Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 05 16

Kai vaikai tampa tėvų nesutarimų objektu: pernai neatsiklausus išvežti 25 vaikai

Skaitytojus sukrėtė istorija, kai Nyderlandų teismas įkalinimo bausmę skyrė lietuvei motinai, be sutuoktinio žinios į Lietuvą „atostogų“ išsivežusiai dukrą ir nebegrįžusiai. Nyderlandų teismas konstatavo, kad motina „savo interesus iškėlė aukščiau vaiko interesų“. Aiškėja, kad Lietuvoje per metus būna keliasdešimt atvejų, kai vaikai išvežami, negavus antrosios pusė leidimo.
Vaikas oro uoste.
Vaikas oro uoste. / Fotolia nuotr.

15min aprašė Nyderlandų spaudoje detaliai nušviestą istoriją, kaip buvo nuteista Gargžduose gyvenanti Simona. Mažametės motina sulaukė kaltinimų iš sutuoktinio: dukra buvo išvežta į Lietuvą atostogų, tačiau nebegrįžo. Buvo slepiama vaiko buvimo vieta, nesudarytos sąlygos tėvui matytis su atžala.

Lietuvoje teismai vaiko gyvenamąją vietą priskyrė prie motinos . Tuo metu Nyderlandų teismas motinai skyrė įkalinimo bausmę, vaikas jų sprendimu turi būti grąžinamas į Nyderlandus, kur ir gimė.

Kaip baigsis ši istorija – dar neaišku.

Kadras iš RTL TV laidos/Nyderlanduose Tommio ir Simonos byla buvo plačiai aptarinėjama: teisme dalyvavo būrys žurnalistų, buvo rodoma laida.
Kadras iš RTL TV laidos/Nyderlanduose Tommio ir Simonos byla buvo plačiai aptarinėjama: teisme dalyvavo būrys žurnalistų, buvo rodoma laida.

Būtina gauti leidimą

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms skyriaus vyresnioji patarėja Renata Silvanovič teigė, kad vienam iš vaiko tėvų išvykstant su vaiku gyventi į kitą šalį, reikia gauti kartu su vaiku nevykstančio antrojo iš vaiko tėvų sutikimą dėl vaiko nuolatinės gyvenamosios vietos valstybės pakeitimo.

Jei vaiko tėvai gražiuoju nesusitaria dėl vaiko persikėlimo nuolat gyventi į kitą šalį, tarp vaiko tėvų kilęs ginčas turi būti sprendžiamas teisme.

„Tokiais atvejais, su vaiku gyventi į kitą šalį siekiantis išvykti tėtis ar mama turi kreiptis į šalies, kurioje gyvena, teismą su prašymu leisti išsivežti vaiką gyventi į kitą šalį be antrojo iš vaiko tėvų sutikimo. Tik gavus antrojo iš tėvų sutikimą arba teismo leidimą išvežti vaiką nuolatiniam gyvenimui į kitą šalį, vaiko išvežimas yra laikomas teisėtu“, – komentavo specialistė.

25 išvežė, 13 – įvežė

Situacijų, kai vienas iš vaiko tėvų be antrojo iš tėvų sutikimo išsiveža vaiką gyventi į kitą valstybę, pasitaiko.

Tokiais atvejais, anot R.Silvanovič, yra taikoma Hagos konvencija dėl tarptautinio vaikų grobimo civilinių aspektų, o Tarnyba vykdo pareigas numatytas šioje konvencijoje.

Per praėjusius vaiko teisių gynėjai gavo ir nagrinėjo 25 prašymus dėl išvežtų į užsienio valstybes vaikų sugrąžinimo į Lietuvą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų