2019 04 01

Kančios prie konsiliumo durų: vėžiu sergantys ligoniai priversti stovėti gyvoje eilėje

„Galėtų padėti čia lavoną – atspindėtų visą atmosferą“, – 15min žurnalistei prisipažino prie Kauno klinikų Urologijos klinikos 40-tojo kabineto kantriai lūkuriuojantis vyras. Tokių kaip jis – pusšimtis. Visi jie laukia vos dvi valandas per savaitę vykstančio gydytojų konsiliumo verdikto. Nėra jo, nėra ir gydymo. O laukti tenka gyvoje eilėje, nes registracijos sistema čia neveikia.
Eilės Kauno klinikose
Eilės Kauno klinikose / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Pirmoji 15min žurnalistei apie situaciją Kauno klinikų Urologijos skyriuje papasakojo medicinos srityje taip pat besidarbuojanti Sandra (vardas pakeistas, bet redakcijai žinomas). Moteriai pačiai neseniai teko lydėti į šį konsiliumą savo vėžiu sergantį 82-erių metų senolį. Tai, kas dedasi prie kabineto durų, ją ne juokais išmušė iš vėžių.

„Senelis gyvena Pasvalyje, tad prieš vykdama su juo į Kauno klinikas, turėjau parsivežti jį į namus dar vizito išvakarėse. Gydytojų konsiliumas dėl gydymo paskyrimo urologijos srities vėžiu sergantiems pacientams vyksta tik kartą per savaitę – pirmadieniais. Ir tik dvi valandas – nuo 14 iki 16 valandos. Gydymą gali paskirti tik gydytojų konsiliumas. Visiems pacientams liepiama atvykti 14 valandą. O atvyksta jų dešimtys. Ir stoja į gyvą eilę, nes nėra, kaip visur kitur, jokios registracijos sistemos, jokių talonėlių. Kiti net nespėja per tas 2 valandas prieiti. Ar galite įsivaizduoti, kaip sunku vėžiu sergančiam garbaus amžiaus ligoniui stovėti prie tų durų taip ilgai?“, – sudėtingą situaciją perteikė Sandra.

Stovėjo pusantros valandos

Už senelį eilėje tą pirmadienį stovėjo ji. Stovėti teko pusantros valandos. Vizitas kabinete truko vos keletą minučių – paaiškėjo, kad reikia atlikti dar vieną tyrimą, tad į konsiliumą Sandrai su seneliu teks sugrįžti kurį kitą pirmadienį, kai reikalingas tyrimas bus atliktas.

„Gerai, kad aš jauna, galiu stovėti. O kaip su brandaus amžiaus žmonėmis, kurie serga vėžiu? Žmonių ten pirmadieniais prisirenka milijonas. Kai mes buvome, gal 40 buvo laukiančių. Sakė, kiekvieną pirmadienį taip. Visur Kauno klinikose veikia talonėlių išdavimas, kodėl čia nėra? Juk gydytojai turi dokumentus, žino, kiek pacientų gali sulaukti, tad kodėl nepaskyrus tikslesnio pirmadienio bei tikslesnės valandos?

Vieni kabinete užtrunka keletą, kiti – 20 minučių. Išsimuštum talonėlį, žinotum, kad vienas pacientas užtrunka apie 15 minučių, žinotum, kada ateiti – kad ne 14, o 15 valandą. Kam visi turi valandą šiaip sau stovėti? Pacientų paskirstymas, laiko optimizavimas yra labai svarbu. Kai turi bandą nereguliuojamų pacientų, kuriems skauda, kurie nori rezultato, prasideda pykčiai – kodėl užlindai, kodėl čia stovi. Betvarkė. Man tai neatrodė normalu. Mačiau žmones, kuriems buvo labai sunku“, – reziumavo ji.

Sandros teigimu, į šalia esančius 38 bei 39 kabinetus atvyksta pacientai procedūroms. Dėl susidariusios eilės į konsiliumą, šiems neina prasibrauti per bandą pavargusių pacientų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eilės Kauno klinikose
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eilės Kauno klinikose

Eilėje stovėjo nuo ryto

15min žurnalistė nusprendė pati pajusti atmosferą, vyraujančią prie Urologijos klinikos 40-ojo kabineto. Kovo 25 dieną 14.30 valandą prie jo lūkuriavo kelios dešimtys žmonių. Vieni stovėjo prie pat kabineto durų, kiti bandė šioje nereguliuojamoje eilėje atrasti savo vietą. Buvo ir tokių, kurie 14-tos valandos – gydytojų konsiliumo pradžios, laukė nuo pat 8 valandos ryto.

„Man taip bloga pasidarė, kad nuėjau į valgyklą. Čia nėra oro, o man hipertenzija. Galėtų bent vandens pastatyti. Jaučiuosi kaip skerdykloje – likimą lems įėjus, – žurnalistei guodėsi prostatos vėžiu sergantį vyrą atlydėjusi moteris. – Galėtų kaip komuniją „Xanax“ (vaistas, gydantis nerimo sutrikimus, – aut. past.) visiems mums išdalinti, kol laukiame. Nes čia tik pyktis pradeda imti“.

Kita moteris papasakojo, kad būta pirmadienio, kai dvi pacientės, nepasidalijusios eilės ir praradusios kantrybę, netgi susimušė.

Galėtų kaip komuniją „Xanax“ visiems mums išdalinti, kol laukiame.

„Aš tai nuo 13 valandos laukiu. Užėmiau eilę vyresniam savo artimajam. Paskambinsiu, kai artės jau eilė, atvyks“, – teigė gal į ketvirtą dešimtį įkopusi moteris.

Kažkas prisiminė tarybinius laikus, kai panašioje gyvoje eilėje tekdavo laukti galimybės įsigyti gardėsių.

„Užrašydavo tuomet ant delno numerį bent jau“, – pataisė kita moteris.

„Kaip sovietmečiu prie miltų. Turi įsiminti, kas po ko stovi“, – stebėjosi vyriškis.

„Po ko mes turime eiti? Pagal batus buvau įsidėmėjus, už ko stovime, bet dabar tų batų nebematau“, – grįžusi iš lauko, kur įkvėpė keletą gaivaus oro gūsių, panikuoti ėmė dar viena pacientė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eilės Kauno klinikose
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eilės Kauno klinikose

Suvažiavę iš visos Lietuvos

Pabuvus 15 minučių šalia laukiančiųjų, išties pradeda stigti oro net ir jokiais negalavimais nesiskundžiančiam žmogui. Koridoriuje tvyro karštis. Daugelis savo eilės laukiančių ligoninių – garbaus amžiaus pacientai. Vieni iš Kauno, kiti Panevėžio, Raseinių bei kitų Lietuvos kampelių. Vieni čia pirmą kartą, kitiems visa tai – ne naujiena. Tie, kam ne naujiena, duoda suprasti, kad viskas čia normalu – prie kančių mes jau pripratę.

„Mūsų gyvenimas dabar – laukimas prie kabineto durų. Ką padarysi, geriau jau nesirgt“, – patikino vienas ligonis.

Nueinu į patį eilės priekį. „Nuo kurios valandos laukiate?“, – paklausių tų, kurie stovi kone atsirėmę į 40-tojo kabineto duris. Rodos, jei paliks bent mažyti tarpelį, kažkas ims ir užlįs.

„Nuo 11 valandos, tad jau (pažvelgia į laikrodį) daugiau nei 3,5 val. Užleidom tik ką vieną žmogelį, nes kraujavo. Gal šeštas eilėje buvo“, – tai, kad tarp išvargusių pacientų vis dar gyvas žmogiškumo ir atjautos jausmas, įrodė viena iš moterų.

„Jei laukčiau nuo 8 valandos ryto, kaip buvo šiandien laukiančių, ir kažkas užlįstu, nežinau, ką padaryčiau“, – kumščiu ore mostelėjo ne tokia kantri pacientė.

Dar vienas vyras prisipažino vėžio diagnozę išgirdęs dar lapkričio mėnesį, tačiau iki šiol nesulaukiantis gydymo pradžios.

„Vaikštau po kabinetus ir tiek. Gali ir numirti, kol to gydymo sulauksi“, – prisipažino jis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eilės Kauno klinikose
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Eilės Kauno klinikose

Aukojasi ir gydytojai

Pastebiu tolėliau nerimastingai vaikštantį vieną vyriškį – jis taip pat serga vėžiu. Diagnozę išgirdo pernai metų lapkritį.

„Paėjus toliau bent oro yra. Žmona stovi už mane eilėje. Patys matote, kas čia dedasi. Padėtų vidury lavoną, atspindėtų visą atmosferą. Tame pačiame kabinete ir mano gydytojas dirba. Štai prieš 3 savaites teko vizito pas jo pralaukti nuo 17 iki 22 valandos. Ir dar už manęs trys pacientai buvo. Net Kauno klinikų sargas atėjo pažiūrėt, ar mes nesiruošiame pagaliau išsinešdinti iš pastato“, – paaiškino vyriškis.

Nustembu: koks gydytojas dirba iki tokios vėlumos? Pasirodo, ne vien pacientams, bet ir gydytojams – ne pyragai.

„Visi aukojasi. Nėra gydytojų. Nėra įrangos. Turi mėnesį laukti, kol peršvies. Operacija, kaip gydymo variantas, man jau negalima dėl amžiaus. Nežinau, kokią alternatyvą paskirs. Laukiu štai dabar verdikto. Prieš tas 3 savaites, kai lankiausi pas gydytoją, ir pasiuntė mane į konsiliumą. Tik štai, kovo 11-osios pirmadienį buvo nedarbo diena, praėjusį pirmadienį visi gydytojai konferencijoje buvo, tai ir trys savaitės praėjo, kol priėjau. Gerai, kad nėra metastazių – vėžys neišplitęs. Nors gal jau yra, kai tiek laiko praėjo“, – ironizavo vyriškis.

Gerai, kad nėra metastazių – vėžys neišplitęs. Nors gal jau yra, kai tiek laiko praėjo.

Pasak jo, galėtų Kauno klinikos laukiančiųjų pacientų eilę pagal pateiktus dokumentus sudėliot ir į kabinetą kviesti pagal pavardes. Mažiau pykčių būtų, daugiau tvarkos gal atsirastų.

Pripažįsta sudėtingą situaciją

15min susisiekė su Kauno klinikų atstovais, kurių paprašė pakomentuoti susidariusią situaciją. Įstaigos Komunikacijos tarnybos vadovė Austė Aleksandravičiūtė-Šviažienė patvirtino, kad problema išties egzistuoja, tačiau tikimąsi ją išspręsti naujomis statybomis.

„Labai dėkojame už atkreiptą dėmesį į iš tiesų komplikuotą situaciją, susidariusią Kauno klinikų Urologijos klinikoje. Suprantame, kad dabartinė pacientų laukimo prie multidisciplininių konsiliumų (MDK) kabineto situacija yra nepriimtina ir atsiprašome pacientų, kuriems teko susidurti su nepatogumais“, – teigė ji.

Pasak Kauno klinikų atstovės, konsultacinės poliklinikos pastatas yra vienas seniausių statinių Kauno klinikų miestelyje (atidarytas 1940 m.), – jame vietos yra maža. O gausėjant pacientų srautui, problema darosi dar opesnė.

„Per metus ligoninėje įvyksta daugiau nei 1,3 mln. pacientų apsilankymų. Dėl to Kauno klinikos jau turi naujo Ambulatorijos korpuso statybų projektą. Šiuolaikiškame Ambulatorinės diagnostikos centre šių problemų nebekils. Siekiant visokeriopai pagerinti sąlygas pacientams, bus gerokai daugiau erdvės patogiai laukti, bus įrengta daugiau gydytojų kabinetų. Tikimasi, kad statybos prasidės dar šiemet, o Vyriausybė joms jau yra skyrusi lėšų“, – teigė A.Aleksandravičiūtė-Šviažienė.

Kauno klinikų nuotr./Kauno klinikų Ambulatorinio diagnostikos centro vizualizacija
Kauno klinikų nuotr./Kauno klinikų Ambulatorinio diagnostikos centro vizualizacija

Už konsiliumus gydytojams neapmokama

Kauno klinikų atstovė paaiškino, kad MDK yra gydytojų specialistų, dalyvaujančių onkologinėmis ligomis sergančių pacientų ištyrime ir gydyme, bendras pasitarimas dėl konkrečiam pacientui geriausiai tinkančios gydymo taktikos nustatymo. Onkologija, pasak jos, yra kompleksinio gydymo reikalaujanti patologija, kur galimas operacinis, spindulinis ar chemoterapijos gydymas, dažnai derinant skirtingus gydymo metodus.

Per metus ligoninėje įvyksta daugiau nei 1,3 mln. pacientų apsilankymų.

„Todėl konsiliumas yra būtinas, norint parinkti labiausiai pacientui tinkamą gydymą, išgirsti skirtingų sričių medikų nuomonę. Šis pasitarimas yra pacientų labui – kad jam nereikėtų vaikščioti nuo vienos specialybės gydytojo iki kito, o jo diagnozė ir tinkamiausias gydymas būtų aptariamas skirtingų specialybių gydytojų vienu metu“, – teigė ji.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno klinikų konsultacinė poliklinika
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kauno klinikų konsultacinė poliklinika

Pasak A.Aleksandravičiūtės-Šviažienės, pasitarimo metu peržiūrimi jau atlikti tyrimai, radiologiniai vaizdai, diskutuojama, tariamasi, ieškoma paties geriausio sprendimo pacientui. Esant reikalui, gydytojai kartais kviečia pacientą dalyvauti konsiliume kartu, kai reikia sužinoti daugiau klinikinių duomenų ar išgirsti paciento nuomonę dėl vieno ar kito gydymo metodo.

„Už šiuos konsiliumus, deja, nėra numatyta jokio papildomo apmokėjimo, universiteto ligoninė tai daro siekdama efektyvesnės diagnostikos ir gydymo pacientui“, – paaiškino Kauno klinikų atstovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos