Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 11 17

Kalbos komisija nepritaria dvikalbėms lentelėms ir lenkų kalbos vartojimui savivaldybėse

Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) nepritaria siūlymui įteisinti dvikalbius gatvių pavadinimus ir leisti lenkiškai bendrauti savivaldybėse, kur bent ketvirtadalį gyventojų sudaro lenkų tautybės žmonės.
Lentelės su gatvių pavadinimais
Lentelės su gatvių pavadinimais / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Komisija teigia, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguoto kultūros viceministro Edvardo Trusevičiaus vadovaujamos darbo grupės parengtas Tautinių mažumų įstatymo projektas praktiškai įteisintų dvikalbystę, o tai prieštarautų Konstitucijai.

„Reikalavimas suteikti teisę bendrauti tautinės mažumos kalba reiškia, kad savivaldybių darbuotojams būtų privaloma mokėti ne tik valstybinę, bet ir vieną ar kelias tautinių mažumų kalbas“, – rašoma VLKK pastabose, kurios skelbiamos komisijos interneto svetainėje.

Kalbos komisija taip pat perspėjo, kad dvikalbės gatvių pavadinimų lentelės galėtų trikdyti policijos, greitosios pagalbos ir gelbėjimo tarnybų veiklą.

Reikalavimas suteikti teisę bendrauti tautinės mažumos kalba reiškia, kad savivaldybių darbuotojams būtų privaloma mokėti ne tik valstybinę, bet ir vieną ar kelias tautinių mažumų kalbas.

„Pavadinimai dviem kalbomis galėtų trikdyti policijos, medicininės pagalbos, gelbėjimo tarnybų veiklą, nes, pavyzdžiui, gatvių lentelėse teikiami verstiniai pavadinimai įvardytų kitą gatvę, jie nesutaptų su realiais (oficialiai registruotais) pavadinimais, t. y. Ąžuolų g. ir ul. Dębowa yra du skirtingi pavadinimai, jais negali būti įvardijama ta pati gatvė“, – rašoma pastabose.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguoto kultūros viceministro E.Trusevičiaus vadovaujama darbo grupė yra parengusi Tautinių mažumų įstatymo projektą, kuris leistų dvikalbius užrašus vietovėse, kur tautinės mažumos atstovai sudaro ne mažiau nei 25 proc. gyventojų.

Lenkai sudaro daugiau nei 25 proc. gyventojų Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių ir Trakų rajonuose, rusai – Visagino savivaldybėje.

Pagal siūlomą įstatymą įstatymą, šiose savivaldybėse lenkų kalba būtų leidžiama raštu ir žodžiu kreiptis į vietos valdžios pareigūnus, ir reikalauti atsakymų tautinės mažumos kalba.

Įstatymo projektas parengtas dar pavasarį, bet jis kol kas net nesvarstytas Vyriausybėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos