2020 05 19 /14:49

A.Veryga prieš karantino nutraukimą: „Verčiau pasilikti ilgesniam laikui“

Dėl techninių gedimų nėra aišku, kiek naujų COVID-19 atvejų nustatyta per pastarąją parą, o trečiadienį Vyriausybė vėl ketina švelninti karantino sąlygas. Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina, kad galima pradėti galvoti apie masinius renginius, o ką siūlys sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga?
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Apie tai spaudos konferencijoje iš Seimo antradienį kalbės sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė.

Konferenciją žiūrėkite čia:

VIDEO: 2020-05-19 Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos spaudos konferencija

Ministras kalbėjo, kad karantinas yra svarbus kaip teisinis režimas infekcijų kontrolei. Pasak jo, su teisininkais šiuo metu vertinama, ar jį dar reikia pratęsti po gegužės 31 dienos, ar galima nutraukti.

„Čia ir yra ta diskusija, ar mes be karantino galėtume taikyti tam tikras sąlygas atvykstantiems, ar galime taikyti izoliaciją. Laukiame teisininkų išaiškinimo, ką galima būtų, o ko negalima būtų daryti. Mano asmenine nuomone, gal geriau vis tik visuomenei paaiškinant, dėl ko tas karantinas, kaip režimas, yra svarbus, jį pasilikti ilgesniam laikui, toliau atsisakant ribojimų, kur yra saugu“, – aiškino A.Veryga.

Ministro teigimu, liga niekur neišnyko, o Europoje yra šalių, kur liga nevaldoma. „Privalome saugoti savo šalies piliečius nuo įvežtinių masinių atvejų“, – aiškino jis ir tikino, kad pasibaigus režimui bus žmonių, kurie žinodami, kad situacija nebloga, čia atskris.

Leis renginius šimtams, o ne tūkstančiams

Pasak ministro, dabar svarstant sąlygų švelninimą, galvojama apie renginius tiek lauke, tiek patalpose ir kiek dalyvių juose leisti dalyvauti, taip pat apie skrydžių atnaujinimą.

„Dėl dalyvių skaičiaus siūlymų yra daug, o kaip bus nuspręsta, taip bus nuspręsta kolegialiai, – teigė A.Veryga. – Labai didelių masinių renginių, vargu, ar jie bus sugrąžinti. Kalbame apie šimtus žmonių, bet ne apie tūkstančius“.

Klausiamas, ar rinkimų organizavimas ligos kontekste galėtų būti pavojingas, ministras tikino, kad rizika yra tik dėl žmonių būriavosi, tačiau tai esą valdomos rizikos, pavyzdžiui, suteikiant teisę iš anksto balsuoti daugiau dienų, pailginant apylinkių darbo laiką.

Taip pat ministras nematė priežasčių nedirbti teismams dėl to, kad salėse neįmanoma užtikrinti 10 kvadratinių metrų ploto vienam žmogui. Pasak ministro, ploto gali būti ir mažiau, jei naudojamos apsaugos priemonės, laikomasi atstumo.

A.Veryga tikino sulaukiantis vis daugiau pranešimų iš prekybininkų, kad žmonės jau dažnai ateina be kaukių, tačiau jis priminė, kad uždarose vietose šios priemonės vis dar yra reikalingos.

Taip pat ministras prašė būti socialiai jautriems ir jokiu būdu nediskriminuoti vyresnio amžiaus žmonių vien dėl to, kad jie rizikos grupei.

„Nėra jokio tikslo šiuo žmones diskriminuoti, jų vengti ar šalintis“, – teigė ministras ir pridūrė: „Jie gi negali nustot gyventi“.

Pasak ministro, šiuo metu rengiamos rekomendacijos dėl mokslo metų baigimo renginių – „paskutinio skambučio“, išleistuvių – organizavimo.

Be to, A.Veryga tikino, kad su Europos Komisija pavyko suderinti platformą, kurioje bus galima nuotoliniu būdu prekiauti receptiniais vaistais. Ministras tikino, kad sistema galės pradėti veikti metų pabaigoje.

„Niekas nežinome, ar bus ta antroji banga, jei ji būtų ši priemonė tikrai padėtų daliai pacientų“, – sakė jis.

Žirmūnuose virusas plinta

Dėl techninių gedimų antradienį vis dar nėra aiškus naujų nustatytų koronaviruso atvejų skaičius, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Spaudos konferencijoje G.Megelinskienė paskelbė, kad jau žinoma, jog užsikrėtė dar vienas Žirmūnų RIMI darbuotojas ir Kareivių g. „McDonalds“ restorano darbuotojas, kuris paskutinį kartą buvo darbe gegužės 9 dieną.

Serga ir „McDonalds“ darbuotojo šeimos nariai. Pirminiais duomenimis NVSC duomenimis, šis restoranas ir RIMI Kulinarijos cechas stabdo veiklą.

„Panašu, kad „McDonalds“ atvejis susijęs ir su Vilniaus miesto klinikine ligonine“, – teigė G.Megelinskienė.

Pasak jos, kol kas šioje ligoninėje situacija lieka sudėtinga, dėl veiklos kreiptasi į prokurorus. Čia nustatyti 36 atvejai, 9 žmonės mirė.

Užsikrėtė Santaros klinikų infektologai

Užsikrėtė ir keturi Santaros klinikų darbuotojai. Vieną reanimacijos darbuotoją, įtariama, infekcija pasiekė iš Vilniaus klinikinės ligoninės, o dar trys užsikrėtusieji – Infekcinių ligų centro darbuotojai.

„Trys darbuotojai, labai gaila, tačiau yra susirgę Infekcinių ligų centre, tame skyriuje gydomi asmenys, kuriems patvirtinta COVID-19. Vienas jautė simptomus, kiti du ne. Sukėlėjas buvo išskirtas profilaktinio tyrimo metu.

Šiuo metu vykdoma epidemiologinė diagnostika ir aktyvus sąlytį turėjusių asmenų išaiškinimas ir NVSC vykdys visų skyriuje dirbusių darbuotojų apklausą. Santaros klinikos savo iniciatyva vykdo papildomus mokymus dėl tinkamų asmeninės apsaugos priemonių naudojimo, vykdomas patalpų valymas ir dezinfekcija, imamasi priemonių, kad būtų sustabdytas infekcijos plitimas“, – sakė G.Megelinskienė.

Santaros klinikos Komunikacijos tarnybos vadovė Jolanta Normantienė 15min sakė, kad Infekcinių ligų centre nuolat profilaktiškai atliekami tyrimai darbuotojams ir nustačius užsikrėtimą darbuotojai nušalinami nuo darbo.

Kauno klinikinėje ligoninėje taip pat nustatyti keturi nauji COVID-19 atvejai Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus darbuotojams. Dar devyni darbuotojai izoliuoti ir bus tiriami.

„Pirminė hipotezė, kad jie galėjo užsikrėsti darbo vietoje ir galimai buvo netinkamas darbo organizavimas“, – teigė G.Megelinskienė.

NVSC taip pat gavo informacijos apie Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės pagalbinio darbuotojo, neturėjusio kontakto su pacientais ir medikais, užsikrėtimą. Pakartotinai tirtas visas personalas, rezultatų laukiama.

Paros naujų atvejų dar nesuskaičiavo

Antradienį dėl gedimo vėluoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenys, todėl kol kas žinomas tik bendras laboratorijose patvirtintų atvejų skaičius, bet dalis šių atvejų gali būti nustatomi darant tyrimus pakartotinai.

Teigiamų koronaviruso atvejų laboratorijose iš viso nustatyti 37, kiek iš jų yra nauji žadama patikslinti vėliau antradienį.

Per pirmadienį Lietuvoje atlikti 6496 tyrimai dėl koronaviruso, bendras atliktų tyrimų skaičius siekia 237,6 tūkst.

Paskutiniais skelbtais duomenimis, Lietuvoje buvo nustatyti 1547 koronaviruso atvejai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis