Draugiškesnis savivaldybės pirmasis aukštas yra tai, kas iliustruoja Vilniaus vertybes, filosofiją ir šiandien kuriamą miestą. Kviečiame užsukti į svečius ir patiems pajusti, kodėl nuo šiol čia verta užsukti ne tik su reikalais, bet ir laisvalaikiu.
„Batsiuvys be batų – senas liaudiškas posakis, kurį laiką galiojęs ir mums patiems, t. y. savivaldybės pastatui. Sukūrėme dešimt architektūros taisyklių miestui, akcentuodavome atvirus pirmus aukštus, bet mūsų pačių pastatas toks nebuvo. Šiandien turim erdves, kurios matomos iš išorės, kviečia užeiti. Atrodytų – mažas pokytis, bet labai svarbus. Mūsų visų galvose atvirumo, demokratiškumo bus daugiau, kai aplinka bus tokia“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Vilniaus meras atvertų pirmų aukštų idėją parsivežė iš konferencijos Grace. Idėją pasigavo ir vyriausiasis miesto architektas, ir kiti kolegos – į Bendrąjį planą buvo įdėta paskata atviriems pirmiems aukštams, netrukus įtvirtinti ir nauji standartai kokybei – architektūros taisyklės ir gatvių standartas. Ir šiandien mieste tai jau veikia – veiksminga, logiška, praktiška, integralu. O pradėjo Savivaldybė nuo savo erdvių – pastato Konstitucijos prospekte. Juk norint daryti didžiausią pokytį ir užduoti tą gerą toną, visada pradedama nuo savęs.
Prieš 20 metų inovatyvus atrodęs Savivaldybės dangoraižis šiuo metu jau truputį senstelėjęs, tad transformacijomis spręsta ir ši problema. 10 architektūros taisyklių yra ir apie glaudų gatvės ir namo pirmojo aukšto santykį, ir apie žalumą. Dabar galima ir kitiems sakyti – „darykite, kaip mes, ir dar geriau“.
Pirmasis aukštas dabar pritaikytas ne tik savivaldai deleguotų funkcijų vykdymui, jis virto daugiafunkce modernia erdve. Pagal Vilniaus architektūros taisyklės, svarbu atverti pirmuosius verslo centrų bei gyvenamųjų pastatų aukštus viešosioms paslaugoms.
Taip šalia Klientų aptarnavimo centro, maždaug 200 kv. m Savivaldybės patalpose atsirado vietos miesto projektų ir svarbiausių pokyčių ekspozicijai, Vilnių reprezentuojančių suvenyrų parduotuvei, pasitarimų kambariams, vaikams čia pat įrengta edukacinių žaidimų vieta su sienomis, ant kurių galima drąsiai piešti, fotografuotis traukia nauja fotosiena – Vilniaus žemėlapis, nuo antrojo aukšto iki pirmojo žemyn svyra gausi gyva augmenija, apželdintos ir pastato prieigos, atnaujintas apšvietimas, svetingai pasitinka naujasis informacijos taškas, paslaugų patogu laukti ant dailių laukiamojo baldų.
Užsukus į savivaldybę, skamba muzika ir maloniai kvepia baristų verdama kava.
„Visų vardu sveikiname Vilniaus miesto komandą su šiuo nuostabiu projektu. Džiaugiamės viskuo, ką jūs darote Vilniuje. Ačiū už tai, kad esame viso to dalis ir kursime emociją vilniečiams ir Vilniaus svečiams kartu“, – kalbėjo „Caffeine“ operacijų direktorė Daiva Pivoriūnienė.
Prie kavinės jaukiai įsikūrė suvenyrų erdvė, kurioje svetingai pasitinka LOCALS.LT, kurie visada pasiūlo išskirtinių suvenyrų, dovanų.
„Šiandiena svarbi visai LOCALS.LT komandai. Vilnius – mano pačios gimtasis miestas ir būti Vilniaus dalimi čia, Vilniaus miesto širdyje – didžiulė dovana. Pirma į galvą atėjusi mintis apie šį projektą – namai. Tai žodis, kuris mums labai daug reiškia, su juo dažnai tapatinamės. Mes esame namai, po vienu stogu glaudžiantys konceptualius ir preciziškai atrinktus lietuviškus prekių ženklus. Tikiu, kad ši nauja erdvė taip pat taps namais miesto bendruomenei, bus patraukli svečiams“, – sakė „Locals.lt“ įkūrėja ir savininkė Inga Ramonienė.
Šiuo metu Savivaldybės fojė dar galima išvysti ir ypatingą, specialiai Vilniaus 700 metų jubiliejui sukurtą originalų šiuolaikinio meno kūrinį – Vilniaus heraldikos gobeleną, išaustą Tilburgo tekstilės muziejaus laboratorijoje – „Vilnius. XXI amžiaus heraldika. 2022” (Rens Rogier Muis ir Pieter Cornelis Vos. Studija 75B Olandijoje). Užsienio dizainerių kurtas komunikaciškai atpažįstamas šiuolaikinės heraldikos pavyzdys apjungia fragmentuotus Vilniaus vaizdinius. Gobelenas sukurtas iš šūkių, simbolių, logotipų ir ženklų, kurie svarbūs ir būdingi miestui šiandien. Taip šiame projekte susijungė urbanizacija ir ikonizacija. Vėliau šis gobelenas bus eksponuojamas Lietuvos taikomosios dailės ir dizaino muziejuje.
Ekspozicijoje taip pat galima rasti sukrečiantį ženklą – tai Maskovijos agresorių suvarpytas kelio ženklas iš karo siaubiamos Ukrainos, Kyjivo prieigose esančio Borodiankos miestelio. Borodiankos mero pareigas einantis Georgiy Yerk 2023 m. kovo 22 d. perdavė jį Vilniaus merui Remigijui Šimašiui kaip laisvės kovos simbolį, kad primintų Vilniui ir vilniečiams ir toliau padėti Ukrainai kovoje už savo ir mūsų laisvę. Ženklas kviečia – nepavarkime, nesustokime, remkime Ukrainos laisvės kovą iki pergalės, ir kviečia paremti ukrainiečius.
Čia telpa visi ir viskas po vienu stogu – darbo ir poilsio, susitikimų ir žaidimų, Vilniaus ikoninių suvenyrų ir kavinės erdvės. Namai, kuriuose kvepia kava.