Siūlo atsakomąsias priemones
„Kaip atsakomąją priemonę siūlome visiškai uždrausti prekių judėjimą (taip pat ir tranzitu iš trečiųjų šalių) tarp trijų Baltijos valstybių ir Rusijos“, – sakė gubernatorius Antonas Alichanovas. Jį cituoja „Reuters“ naujienų agentūra.
„Atsakydami į tai, siūlome visiškai uždrausti prekių judėjimą (įskaitant tranzitu iš trečiųjų šalių) tarp trijų Baltijos valstybių ir Rusijos (išskyrus Kaliningrado sritį).
Tai leistų dirbti jūrų vežėjams ir suteiktų darbo vietų Kaliningrado uostams, kurie labai nukentėjo nuo ES apribojimų.
Tuo pačiu metu jūrų tarifas turėtų būti nustatytas tokio paties dydžio kaip ir geležinkelių tarifas pagal 10-01 kainų sąrašą“, – savo kanale „Telegram“ pirmadienį paskelbė A.Alichanovas.
Gubernatorius šį siūlymą buvo paskelbęs jau praėjusią savaitę, tačiau Rusijos vyriausybė iki šiol nesiėmė jokių veiksmų. Rusijos ekspertai teigė, jog tokia priemonė smarkiai pakenktų pačiai Rusijai, nes sumažėtų į ES sankcijas nepatekusių prekių importas, pailgėtų eilės prie sienų, išaugtų transportavimo kainos.
Naujų išaiškinimų nėra, Rusijos kantrybė senka
Europos Komisija šiuo metu svarsto, ar paskelbti naujas gaires dėl galimo tranzito atnaujinimo.
A.Alichanovas teigia, jog siekiama, kad ES sankcijų prekių gabenimo apribojimai nebūtų taikomi Kaliningrado tranzitui.
Kaliningrado srities gubernatorius tikisi, kad to pavyks pasiekti Rusijos Užsienio reikalų ministerijai. Rusijos Užsienio reikalų ministerija penktadienį tikino gavusi Europos Komisijos ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pažadą, kad ši problema artimiausiu metu bus išspręsta, tačiau nei Europos Komisija, nei Lietuvos URM to nekomentavo.
Europos Komisijos atstovas Johannesas Bahrke liepos 7 dieną Rusijos naujienų agentūrai TASS sakė, kad Europos Komisija kol kas dar nepateikė jokių naujų išaiškinimų Lietuvai.
„Galiu pasakyti, kad, palyginti su praėjusia savaite, jokių pokyčių neįvyko. Palaikome ryšius su Lietuvos valdžios institucijomis“, – citavo jį TASS.
Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova praėjusią savaitę propagandinėje televizijos laidoje „Solovjovas gyvai“ sakė, kad „laikrodis tiksi“, Rusijos kantrybė „nėra beribė“, o Maskvos atsakas „bus reikšmingas“, skelbia Rusijos naujienų portalas gazeta.ru. Komentuodama faktą, kad Europos Komisija dar neparengė naujų rekomendacijų Lietuvai dėl tranzito į Kaliningradą, Užsienio reikalų ministerijos atstovė pažymėjo, kad Komisija veikia greitai dėl sankcijų Rusijai įvedimo, bet ne dėl jų panaikinimo.
Išplėstas draudžiamų vežti prekių sąrašas
Lietuva nuo pirmadienio išplėtė sankcijų Rusijai taikymą. Nuo vidurnakčio per Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos šalis nebegalima vežti rusiško cemento ir alkoholio.
Nuo birželio vidurio draudžiamas plieno vežimas.
Lietuvos valdžios atstovai teigia pavasarį gavę Europos Komisijos išaiškinimą, kad draudimas įvežti sankcionuotas prekes apima ir jų tranzitą per Lietuvą.
Rusijos režimas tai vadina Kaliningrado blokada ir žada imtis atsakomųjų priemonių.
V.Putinas ir A.Lukašenka aptarė galimus bendrus veiksmus
Baltarusijos diktatoriui Aliaksandrui Lukašenkai artimas kanalas socialiniame tinkle „Telegram“ paskelbė, kad Kaliningrado tranzito klausimą greta kitų temų A.Lukašenka aptarė su V.Putinu per pokalbį telefonu.
Baltarusijos valstybės naujienų agentūros „Belta“ pranešime teigiama, kad valstybių vadovai Kaliningrado tranzito klausimą aptarė „rimtai ir išsamiai – tai buvo viena iš pagrindinių susitikimo temų“. Tačiau daugiau detalių kol kas nepateikiama.
Kremliaus spaudos tarnyba praneša, kad aptartos galimos bendros atsako priemonės, tačiau jos taip pat nedetalizuojamos.
„Šiame kontekste buvo aptarti kai kurie galimi bendri veiksmai“, – pranešė Rusijos prezidento spaudos tarnyba.