Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ duomenimis, per krizę darbuotojų skundų sulaukiama daugiau.
„Solidarumo“ vyriausiasis teisininkas Petras Grėbliauskas LŽ tikino, kad ypač dažnai skundžiasi tolimųjų reisų vairuotojai, nes be jų žinios į vilkikų puspriekabes kraunamos nelegalios prekės, pavyzdžiui, cigaretės.
Anot P.Grėbliausko, daug skundų dėl to, kad daugybė statybos įmonių bankrutavo ir neatsiskaitė su darbuotojais. Jis pasakojo, kad įmonių bankroto administratoriai labai delsia pateikti duomenis garantiniam fondui. Todėl, kol darbuotojai atgauna nesumokėtus pinigus, kartais praeina ir dveji metai.
Statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas LŽ pripažino, jog tokia problema yra, bet teigė, kad asociacijai neatsakingas jos narių elgesys nerūpi. Jo pateiktais duomenimis, veiklą nutraukė apie 30 proc. visų ekonomikos pakilimo metu veikusių statybos įmonių.
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Piliečių prašymų tyrimo ir analizės skyriaus vadovas Jonas Gricius LŽ teigė, kad nors inspekcija statistiškai gauna skundų mažiau, šie skaičiai labiau atspindi augantį nedarbą, kuris šiuo metu, vien remiantis oficialiais Lietuvos darbo biržos duomenimis, perkopė 307 tūkst. ribą.
J.Gricius pabrėžė, kad darbo santykių padėtis yra įtempta, tai lemia krizė. Anot jo, kai darbuotojai varomi nemokamų atostogų kelioms dienoms, dažniausiai jie ne skundžiasi, o konsultuojasi su VDI specialistais.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra konstatavęs, kad nemokamos atostogas yra laikomos tikslinėmis ir nurodytas sąrašas atvejų, kada darbdavys privalo darbuotoją išleisti nemokamų atostogų. Taigi jos gali būti suteikiamos tik tada, kai darbuotojas slaugo sergantįjį, santuokai sudaryti, taip pat asmenims, auginantiems neįgalų vaiką, ir kitais pagal įstatymą numatytais atvejais. Pasiūlęs išeiti darbuotojui nemokamų atostogų darbdavys privalo mokėti prastovas.