KAM – daugiausia pirmąjį mėnesį žiniasklaidos minėta naujos Vyriausybės ministerija

Pirmąjį naujojo Ministrų kabineto darbo mėnesį daugiausiai žiniasklaidos dėmesio sulaukė Krašto apsaugos ministerija (KAM), ji paminėta beveik 2 tūkst. kartų.
Dovilė Šakalienė, Laurynas Kasčiūnas
Dovilė Šakalienė, Laurynas Kasčiūnas / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Kaip rodo BNS užsakymu surinkti žiniasklaidos stebėsenos bendrovės „Mediaskopo“ duomenys, tai sudarė maždaug 12 proc. paminėjimų, skaičiuojant visas 14 ministerijų.

Pasak komunikacijos eksperto Lino Kontrimo, toks dažnas šios institucijos minėjimas rodo, jog dėmesys gynybai yra po „keliais padidinamaisiais stiklais“.

Jo teigimu, dažnį lėmė diskusijos dėl gynybos finansavimo, geopolitinė situacija, Rusijos karas Ukrainoje, taip pat aktyvi buvusio krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno komunikacija, įtraukusi ministeriją bei naująją jos vadovę Dovilę Šakalienę.

2020-aisiais prisiekusios 18 Vyriausybės pirmąjį darbo mėnesį KAM buvo minima beveik keturiskart rečiau – 573 kartus.

COVID-19 įtaka

Anot „Mediaskopo“ vadovės Jūratės Stankuvienės, pasikeitusi geopolitinė situacija reikšmingai pakoregavo ministrų matomumą žiniasklaidoje.

„2020-aisiais, kai didžiausias dėmesys buvo skiriamas COVID-19 pandemijos padarinių aptarimui ir valdymui, dominuojanti figūra buvo sveikatos apsaugos ministras“, – sako ji.

19-osios Vyriausybės pirmąjį darbo mėnesį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) su 1,5 tūkst. kartų paminėjimų atsidūrė trečioje vietoje. Ji šiemet buvo pastebėta kur kas mažiau nei praėjusią kadenciją, kai šis skaičius siekė beveik 5 tūkst. kartų.

Tačiau tai, kad ministerija išliko trejetuke, pasak L. Kontrimo, lėmė išaugęs žiniasklaidos dėmesys užtrukus SAM vadovo paieškoms.

„Tos ministerijos, kurioms ilgiau truko rasti ministrų, ir sulaukė daugiau dėmesio. Čia ir yra atsakymas dėl Sveikatos apsaugos ministerijos. Ten taip pat nebuvo iš pirmo bandymo, buvo įvairiausių pavardžių. Natūralu, kad po tokio tempimo žurnalistai turi klausimų“, – kalbėjo Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Politikos komunikacijos tyrimų centro vadovas.

Dėmesys ministrų ilgiau ieškojusioms ministerijoms

Su beveik 1,9 tūkst. paminėjimų antroje vietoje rikiuojasi Aplinkos ministerija. Jai rasti tinkamą vadovą „aušriečiams“ pavyko iš trečio karto.

Į ministrus buvo siūlyti Gamtos tyrimų centro vadovas Sigitas Podėnas ir gamtos mokslų daktaras, viešosios įstaigos „Judėjimas už gamtą“ vadovas Tomas Kovėra.

Vis tik S. Podėno kandidatūrą atmetė prezidentais Gitanas Nausėda, o T. Kovėra kandidatuoti į šias pareigas atsisakė pats, daliai visuomenės ir politikų ėmus piktintis dėl jo praeities.

Kaip pastebi L. Kontrimas, daugiau dėmesio negu įprasta dėl užsitęsusių vadovų paieškų sulaukė ir kitos dvi „Nemuno aušrai“ deleguotos ministerijos: Teisingumo (minėta maždaug 1,4 tūkst. kartų) bei Žemės ūkio (minėta 1,2 tūkst. kartų). Abi jos pateko į daugiausia žiniasklaidos minėtų ministerijų šešetuką.

„Galime pamatyt, kad šiųmetinių ministrų paskyrimas galbūt būtų sukėlęs dar mažiau susidomėjimo jeigu ne peripetijos dėl skyrimų. Tai yra taip, nes „Nemuno aušrai“ nebuvo leista paskirti savo deleguotų asmenų“, – kalbėjo L. Kontrimas.

Prezidentas G. Nausėda yra sakęs, kad socialdemokratų ir demokratų sprendimas į valdančiąją koaliciją įtraukti „Nemuno aušrą“ buvo klaida, ir atsisakė skirti šios partijos narius ministrais.

Domino kultūra 

Daugiau nei dvigubai daugiau dėmesio, lyginant su pirmuoju Vyriausybės mėnesiu 2020-aisiais, sulaukė Kultūros ministerija. Ji buvo paminėta per 1 tūkst. kartų (2020 metais – apie 400).

L. Kontrimo teigimu, tam įtakos turėjo naujojo ministro Šarūno Biručio pasisakymai apie rusų kultūrą.

„Naujienų apie šitą ministeriją nebuvo, todėl buvo labai tikėtina, kad net ir iš konteksto ištrauktas sakinys sulauks didžiulio dėmesio ir faktas, kad jis išprovokavo daug antraščių ir tretinių komentarų įveldamas ministerijos pavadinimą ir ministro pavardę“, – sakė VU Komunikacijos fakulteto lektorius.

Anot politinės komunikacijos eksperto, ministrų skyrimai yra rutininis procesas, tačiau tam tikri užtempimai nukreipia visuomenės dėmesį nuo gerokai svarbesnių ir aktualesnių temų.

„Duomenis analizuodami matome, kaip galima manipuliuoti įvykiais nieko specialiai tarsi nedarant, bet ištempiant susidomėjimą tam tikrų dalykų. Tas ištempimas garantuotai duos didelę masę žiniasklaidos, o lygiai taip pat ir visuomenės dėmesio, nepaisant to, kad pats įvykis gali būti nesvarbus ir nelabai įdomus“, – kalbėjo jis.

Rečiausiai minėta Energetikos ministerija

Mažiausiai dėmesio pirmąjį šios kadencijos darbo mėnesį sulaukė Energetikos (440 kartų), Susisiekimo (648) bei Švietimo mokslo ir sporto (716), Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (beveik 800). 

Šių ministerijų vadovų paieškos ir skyrimo procedūros buvo sklandžios.

Nepaisant vyravusių intensyvių diskusijų dėl koalicijos formavimo tiek 2024-aisiais, tiek 2020-ųjų pabaigoje, informacijos srautas, prasidėjus naujojo ministrų kabineto formavimui, buvo beveik identiškas – dabartinės Vyriausybės ministerijos buvo minimos 2 proc. dažniau.

2020-aisiais daugiausiai dėmesio 18-ajame Ministrų kabinete sulaukė SAM, Vidaus reikalų (minėta maždaug 1,7 tūkst. kartų), Užsienio reikalų (1,5 tūkst. paminėjimų), Ekonomikos ir inovacijų (1,3 tūkst.) bei Aplinkos ministerijos.

Mažiausiai – Energetikos (276 paminėjimai), Žemės ūkio (416) ir Kultūros ministerijos (430).

Pasak „Mediaskopo“ vadovės, pirmasis mėnuo po ministrų paskyrimo paprastai būna pats intensyviausias, o prieš įsivažiuojant į įprastą darbo ritmą ir komunikacijos procesus, žiniasklaidoje dažnai pasirodo gausi informacija ne tik apie ministrų profesinius pasiekimus ir gebėjimus, bet ir apie jų biografijos detales.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai