2024 12 12

Kalėdos ilgapirščiams: šventinei nuotaikai pasidavę gyventojai pamiršta užrakinti duris ar užsisegti rankinę

Beveik 600 – tiek vagysčių iš gyvenamųjų namų ir butų per 10 šių metų mėnesių užregistravo Lietuvos policija. Pareigūnai perspėja, kad šis skaičius kalėdiniu laikotarpiu gali smarkiai išaugti, mat ilgapirščiai naudojasi tuo, kad per šventes gyventojai ilgesniam laikui palieka savo namus, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vagys braunasi į namus (asociatyvi nuotr.)
Vagys braunasi į namus (asociatyvi nuotr.) / 123RF.com nuotr.

Be to, žmonės prieššventiniu laikotarpiu esą ir patys būna kur kas labiau išsiblaškę, tad kartais net nepastebi, kaip vagims sukuria palankias aplinkybes jų nešvariems darbams vykdyti.

Rankinės – neužsegtos, automobiliai – neužrakinti

Vilniaus apskrities VPK Trakų rajono policijos komisariato viršininkas Sigitas Šemis pabrėžia, kad kalėdiniu laikotarpiu ir per pačias šventes reikia pasirūpinti ne tik savo namais. Esą dabar aktyviai darbuojasi ne tik į žmonių namus besitaikantys ilgapirščiai, bet ir kišenvagiai, kurie besisukiodami prekybos centruose ir kitose masinio susibūrimo vietose, kėsinasi į jų turtą.

Asmeninio archyvo nuotr./Sigitas Šemis
Asmeninio archyvo nuotr./Sigitas Šemis

„Visą šventinį laikotarpį didžiuosiuose miestuose, o ypač sostinėje, stebime išaugusį kišenvagysčių skaičių. Tai susiję su tuo, kad žmonės masiškai traukia į įvairias susibūrimo vietas – prie pagrindinės miesto eglės, prekybos centrus, turgavietes. Net viešasis transportas tampa labiau perpildytas. Tai yra labai palanki terpė kišenvagiams atlikti savo nusikaltimus“, – aiškina pareigūnas.

Jis priduria, kad dažniausiai prekybos centruose ar kitose masinio susibūrimo vietose gyventojai pasigenda išmaniųjų telefonų, piniginių. Padidėjęs kišenvagysčių skaičius tiesiogiai siejasi ir su pačių gyventojų prieššventiniu elgesiu – esą žmonės, uoliai ieškodami dovanų, gardesnio kąsnelio ar gražesnių dekoracijų, dažnai yra kur kas labiau išsiblaškę nei įprastai.

„Skubantys žmonės, o ypač tie, kurie su vagystėmis niekada nėra susidūrę, net nesusimąsto, kad gali tapti vagių taikiniu. O štai kišenvagiai puikiai žino, kada reikia apsilankyti prekybos centre, prie eglutės ar kituose masiniuose renginiuose – jie pasirenka laiką, kada susirenka daugiausia žmonių. Dažniausi scenarijai – prekybos centre žmogus atsiskaito kasoje, o savo piniginę įsideda į viršutinę striukės kišenę arba į kuprinę, rankinę ir pamiršta ją užsegti. Kišenvagis viską mato ir pastebėjęs, kad žmogus lengvabūdiškai pasižiūrėjo į savo daiktų apsaugą, jį seka ir, gyventojui nematant, pasisavina turtą. Tokiomis aplinkybėmis net nereikia būti patyrusiu kišenvagiu, kad pavyktų įgyvendinti blogus kėslus“, – perspėja S.Šemis.

Tai, kad pačių gyventojų veiksmai palengvina darbą ilgapirščiams kalėdiniu laikotarpiu, liudija ir apsaugos tarnybos „GRIFS AG“ duomenys.

Bendrovės nuotr./Žydrūnas Bukauskas
Bendrovės nuotr./Žydrūnas Bukauskas

„Išsiblaškę ir skubantys pirkėjai išties dažnai neužsisega rankinių ar nešioja pinigines atsegtose atvirose kišenėse. Pavyzdžiui, neretai ypač vyrai nešioja savo pinigines galinėse kelnių kišenėse, o tai – išvis lengvas grobis kišenvagiams. Pasitaiko ir itin skaudžiai galinčių pasibaigti atvejų, kai skubantys ir išsiblaškę asmenys užmiršta užrakinti automobilį prie prekybos centro“, – pasakoja įmonės apsaugos departamento vadovas Žydrūnas Bukauskas.

Kelios minutės – dešimtys tūkstančių nuostolių

Ž.Bukauskas pastebi dar vieną neraminančią tendenciją – esą dėl Kalėdų karštinės „galvas pametę“ gyventojai savo turto saugumu nesirūpina ne tik prekybos centruose ar kitose viešosiose vietose, bet ir palikdami namus.

„Šventiniu laikotarpiu žmonės būna labai išsiblaškę, skuba atlikti darbus, pirkti dovanas, ruoštis šventėms ir būtent dėl šios priežasties pasitaiko atvejų, kai namus palieka neaktyvavę apsaugos sistemų ar net neužrakinę durų. Taip gyventojai netenka ir tūkstančių eurų grynųjų pinigų, ir brangių papuošalų, ir kitų vertingų, lengvai išnešamų daiktų. Apie namų, turto apsaugą šventiniu laikotarpiu reikia galvoti lygiai tiek pat, kiek galvojame apie dovanas“, – sako Ž.Bukauskas.

Policija taip pat fiksuoja atvejų, kai dėl neužrakintų durų ar paliktų atvirų langų vagys lengvai patenka į gyvenamąsias patalpas ir nieko netrukdomi pasisavina gyventojų turtą. Tad S.Šemis ragina nelengvinti ilgapirščiams darbo ir savo namus užrakinti, net jeigu juos paliekame vos kelioms minutėms.

„Turėjome atvejį, kai neįgali moteris miegojo savo bute, o jos sūnus trumpam išėjo į šalia esančią parduotuvę ir neužrakino buto. Tuo metu į butą įėjo nusikaltėlis ir pasisavino apie 15 tūkst. eurų. Vis dažniau fiksuojame būtent tokias vagystes, kurios vykdomos į patalpas įsibraunant be įsilaužimo priemonių. Būna, kad žmogus išbėga pas kaimyną 5–10 minučių ir galvoja: „Ar reikia tas duris uždaryti? Ne, gi tuoj grįšiu“. Tokiu atveju vagis eina per gyvenvietę, kiemus, susikūręs kažkokią istoriją – ar apie kažkokį išgalvotą žmogų paklausia, ar kažką pasiūlo. Jeigu toks vagis ateina kaip tik tada, kai žmogus išbėgo pas kaimyną, pamato, kad durys neužrakintos, ir čiumpa viską, ką randa prieangyje – telefoną, piniginę, rankinę ar kompiuterį“, – pasakoja pareigūnas.

Apsisaugoti padės atidumas

S.Šemio teigimu, apsisaugoti nuo kišenvagių įvairiose masinio susibūrimo vietose nėra sunku, svarbiausia apsipirkinėjant ar smagiai leidžiant laiką nepamiršti elementarių dalykų.

„Jeigu mes piniginę, telefoną įsidėsime į vidinę švarko striukės kišenę, užsegsime rankinę ar kuprinę, laikysime daiktus priešais save, galimybė tapti kišenvagių aukomis ženkliai sumažės. Tad pagrindinis patarimas – savo turtą saugokime atidžiai“, – pabrėžia pašnekovas.

Ž.Bukausko teigimu, šiuo metu – kaip ir bet kuriuo kitu laikotarpiu – labai svarbu pro pirštus nepažiūrėti į namų apsaugą – netrukus nemaža dalis gyventojų per šventes namus paliks be priežiūros, išvažiuos pas artimuosius ar atostogų, tad išvykstant būtina patikrinti, ar per išsiblaškymą nepalikote atrakintų durų ar atvirų langų, įjungti apsaugos sistemas.

„Taip pat visuomet labai skatiname draugauti su kaimynais, kurti saugios kaimynystės grupes, kuriose žmonės bendrauja, praneša vieni kitiems apie įtartinus asmenis. Jeigu gerai sutariate su kaimynu, jis gali prižiūrėti jūsų butą ar namą – esant pašaliniams asmenims, jis praneša bendruomenės pareigūnui, kuris kuruoja grupę, arba tiesiog paskambina 112. Net jeigu nebuvo įvykdyta vagystė, pareigūnai atvyksta, o vagis mato, kad yra stebimas“, – priduria S.Šemis.

Patarimai, padėsiantys šventes sutikti saugiai:

  • Net trumpam išeidami iš namų užrakinkite duris, uždarykite langus, įjunkite apsaugos sistemas.
  • Išvykstant ilgesniam laikui, to neskelbkite socialiniuose tinkluose – taip galite ilgapirščiams pranešti, kad namai yra tušti. Gražiomis akimirkomis geriau pasidalinti sugrįžus į namus.
  • Būdami viešose, masinio susibūrimo vietose – prekybos centruose, miesto centre, renginyje – atidžiai saugokite daiktus. Apsipirkinėdami ar linksmai leisdami laiką, nepamirškite užsisegti kišenių, rankinių ar kuprinių. Nenešiokite brangių daiktų – piniginių, telefonų, namų raktų ar automobilių raktelių – galinėse ar šoninėse kelnių kišenėse, kurias lengvai gali pasiekti ilgapirščiai.
  • Paprašykite namuose liekančių kaimynų pasirūpinti jūsų namais, kiemu ir pranešti, jei jie pastebės ką nors įtartino.
  • Pasirūpinkite, kad namo teritorija būtų gerai apšviesta. Efektyviausias apšvietimas – su judesio davikliu. Vos ilgapirščiui įžengus į teritoriją, jis bus apšviestas ir taip jį lengviau pastebės aplinkiniai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai