Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 12 07

Ką iš tiesų darė merginos ant griuvėsių – vaidino aukas ar skelbė žinią Vakarams?

Praėjus lygiai dviem mėnesiams nuo „Hamas“ išpuolių prieš Izraelį pradžios ir pastarojo atsako internete vis dar galima rasti vaizdų, neva įrodančių, kad Gazos Ruožo gyventojai vaidina atakų aukas. Vienoje tokių nuotraukų matyti keturios akivaizdžiai gyvos mergaitės ir merginos, net nurodyta, kad scena yra suvaidinta, tačiau ja dalijamasi piktinantis ir šaipantis iš palestiniečių vaidybos.
Tai – jau ne pirmas kartas, kai socialiniuose tinkluose platinama melagiena apie vaidinamas palestiniečių aukas
Tai – jau ne pirmas kartas, kai socialiniuose tinkluose platinama melagiena apie vaidinamas palestiniečių aukas / Ekrano nuotr. iš „X“

Merginos atrodo ir gyvos, ir ne

„Fotosesija“, – taip lakoniškai du kadrus su ant nuolaužų gulinčiomis merginomis ir kūdikiu apibūdino viena „Facebook“ vartotoja iš Lietuvos.

Panašiais komentarais dviejų fotografijų koliažą (jos platinamos ir po vieną) palydėjo ne vienas internautas.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Vaidybą nuotraukose pastebėjo ne vien izraeliečiai
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Vaidybą nuotraukose pastebėjo ne vien izraeliečiai

Nuotraukos greičiausiai buvo padarytos lapkričio pradžioje, mat kaip tik tuomet jos pradėtos aktyviai platinti.

Abiejuose kadruose matyti keturios įvairaus amžiaus mergaitės ir merginos, gulinčios ant kažkokio pastato griuvėsių. Iš tokios aplinkos, pozų ir ant veidų bei rankų matomų tarytum kraujo dėmių reikėtų suprasti, kad jos yra negyvos.

Mat visos guli ant nuolaužų (vieta atrodo itin nepatogi, tad kažin ar jos galėjo tiesiog miegoti), viena guli ant nugaros į šonus išskėtusi rankas ir su keliais betono luitais ant pilvo, kita pasisukusi šonu ir kiek nenatūraliai ištiesusi ranką.

Trip pat skaitykite: Seną melą pritaikė naujam karui: ne, ši mergaitė nevaidino nei Gazoje, nei Sirijoje

Bet kaip tik dėl tų pačių detalių šia istorija galima suabejoti. Betono luitai ant pilvo atrodo lyg specialiai uždėti (jei griūnant sienoms jie būtų užkritę patys, kur kas daugiau nuolaužų turėtų būti ant viso kūno ir aplink, o ne po juo).

Juoba kad kitame kadre ta mergina yra pakėlusi galvą ir lyg pati dėlioja ant savęs nuolaužas. Aplink galvą išsidraikę plaukai yra juodut juodutėliai, be jokių dulkių, kurios turėtų padengti griūnant sienoms.

Taip pat skaitykite: Ar tikrai nuotraukose užfiksuotas palestinietis vaidino sužalojimus?

Ta, kuri pasisukusi šonu, lyg ir labiausiai panaši į negyvą, bet jos taip pat nedengia dulkės.

Priekyje ant pledo guli kelių mėnesių amžiaus mergaitė. Jos veidas atrodo lyg sužalotas – su juodomis dėmėmis, bet kūnas – sveikas, baltas pledas neišteptas nei krauju, nei dulkėmis. Be to, mažylė yra atsimerkusi.

Dar viena mergina kairiame tolimesniajame kampe susirietusi ant žemės. Gana nenatūraliai tokiai situacijai – jei būtų negyva, turėtų gulėti ar bent būna labiau pasvirusi ir sukniubusi.

Šaiposi iš „prisikėlimo“

Nepaisant šių detalių, iš kurių galima numanyti, kad scena nėra autentiška, internete esama ne vieno įrašo socialiniuose tinkluose ar tinklalapiuose, kuriuose vis tiek svarstoma, ar tai nėra vaidyba, piktinamasi ir net šaipomasi dėl tokio palestiniečių apsimetinėjimo.

Taip pat skaitykite: Izraelio ir „Hamas“ karo „vaidyba“ tęsiasi: šįkart žuvęs 4-metis išvadintas lėle

„Kodėl jums reikia klastoti? – keliomis dienomis anksčiau prie tų pačių nuotraukų retoriškai klausė socialinio tinklo „X“ vartotojas ar vartotoja. – Jei skelbiate, kad turite tiek daug žuvusiųjų?“

Greta pridėta grotažymė „Pallywood“. Ji, sudaryta iš žodžių „Palestina“ ir „Hollywood“, dažnai naudojama socialiniuose tinkluose teigiant, esą atakos dabartinio karo metu ir jų aukos yra suvaidintos.

Panašus įrašas pasirodė memų puslapyje 9GAG: „Gazoje yra daug žuvusių civilių, bet jie toliau vaidina negyvus civilius žmones. Nesuprantu, kodėl.“

Ekrano nuotr. iš „X“/Kad merginos vaidina, aktyviai aiškina Izraelio rėmėjai
Ekrano nuotr. iš „X“/Kad merginos vaidina, aktyviai aiškina Izraelio rėmėjai

„100 proc. patikimumas“, – „X“ ironizavo Izraelio rėmėjas. Jo įrašas peržiūrėtas jau beveik 270 tūkst. kartų.

Taip pat skaitykite: Kitas karas – kita „suvaidintų žudynių“ banga: rodomas kadras iš seno filmo

Ironijos nevengė ir kiti internautai. „Dar daugiau atgijo!“, „Esame palaimini Alacho ir todėl negalime mirti!“ – šaipėsi kiti „X“ vartotojai. „Gazai reikia profesionalesnių aktorių“, – vienas izraelietis įgėlė „Instagram“.

Kadrai platinami ne tik „X“, bet ir kituose socialiniuose tinkluose (pavyzdžiui, „TikTok“), su komentarais įvairiomis kalbomis – ne tik anglų ir hebrajų, bet ir turkų,

„Mirki ir tada prisikelk“, – ne tik tai, bet ir grotažymę „Pallywood“ turkiškai parašė vienas „X“ vartotojas.

Į šį chorą įsiliejo ir žinomi žmonės, pavyzdžiui, Izraelio modelis Shir Elmaliach, kurios paskyrą „Instagram“ seka bemaž 550 tūkst. žmonių. Čia ji taip pakomentavo nuotraukas: „Mirusios ar gyvos? Žinoma, melagiai numeris vienas!“

Paaiškinta, kad vaidina

Internautai teisūs, kad nuotraukose užfiksuota scena buvo suvaidinta, bet jie daro klaidingą išvadą, kad merginos su kūdikiu fotografuojamos kaip neva žuvusios per Izraelio ataką.

Tai tėra savotiškas performansas, bandymas atkreipti pasaulio dėmesį į tai, kas dedasi Gazos Ruože. Nuotraukose matomos ne pačios aukos – tikrai žuvusios ar tokiomis apsimetančios palestinietės, bet jas vaidinančios ir to neslepiančios merginos.

Situacija trumpai paaiškinta pora arabiškų sakinių, kurie matyti abiejuose kadruose.

Kairiojoje raudoname fone parašyta: „Tai, ką matote, nėra tikra“ (arab. ما ترو ه لا شيء من الواقع). Dešiniojoje – „Tai vaizduojama, norint parodyti Vakarams, kas vyksta“ (arab. مجرد تصوير هذا لتعبير للغرب ما يحدث).

Taip pat skaitykite: Nužudytų kūdikių vaizdai – nepakeliami: internautai aiškina, kad jie sufabrikuoti

15min verdiktas: trūksta konteksto. Nuotraukose matomos merginos ir mergaitės tikrai vaidina, bet to net neslepia. Jos nepristatomos kaip žuvusios palestinietės, priešingai – pačiose fotografijose parašyta, kad scena yra suvaidinta siekiant parodyti Vakarams, kas dedasi Gazos Ruože.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs