15min žiniomis, Vilniaus universitetas ir kitos mokymo įstaigos jau gavo neoficialių pranešimų, kad planuotų nuotolinį mokymą iki pat gegužės 1 dienos.
Sveikatos apsaugos ministerija nei patvirtina, nei paneigia, kad jau rengiamas Vyriausybės nutarimas, kuriuo būtų įtvirtinama, kad iki pat gegužės gyvensime karantino sąlygomis.
Pats sveikatos apsaugos ministras trečiadienį interviu 15min sakė neabejojantis, kad karantiną teks pratęsti. Tik kiek – esą nežinia.
Konkrečių sprendimų nėra, bet greičiausiai bus, – taip į klausimą, ar karantiną siūloma pratęsti iki gegužės, atsakė G.Surplys.
„Aš nė kiek neabejoju, kad jis bus pratęstas, nes matote, kad situacija negera, nors nėra drastiško augimo, augimas yra. Matome, kad liga plinta. Tai reiškia, jokio preteksto atšaukti karantiną kol kas nėra. Ar jis bus pratęstas savaitėms, ar mėnesiui, nežinau, bet neabejoju, kad bus pratęstas. O ar reikės papildomų priemonių, griežtesnių priemonių, priklausys nuo situacijos“, – kalbėjo ministras.
Premjero patarėjas Tomas Beržinskas sakė apie karantino pratęsimą iki gegužės 1-osios girdintis pirmą kartą, o kitas patarėjas ir Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys ketvirtadienį 15min nurodė, kad „konkrečių sprendimų nėra, bet greičiausiai bus“.
NVSC: dvi savaitės nuo paskutinio sugrįžusiojo
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus regiono vadovė Rolanda Lingienė 15min tvirtino, kad dabar karantino trukmė tiesiogiai susijusi su sugrįžtančiųjų elgesiu.
R.Lingienė sakė, kad kol kas nežino, ar Vyriausybė jau ruošiasi pratęsti karantiną iki gegužės. O ką rekomenduotų NVCS?
„Dabar labai svarbus momentas. Dėl to, kad grįžta labai daug žmonių, tūkstančiai žmonių iš užsienio. Tai šiuo metu situacija labai įtempta. Esame didžiuliame budrume. Nuo to, kaip jie elgsis, priklausys, kaip atrodys mūsų šalis. Ar pradės plisti virusas šalies viduje. Kol kas turime vieną tokį atvejį“, – kalbėjo R.Lingienė.
Pasak jos, jei grįžtantys žmonės ypač griežtai laikysis saviizoliacijos, tada bus galima svarstyti karantino atšaukimą.
„Net keletas iš daugelio gali pridaryti labai didelės bėdos. Dabar tos dvi savaitės kritinės. Nuo paskutinių atvykusiųjų dvi savaites dar turėtume laikytis karantino“, – kalbėjo R.Lingienė.
Nuo paskutinių atvykusiųjų dvi savaites dar turėtume laikytis karantino.
Kol kas, pasak jos, grįžtančiųjų yra tūkstančiai, ir srautai dar nemažėja.
V.Kasiulevičius: gali išgelbėti geras oras
Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Vytauto Kasiulevičiaus, viskas dabar priklauso nuo situacijos dinamikos. O čia – daug nežinomųjų.
„Pirmiausia, kokia šiltėjančio oro ir drėgmės įtaka virusui. Kokia ji? Ar ji labai nedidelė, ar ji gana intensyvi? Tai lemia labai daug nežinomųjų, kaip viskas toliau vystysis“, – sakė profesorius.
Pasak V.Kasiulevičiaus, pasaulyje yra ir pesimistinių, ir optimistinių prognozių.
Didžiojoje Britanijoje, anot mediko, numatoma, kad pandemija gali trukti iki 18 mėnesių su keliomis intensyvesnėmis bangomis, o sudėtingiausia banga numatoma rudenį.
„Aš sakyčiau, kad optimalus modelis greičiausiai bus toks apie vidurį, kad vasarą turėsime lengvesnę, o rudenį bus blogiau nei dabar. Tikrai be mėnesio visokiausiais skaičiavimais neįmanoma kažkiek valdyti situacijos“, – sakė V.Kasiulevičius.
Pasak jo, mėnesį reiktų pradėti skaičiuoti nuo tos dienos, kai į šalį iš užsienio grįš paskutinis žmogus.
Jis akcentavo, kad, mokslininkų skaičiavimais, įvairios priemonės turi skirtingą efektą, todėl valstybei svarbu nustatyti protingą ribą, kiek taikyti griežtas priemones ir padėti visuomenei vengti ligos plitimo, turint galvoje, kad jos dažnai kenkia ekonomikai.
V.Kasiulevičius mano, kad verslui reiktų atlaisvinti rankas pardavinėti prekes internetu, per langelį išsinešti.
„Mūsų pramonė turi funkcionuoti, kitaip žlugsime. Gal ir parduotuvės galėtų ne tik maisto funkcionuoti, bet būtina užtikrinti higieną“, –akcentuoja jis.
V.Kasiulevičius tikino, kad kol kas situacija yra valdoma. Medicinos sistemai Lietuvoje, pasak mediko, didžiulis iššūkis būtų gydyti tūkstantį koronavirusu užsikrėtusių žmonių.