotikus ir vienalytes santuokas, skelbia „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Bet ar tikrai būtent tokių pokyčių nori dešinės koalicijai priskiriamos Laisvės partija, Liberalų sąjūdis ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKS)? Ką apie tai mano jau išrinkti Seimo nariai? Vienybės čia tikrai nerasi: už marihuanos legalizavimą pasisako bent vienas konservatorius, keli „valstiečiai“ pritaria tos pačios lyties asmenų partnerystei, laisvą požiūrį demonstruoja ir socialdemokratų vedlys.
Laurynas Kasčiūnas, Gintautas Paluckas, Lukas Savickas ir Ramūnas Karbauskis
Laurynas Kasčiūnas, Gintautas Paluckas, Lukas Savickas ir Ramūnas Karbauskis / 15min nuotr.

Siekdami sutelkti rinkėjus ir prisikviesti juos balsuoti, „valstiečiai“ bando sukurti įspūdį, kaip bus blogai, jei šalį po rinkimų valdys dešinieji.

„Jeigu jūs norite, kad įvyktų tai, ką dabar šneka partijų sąrašų lyderės apie narkotikų įteisinimą, kai kurie konservatoriai atvirai šneka apie vienalyčių šeimų įteisinimą, jeigu norite, kad taip atsitiktų, tai nereikia eiti į rinkimus ir taip atsitiks“, – interviu 15min kalbėjo R.Karbauskis.

VIDEO: R.Karbauskis: „Žiūrėkite, kad po rinkimų nereikėtų skųstis“

Sureguliuoti partnerystę nori trys partijos

Bet, tikslumo dėlei, tik viena – Laisvės – partija žada siūlyti įteisinti vienalytes santuokas. Tokiu atveju reikėtų keisti Konstituciją.

Kitos jėgos, bet įskaitant ir minėtąją Laisvės partiją, labiau kalba apie Civilinio kodekso pataisas bei tos pačios lyties asmenų teisę įregistruoti partnerystę.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Laisvės partija į savo programą įsirašė štai tokį tikslą: „Užtikrinsime de facto šeimos partnerystėje gyvenančių ar norinčių kurti partnerystę žmonių teises, teisėtus lūkesčius ir interesus. Priimsime Civilinio kodekso pakeitimo įstatymą, kuriuo būtų sureguliuoti tos pačios ir skirtingų lyčių šeimos partnerystės santykiai.“

Priimsime Civilinio kodekso pakeitimo įstatymą.

Liberalų sąjūdis iš esmės nori to paties: „Įteisinsime lyčiai neutralios partnerystės teisinius santykius.“

Apie tos pačios lyties porų partnerystę kalba ir Socialdemokratų partija (LSDP), kurią R.Karbauskis priskiria prie bendražygių: „Priimsime partnerystės įstatymą, leidžiantį vienalytėms poroms įteisinti savo šeimyninius santykius.“

Kitos į Seimą išrinktos jėgos apie tos pačios lyties asmenų partnerystę programose neužsimena.

LVŽS ir „darbiečiai“ mato kitų kelių

TS-LKD lyderė Ingrida Šimonytė anksčiau aiškino, jog partijos narių nuomonė partnerystės įteisinimo klausimu išsiskiria.

„Bendruomenėje tikrai yra pakankamai žmonių, kuriems toks sprendimas yra nepriimtinas dėl moralinių įsitikinimų. Tai, kad vienas ar kitas asmuo gali į tą klausimą žiūrėti kitaip, tai jau yra to asmens asmeninė pozicija“, – LRT organizuotų Seimo rinkimų debatų metu kalbėjo politikė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Tuose pačiuose debatuose dalyvavęs „valstietis“ Aurelijus Veryga sutiko, kad partnerystės santykius reikia sureguliuoti, bet esą kitaip, nei siūlo oponentai.

„Mes esam už tradicinės šeimos vertybes pasisakanti politinė jėga ir to neslepiame. Bet, aišku, suprantam ir gerbiam žmonių teises, apsisprendimą, ir kad iškyla tokių gyvenimiškų dalykų, kad žmonėms reikia tvarkyti ūkinius reikalus, susižinoti vienam apie kito informaciją. <...> Sprendimą matom per kitus teisinius dalykus, bet neįvedinėjant tokio teisinio instituto“, – teigė A.Veryga.

Sprendimą matom per kitus teisinius dalykus, bet neįvedinėjant tokio teisinio instituto.

Panašią poziciją partijos vardu išsakė ir „darbietis“ Andrius Mazuronis.

„Mes sutinkam, kad reglamentuoti santykius tarp tos pačios lyties asmenų, kurie veda bendrą ūkį, reikia. Ar tai turėtų būti padaryta per partnerystės institutą ar per kažkokius kitus teisės aktus, čia diskutuotinas klausimas.

Bet mes manom, kad ties ta vieta ir turėtų nutrūkti diskusija. Mes nepritariam dėl santuokų legalizavimo, dėl tolimesnio vaikų įvaikinimo ir panašiai“, – dėstė jis.

Atskiri kandidatai pasisako už partnerystę

Atskiri rinkimų dalyviai savo nuomonę apie vienalyčių porų santykius išreiškė ir svetainėje Manobalsas.lt. 15min peržvelgė į Seimą jau išrinktų kandidatų pozicijas ir jas apibendrino.

Asmenys turėjo atsakyti į klausimą, ar tos pačios lyties asmenų poros turi turėti tokias pat teises tuoktis, kaip ir heteroseksualios poros.

Laisvės partijos kandidatai beveik vieningai nurodė su tuo visiškai sutinkantys, nors jų programoje yra ir nuosaikesnė nuostata. Tik Artūras Žukauskas pažymėjo „greičiau sutinku“.

Liberalų sąjūdžio narys Simonas Gentvilas varnelę dėjo ties „visiškai sutinku“, o partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen – ties „greičiau sutinku“ ir pridūrė, jog pirma būtina galutinai įteisinti civilinės partnerystės institutą.

„Valstiečių“ ir TS-LKD kandidatų nuomonės dėl vienalyčių santuokų išsiskyrė, tačiau visi, kurie rašė komentarus, teigė pasisakantys už tos pačios lyties asmenų partnerystę.

Socialdemokratai apie galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis atsiliepė palankiai.

„Teisės turi būti vienodos visiems“, – pabrėžė LSDP vedlys Gintautas Paluckas.

Programoje apie kanapes kalba tik Laisvės partija

Jis teigiamai žiūrėjo ir į siūlymą legalizuoti kanapes. Į klausimą, ar marihuanos vartojimas laisvalaikio tikslais turi būti legalizuotas, G.Paluckas atsakė „greičiau sutinku“.

„Pradėkime nuo dekriminalizacijos, nes dabartinės bausmės yra neadekvačios. Tačiau ateityje galima kalbėti ir apie legalizavimą“, – savo nuomonę pakomentavo jis.

G.Palucko kolega partijoje Algirdas Sysas į minėtą klausimą atsakė priešingai – jog visiškai nesutinka, kad marihuaną vartotume laisvalaikiu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Algirdas Sysas

Nei apie kanapių vartojimą, nei apie švelnesnę atsakomybę mažo kiekių kanapių turėtojams LSDP savo programoje nekalba. Su kanapių vartojimu ar dekriminalizavimu susijusių nuostatų rinkimų programose neišdėstė ir kitos į Seimą išrinktos jėgos, išskyrus Laisvės partiją.

Pastaroji žada priimti Kanapių kontrolės įstatymą, kuriuo būtų įteisintas ir sureguliuotas kanapių vartojimas.

„Nustatysime griežtą kanapių pardavimo ir platinimo tvarką, užtikrindami, kad kanapės nebūtų prieinamos nepilnamečiams“, – nurodo Laisvės partija.

Ji taip pat teigia siūlysianti teisės aktų korekcijas, „kad Lietuvos medikai galėtų skirti pacientams kanapes ir jų produktus gydymo tikslais, o pacientai galėtų šias prekes įsigyti vaistinėse“.

Visgi pastaruoju metu, po pirmojo Seimo rinkimų turo, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė dažniau kalba ne apie marihuanos legalizavimą rekreacijai, o tik apie mažo jos kiekio laikymo dekriminalizavimą.

Nuosaiki V.Čmilytė-Nielsen ir liberalus L.Kasčiūnas

Į Seimą išrinkti Laisvės partijos atstovai iš esmės apie kanapių vartojimą laisvalaikio tikslais Manobalsas.lt svetainėje atsiliepė palankiai, tik A.Žukauskas nurodė, jog tam nei pritaria, nei nepritaria.

Liberalų sąjūdžio narių S.Gentvilo ir V.Čmilytės-Nielsen nuomonės dėl marihuanos išsiskyrė – pirmasis pasisako už jos vartojimą laisvalaikio tikslais, antroji – greičiau nesutinka.

„Būtina švelninti neproporcingai griežtas bausmes už mažo kiekio laikymą ar vartojimą“, – pažymėjo V.Čmilytės-Nielsen.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Konservatorių nuomonės dėl marihuanos vartojimo išsiskyrė: bene vienintelis Laurynas Kasčiūnas pažymėjo greičiau sutinkantis, kad ją būtų galima leisti vartoti laisvalaikio tikslais, kiti nurodė, jog su tuo visiškai nesutinka arba pritaria dekriminalizavimui, vartojimui medicininiais tikslais.

Atskiri TS-LKD frakcijos nariai per šią Seimo kadenciją teikė su tuo susijusias įstatymų pataisas, bet jos nebuvo priimtos.

„Valstiečiai“ dėl kanapių vartojimo laisvalaikiu kategoriški – dauguma su tuo visiškai nesutinka, tik nepartinis Lukas Savickas ne toks griežtas – pažymėjo „greičiau nesutinku“.

Sutinka pradėti diskusijas apie legalizavimą

Toje pačioje apklausoje jis pasisakė ir už tos pačios lyties asmenų partnerystę. Pasikalbėti su L.Savicku ir pasiteirauti, ar tokią nuomonę išreikš ir Seime, kai kas nors pateiks tai įteisinančias pataisas, pirmadienį nepavyko.

L.Kasčiūnas, paklaustas, kodėl pritariamai atsiliepė apie marihuanos vartojimą laisvalaikio tikslais, atsakė, jog pasisako už šių medžiagų dekriminalizaciją.

„Aš esu šioje kadencijoje pasisakęs už nedidelio kiekio kanapių laikymo dekriminalizavimą. Manau, šitą problemą tikrai reikia spręsti. O dėl kitko – galim pradėti diskutuoti“, – 15min komentavo jis.

G.Paluckas tikino, jog kanapių laikymo dekriminalizacija yra vienas iš LSDP tikslų, tik programoje gal nėra taip aiškiai išreikštas.

Negali būti, kad už suktinę – automatiškai dveji metai kalėjimo. Čia absurdas.

„Čia yra viena iš sudėtinių platesnės penitencinės reformos dalių. Tai, kad viena ar kita partija pasiima siaurą klausimėlį ir ant jo joja, tai čia yra vienas dalykas, bet mes į tai žiūrim sistemiškai, ir po tuo viskas telpa. Negali būti, kad už suktinę – automatiškai dveji metai kalėjimo. Čia absurdas“, – 15min komentavo partijos lyderis.

LSDP savo programoje nurodo, jog imsis peržiūrėti Lietuvos baudžiamąją politiką: sieks mažinti kalinių skaičių, diferencijuos baudžiamąją atsakomybę bei individualizuos bausmes už tam tikras nusikalstamas veikas, įteisins būtinąją baudžiamojo poveikio priemonę – viešųjų darbų atlikimą.

Su Darbo partija į Seimą išrinkti tautos atstovai į svetainės Manobalsas.lt klausimus neatsakė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų