Kaip ir per pirmąjį surinkimo etapą, paraiškos bus renkamos ne tik NMA teritoriniuose skyriuose, bet ir rajonų savivaldybių centruose. Pagal iš anksto numatytą grafiką savivaldybėse nuo 9 iki 12 val. bus ne tik renkamos paraiškos, bet ir teikiamos konsultacijos, atsakoma į rūpimus klausimus, paaiškinami kylantys neaiškumai.
Parama – kaimo gyventojams
Pagal veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ remiamas kaimo vietovėje esančių gyvenamųjų namų, priklausančių fiziniams asmenims, asbestinių stogų dangos keitimas. 2013 m. didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti negali viršyti 6000 litų.
KPP parama gali būti skirta projektams, įgyvendinamiems kaimo vietovėje, t. y. kaime, miestelyje ar mieste, kuriame gyvena ne daugiau kaip 6000 gyventojų, o pareiškėjas turi būti kaimo gyventojas, kuris ne mažiau kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaruoja kaimo vietovėje. Parama projektui neteikiama, jeigu jo įgyvendinimo vieta – savivaldybės centras arba sodo bendrija. Pareiškėjas taip pat turi užtikrinti, kad investicijos bus skirtos gyvenamajam namui, kuriame jis šiuo metu gyvena.
„Šiais metais paramai gauti taikomas naujas reikalavimas – pareiškėjas ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paramos paraiškos pateikimo kaimo vietovėje turi vykdyti profesinę ir (ar) ekonominę veiklą. Šis reikalavimas nebus taikomas, jei pareiškėjas yra sulaukęs pensijinio amžiaus arba jam pripažintas 0–55 proc. darbingumas“, – pabrėžė NMA Tęstinių priemonių administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Baltakartytė.
Tinkamos ir netinkamos finansuoti išlaidos
Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto paramos lėšomis finansuojama iki 50 proc. visų patirtų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tinkamoms finansuoti išlaidoms priskiriamos stogo keitimo medžiagų (stogo dangos), statybinių medžiagų, būtinų stogo dangai pakeisti, įsigijimo, asbestinių atliekų transportavimo iki šalinimo vietos ir jų šalinimo paslaugų pirkimo, projekto viešinimo išlaidos. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad stogą laikančiosios konstrukcijos, stogo šiltinimo medžiagos, medžiagos termoizoliaciniam sluoksniui įrengti bei statybos darbai nėra kompensuojami.
Parama pagal veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ mokama taikant išlaidų kompensavimo būdą. Tai reiškia, kad paramos gavėjas projektą turi pradėti įgyvendinti savo lėšomis, o vėliau patirtas ir apmokėtas išlaidas, pridėdamas išlaidas pagrindžiančius dokumentus, deklaruoti mokėjimo prašymuose, pagal kuriuos yra išmokama parama.
Svarbu laiku pateikti mokėjimo prašymus
Kaimo gyventojams stogo dangos keitimo darbus rekomenduojama pradėti tada, kai sulaukia teigiamo atsakymo iš NMA apie paramos patvirtinimą. Projektai turi būti įgyvendinti per 12 mėn., tačiau norėdami, kad išlaidos būtų kuo greičiau kompensuotos, paramos gavėjai, pasikeitę asbestinių stogų dangas, turėtų nedelsti ir iš karto NMA teikti mokėjimo prašymą kartu su išlaidų pagrindimą ir išlaidų apmokėjimą įrodančiais dokumentais.
NMA specialistai taip pat primena, kad kaimo gyventojai, kurie teikė paraiškas 2012 m. ir pasikeitus įgyvendinimo taisyklėms, prasitęsė projekto įgyvendinimo laikotarpį iki 18 mėn., turėtų suskubti teikti mokėjimo prašymus, nes projektų įgyvendinimo laikotarpis jau artėja į pabaigą.
Rekomenduoja ir kitiems
Parama pagal šią veiklos sritį pasinaudojo Rubežiaus kaime (Senųjų Trakų seniūnija) gyvenantis Vytautas Danilevičius. Jis sako seną asbestinį stogą pakeisti nusprendė sužinojęs apie Europos sąjungos paramos galimybes. „Pamačiau reportažą apie tai per televiziją ir susimąsčiau: mano namo stogas senas, šiferis aptrupėjęs, reikėtų pasikeisti, o tuo labiau, jei dalį išlaidų kompensuoja. Po namo stogu glaudžiasi mano keturių asmenų šeimyna. Nesu mokslininkas, nežinau, ar asbestas tikrai kenkia sveikatai, bet prisipažinsiu, pagalvojau ir apie tai“, – pasakojo vyriškis. Netrukus po šio Vytauto pasvarstymo, į Trakus atvyko NMA specialistai, kurie viską išsamiai paaiškino apie priemonę ir Vytautas galutinai nusprendė pasikeisti stogą bei pateikė paraišką paramai. „Kadangi daugumą darbų atlikau pats – savaitgaliais, stogo keitimo darbai užtruko apie metus. Pagal priemonę man finansavo 50 procentų patirtų išlaidų. Dabar džiaugiuosi nauju namo stogu, o tiems, kas svarsto galimybę pasikeisti namo stogą, tikrai rekomenduoju tai padaryti, kol dar teikiama Europos Sąjungos parama“, – patarė vyriškis.
Šiemet pagal veiklos sritį „Asbestinių stogų dangos keitimas“ per pirmąjį paraiškų teikimo etapą (gegužės 13 – liepos 31 d.) pateikta 2914 paraiškų, o prašoma suma siekia daugiau kaip 17,4 mln. Lt. Per visą 2007-2013 metų laikotarpį asbesto stogų keitimui išmokėta daugiau kaip 28,5 mln. Lt. paramos.
Daugiau informacijos apie veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ ir paraiškų rinkimo grafiką galite rasti interneto svetainėje www.nma.lt.