„Į kapines per Vėlines atvažiuojame be išankstinio streso, kad pirmiausia reikės „atkasti“ kapą – nurinkti lapus, šakas ir t.t. Tiesiog ateiname uždegti žvakutės, padėti gėlės žiedą. Visa kita padaro kapines prižiūrinti įmonė. Už tai kas mėnesį mokame kiek daugiau nei eurą“, – teigė kaunietė Rūta Jankauskaitė. Anot jos, išlaidos lankant kapus sumažėjo: perkama tik viena žvakė, gėlių taip pat nevežamos puokštės.
Kolumbariumą apkrauna vainikais
Vilniaus Liepynės kapinėse, esančiose Žirnių gatvėje, naujasis kolumbariumas po truputį pildosi. Prieš trejus metus pastatytame kolumbariume iš 150 vietų laisvų beliko dešimt, tad kapinių priežiūrą vykdanti bendrovė jau ėmėsi antrosios statybų dalies – bus dar 150 vietų urnoms su kremuotais palaikais.
Tačiau jei laidojimo papročiai ir keičiasi, kapų priežiūros tradicijos išlieka. Net ir kolumbariumai per laidotuves, Vėlines apstatomi gėlių vainikais, vazonais, žvakėmis. Be to, puokštelių su gyvomis ar dirbtinėmis gėlėmis prikaišiojama aplink angas dengiančias lenteles, pritvirtintos ten ir žvakidės.
„Aišku, mažiau nei ant kapo, bet žmonės neša, ateina su gėlėmis, su žvakėmis. Paskui mes renkame, kai nuvysta. Ir vazonų pristato. Kai kurie gėlių puokštes net norėtų ant kolumbariumo viršaus pastatyti, bet kadangi čia pas mus vėjuota, mes viską nukeliam“, – 15min.lt pasakojo bendrovės „Labradoras“ Liepynės kapinių padalinio vedėja Vida Tirvienė.
Vedėjos teigimu, per laidotuves neretai gėlėmis ir vainikais būna nuklota visa teritorija prie kolumbariumo – šios tradicijos mažai skiriasi nuo įprastų laidotuvių paskyrus sklypą kapinėse.
Šalia šio kolumbariumo Liepynės kapinėse įrengti net keli suoliukai, ant kurių galima prisėsti, juos itin mėgsta vyresnio amžiaus žmonės, atvažiavę į šias, nuošaliau esančias Vilniaus kapines.
Kolumbariumas jau atidarytas ir Vilniaus Kairėnų kapinėse, pamatai išlieti ir Sudervės kapinėse.
Bijo, kad kapai liks be priežiūros
Klaipėdos savivaldybės kapinių priežiūros skyriaus vedėja Zina Stankienė vis dažniau sulaukia gyventojų klausimų apie uostamiestyje veikiančius kolumbariumus ir apie galimybę ten laikyti urnas su palaikais.
Lėbartų kapinėse 2007-aisiais pastatytas pirmasis Lietuvoje kolumbariumas su 168 kriptomis urnoms su pelenais jau seniai užpildytas. Dabar šiose kapinėse baigiamas įrengti naujas kolumbariumas, kuriame bus 900 kriptų palaikams laikyti.
Joniškės kapinėse jau porą metų veikia privatus kolumbariumas beveik su 360 celių urnoms.
Laidojimas urnose labai populiarėja. Pastebėjau, kad vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių klausinėja apie urnas, kolumbariumus, kainas, – pasakojo Z.Stankienė.
„Laidojimas urnose labai populiarėja. Pastebėjau, kad vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių klausinėja apie urnas, kolumbariumus, kainas. Žmonės nenori apsunkinti artimųjų kapų priežiūra ir tvarkymu. Baiminasi, kad vaikai išvažinėję, neras laiko, todėl jiems tai atrodo paprastesnis variantas“, – pasakojo Z.Stankienė.
Į kapines važiuodami aplankyti artimųjų, amžinojo poilsio atgulusių urnose, žmones vežasi kur kas mažiau gėlių – po šakelę chrizantemų, vieną kitą žvakutę. „Niekas neveža vainikų, puokščių. To nėra kaip įprastose kapinėse. Atveža kelis žiedus – ir to gana“, – sakė Z.Stankienė.
Kapinių prižiūrėtojai kolumbariumo statytojams Klaipėdoje buvo iškėlę sąlygą – prie jo turi stovėti suolelis artimiesiems atsisėsti.