Buvusi Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė visiems kandidatams uždavė tokį klausimą:
Modeliuojama situacija: Jūs esate Lietuvos Respublikos Prezidentas. ES griūtis neišvengiama, vyksta Europos persigrupavimas, susidaro atskirų šalių blokai ekonominiam bendradarbiavimui. Lietuva turi tik šiuos variantus, kitų nėra:
- Lenkija + Višegrado valstybės + Lietuva;
- Latvija + Baltarusija + Ukraina + Lietuva;
- Lietuva nedalyvauja nė viename.
Pagrįskite savo nuomonę 3 argumentais. Pateikite 3 pagrindinius Jūsų kaip Lietuvos Respublikos Prezidento strateginius žingsnius.
Kandidatų atsakymai – vaizdo įraše.
L.Graužinienės klausimas kandidatams pasirodė keisčiausias iš visų pateiktų.
Valdemaras Tomaševskis sako, kad net nerimta atsakinėti į tokius neįmanomus hipotetinius klausimus. „Aš nelinkęs atsakinėti į hipotetinius klausimus. Tuo labiau kad netiksliai suformuluotas klausimas. Jeigu kalbame apie Višegrado šalis, tai Lenkija irgi priklauso joms, ji nėra atskirai. Ten kiti pasiūlymai daugiausia teoriniai. Ukraina apskritai turi savo vidinių problemų ir kita ekonomika, čia neįmanomi dalykai. Tai bus nerimta, jei aš ką nors atsakysiu į šį klausimą, nes jis hipotetinis“, – sakė jis.
Valentinas Mazuronis taip pat tikino neįsivaizduojantis tokios situacijos, kad galėtų būti tik L.Graužinienės pateikti variantai. Tačiau galiausiai jis pasirinko bendrystę su Lenkija.
Toks variantas artimiausias pasirodė ir Nagliui Puteikiui. „Šiame formate reikėtų Višegrado šalių ir Estijos su Latvija“, – pridūrė jis.
Arvydas Juozaitis taip pat rinkosi pirmąjį pasiūlytą variantą. „Višegrado grupė dabar yra gana perspektyvi vystantis šiuolaikiniams procesams – tai yra tautų arba suverenių valstybių Europos Sąjungos vizija. (...) Mums su šia grupe labai pakeliui. Bet aš prie jos prijungčiau dar ir Latviją“, – kalbėjo kandidatas.
Mindaugas Puidokas įsitikinęs, kad nedalyvauti niekur būtų blogiausia, ir linko prie Višegrado šalių. „Ko gero, prie tokio bendradarbiavimo prisijungtų ir dabar glaudžiai su šiomis šalimis bendradarbiaujanti Austrija“, – mano jis.
Ingrida Šimonytė pripažino, kad klausimas ją glumina, nes paprastai gyvenime nebūna tokių paprastų pasirinkimų. „Aš sunkiai įsivaizduoju mūsų aljansą su Baltarusija kokiu nors būdu esamomis aplinkybėmis Baltarusijoje. Lietuvai nebendradarbiauti su niekuo, likti nuošalia valstybe būtų neišmintinga. Tai manau, kad Lenkija bet kokiu atveju galėtų ir turėtų būti tas partneris, jei jau atsitiktų taip, kad nieko daugiau pasaulyje nebūtų likę“, – šypsojosi kandidatė.
Gitanas Nausėda vertino, kad neteisingai ir dirbtinai suformuluotos alternatyvos. „Manau, kad jeigu būtų buvęs nurodytas toks formatas, kad Lietuva kartu blokuojasi su Lenkija, kitomis Baltijos šalimis ir kai kuriomis Skandinavijos šalimis – toks savotiškas Baltoskandijos formatas, tai aš turbūt būčiau pakankamai rimtai galvojęs apie tokią alternatyvą“, – sakė jis.
Panašiai svarsto Vytenis Povilas Andriukaitis. Jis tvirtai sako, kad nė vienas L.Graužinienės pasiūlytas variantas netinka. „Noriu pasakyti, kad šiandien, jau dabar, reikia stiprinti ES, kad tos griūties nebūtų. Net neaišku, ar Britanija čia išeis. Dar nedėkit taško, – sako jis. – O jei taip įvyktų, kaip Loreta piešia, visa griūtis, tai neabejotinai Šiaurės šalių – Skandinavijos šešiasdešimties metų bendradarbiavimo modelis atlaikė visas griūtis ir pats geriausias pavyzdys, kaip reikia bendrauti aplink Baltijos jūrą. Pirmyn, tuomet tvirtinkite visus kaimynus kartu. Tada galite įtraukti ir baltarusius, ir ukrainiečius. Galite įtraukti ir rusus.“
Vienintelis Saulius Skvernelis 15min prezidento rinkimų projekte dalyvauti atsisakė motyvuodamas esą neturi tam laiko.
Visus kandidatų atsakymus rasite jų asmeniniuose profiliuose projekte „PAŽINK KANDIDATĄ“.