Koronaviruso protrūkiui ėmus švelnėti, Vyriausybė jau kuris laikas kartą per savaitę keičia jo režimą. Įvairias tvarkas, susijusias su saviizoliacija, įstaigų veikla atskirai išaiškina operacijų vadovas A.Veryga.
Tvarkos keičiamos arba tobulinamos taip greitai, kad susigaudyti jose daugeliui tapo nemenku iššūkiu, todėl žmonės socialiniuose tinkluose ėmė skųstis iš valstybės institucijų gaunantys prieštaringą informaciją.
To pavyzdžiais dalijamasi užsienyje gyvenančių lietuvių feisbuke suburtoje grupėje.
Ir mes visi susiduriame su ta pačia, kasdiene problema – informacijos neatitikimas.
„Grupėje šiuo metu yra 14 tūkstančių narių iš skirtingų šalių. Ir mes visi susiduriame su ta pačia, kasdiene problema – informacijos neatitikimas. Žmonės skambina, rašo į įvairias Lietuvos institucijas, karštąsias linijas ir visi gauna skirtingą informaciją su grasinimais dėl baudų, jei nedarys to ar ano“, – 15min rašė skaitytoja.
Jos teigimu, žmonės pasimetę, nebežino nei kur kreiptis, nei kuo tikėti ir kaip, pagaliau, atsirinkti tą informacija.
Pranešė, kad saviizoliuotis nereikia
Grupėje vienas žmogus pasidalijo laišku iš Pakruojo savivaldybės, kuriame jam buvo paaiškinta, esą nuo birželio 1 dienos grįžusiems iš Didžiosios Britanijos nebereikės saviizoliacijos.
Iš tiesų buvo nuspręsta, kad A.Veryga pirmadieniais skelbs sąrašus šalių, iš kurių grįžus saviizoliuotis nereikia.
Praėjusį pirmadienį paskelbtame tokių šalių sąraše Didžiosios Britanijos nėra, nes ten daug sergančiųjų.
Apie tai, kad reikės saviizoliuotis, informavo telefonu
Pakruojo rajono savivaldybės vyriausioji specialistė Daivos Rocienė 15min sakė kitaip atsakyti negalėjusi.
Specialistė aiškino informaciją žmogui pateikusi gegužės 28 dieną po Vyriausybės nutarimo pakeitimo. Jame buvo straipsnis, kuris teigė, kad saviizoliuotis grįžus iš visos eilės valstybių (taip pat Didžiosios Britanijos ) nebereikės.
Nutarime taip pat atskirai paaiškinta, kad A.Veryga kas savaitę skelbs šalių, iš kurių grįžus nebereiks saviizoliuotis, sąrašą. D.Rocienės teigimu, kol sąrašo nebuvo, ji teikė informaciją tokią, kokia buvo priimtame nutarime.
„Visiems besikreipiantiems asmenims iki birželio 1 d. dienos buvo informuojama Vyriausybės nutarimu priimtas sprendimas ir paaiškinta, kad tik pirmadienį (birželio 1 d.) savivaldybės turės valstybių sąrašą ir žinos tikslesnę informaciją dėl saviizoliacijos“, – atsakyme 15min teigė D.Rocienė.
Pasak jos, pirmadienį gavus valstybių sąrašą paaiškėjo, kad saviizoliacija grįžus iš Didžiosios Britanijos privaloma.
„Savivaldybės iki valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijos vadovo priimto sprendimo (sąrašo sudarymo) vadovavosi Vyriausybės priimtu nutarimu, – teigė ji. – Asmuo, kuris kreipėsi į savivaldybę, ir jo artimieji telefonu buvo informuoti asmeniškai apie privalomą saviizoliaciją.“
Karštosios linijos atsakymai – skirtingi
Ir tai tėra vienas pavyzdžių, rodančių, kad tvarką perkąsti sunku.
Kita moteris grupėje papasakojo skambinusi karštąja linija ir teiravusis, ar ji privalo karantinuotis kartu su iš užsienio sugrįžtančiu vyru.
Moteriai paaiškinta, kad to nereiks, jei vyras gyvens atskirame kambaryje, eidamas į tualetą ar dušą naudos visas apsaugos priemones, maistas jam bus patiekiamas prie kambario durų. Tačiau dar kartą paskambinusi karštąja linija moteris išgirdo, kad grįžus vyrui negali eiti į darbą.
„Atsakymas buvo, kad, taip, privalau karantinuotis kartu. Nes išėjus į darbą rizikuoju pažeisti izoliacijos taisykles ir užsitraukti baudžiamąją bylą“, – stebėjosi ji.
Kitu atveju moteris bandė išsiaiškinti, kaip jai parvykus be 14 dienų saviizoliacijos išvykti iš šalies, nes į Lietuvą grįžta trumpam sutvarkyti reikalus.
„Paskambinau NVSC, jie man patarė išvykti per 24 valandas, kaip tranzitu, – savo istorija su socialinio tinklo naudotojais dalijosi ji. – Kitą dieną aš jiems vėl skambinu dėl kai kurių klausimų, sakau, man patarė važiuoti tranzitu, o ji man sako: pirmą kartą girdžiu, už savo kolegės žodžius neatsakau. Klausau ir netikiu savo ausimis! Bet paskui pamačiau, kad žmonės kerta sieną tranzitu, tai aš nesuprantu.“
Klausau ir netikiu savo ausimis!
Kita moteris pasakojo iš NVSC taip pat gavusi patarimą kirsti tranzitu, bet pasienyje sužinojusi, kad taip daryti negalima.
A.Veryga: sunku tikėtis, kad nebus žmogiškų klaidų
Paklaustas, ką patartų žmonėms, kurie nežino tvarkos ir, regis nėra, kas ją dorai paaiškintų, sveikatos apsaugos ministras A.Veryga sakė, kad klausimas geras, nes informacijos išties daug.
Anot ministro, matyt, sudėtinga būtų tikėtis, kad pavyks išvengti žmogiškų klaidų ir tam tikrų nesusipratimų, kai informacija yra arba neteisingai pateikiama, arba neteisingai yra suprantama.
„Tiesiog būkime kantrūs, o šiaip jeigu asmenys nori kažką sužinoti apie bendrai reikalavimus, kokie yra operacijų vadovo sprendimai, arba kokie reikalavimai taikomi, kokios taisyklės yra parvykimo – iš kokių šalių galima parvykti, visa ši informacija yra skelbiama SAM svetainėje ten, kur dedama informacija apie COVID-19 valdymą“, – patarė jis.
A.Verygos teigimu, jei žmogui buvo suteikta prieštaringa informacija, geriausiai skambinti institucijai, kuri prižiūri parvykstančiuosius ir teikia jiems rekomendacijas – NVSC, centro svetainėje yra nurodytas telefono numeris.