2017 11 13 /14:44

Karas dėl Belmonto: Aplinkos ministerija kaltina Vilniaus savivaldybę neteisėtomis statybomis

Nesutarimai, ką daryti su Belmonto (Pūčkorių) užtvanka – griauti ar suremontuoti, pasiekė naują etapą. Vilniaus savivaldybė surengė konkursą ir čia prasidėjo darbai, kuriuos Aplinkos ministerija vadina galimai neteisėtomis statybomis.
Tvarkoma Belmonto užtvanka
Tvarkoma Belmonto užtvanka / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Reikalauja nutraukti darbus

„Pastaruoju metu Belmonto užtvankoje pradėti darbai laikytini ne šios užtvankos avarinės grėsmės pašalinimo, o statybos darbais. Prie tokios išvados priėjo Aplinkos ministerija, išnagrinėjusi esamą padėtį. Prašoma, kad ją įvertintų už valstybinę statybos priežiūrą atsakinga Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija ir kad būtų imtasi atitinkamų veiksmų“, – teigiama pirmadienio rytą išplatintame Aplinkos ministerijos pranešime spaudai.

Pranešime taip pat pabrėžiama, kas spalio pabaigoje Vilniaus m. savivaldybė pasirašė sutartį su darbų vykdytoju dėl Belmonto užtvankos remonto. „Aplinkos ministerijos požiūriu, savivaldybės skelbtą konkursą laimėjęs rangovas neatitinka Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo reikalavimų kultūros paveldo statinio statybos rangovui. Jo kvalifikacijos atestatas nesuteikia teisės atlikti statybos darbus hidrotechnikos ir kultūros paveldo statiniuose“, – rašoma pranešime.

Cituojamas ir aplinkos viceministras Martynas Norbutas: „Tikimės, kad sostinės savivaldybės administracija labai įdėmiai peržiūrės mūsų pastabas ir nutrauks galimai neteisėtas statybas. Jai išsiųstame rašte įspėjome, kad Belmonto užtvankos (kultūros paveldo statinio) griovimo ir atstatymo tvarkomiesiems statybos darbams turi būti parengtas statinio projektas, gautas statybą leidžiantis dokumentas ir laikomasi visų aplinkos apsaugą ir statybas reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų.“

Savivaldybė ginasi

Arūnas Visockas, Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento direktoriaus pavaduotojas, 15min sakė, kad po vasaros liūčių Belmonto užtvanka buvo avarinės būklės (pakrypo vidurinė kolona, į kelias dalis sutrūko abi užtvankos plokštės), todėl Vilniaus miesto savivaldybė dar šį rudenį paskelbė viešųjų pirkimų konkursą dėl Belmonto užtvankos avarinės būklės likvidavimo.

„Konkurse dalyvavusioms bendrovėms buvo keliami ypatingi reikalavimai. Jame galėjo dalyvauti tik tos bendrovės, kurių darbuotojas turi atestatą dirbti su hidrotechniniais statiniais bei leidžiantį dirbti kultūros paveldo objektuose. Belmonto užtvanka buvo įtraukta į kultūros vertybių registrą Vilniaus miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimu. Šiuo metu konkursą laimėjusios bendrovės darbų vadovas, kuris prižiūri vykstančius darbus, turi abu šiuos atestatus. Bendrovėms turėti atestatą leidžiantį dirbti su kultūros paveldo objektais Nekilnojamo paveldo apsaugos įstatymas nereikalauja“, – teigė A.Visockas.

Vilniaus miesto savivaldybė, pasak A.Visocko, parengė Belmonto užtvankos avarinės grėsmės pašalinimo darbų aprašą pagal kurį šiuo metu ir vyksta planuoti darbai. „Aprašas buvo suderintas tiek su Kultūros paveldo departamentu, prieš savaitę išsiųstas ir Aplinkos ministerijai, kuri iki šiol neturėjo jokių pastabų dėl Belmonto užtvankos avarinės grėsmės pašalinimo darbų eigos“, – sakė A.Visockas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tvarkoma Belmonto užtvanka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tvarkoma Belmonto užtvanka

Skaičiuojama, kad avarinės būklės likvidavimo darbai kainuos daugiau kaip 170 tūkst. eurų. Konkursą laimėjo ir darbus atlieka bendrovė „Tiltuva“. Konkurso laimėtojas yra įsipareigojęs per tris mėnesius nuo sutarties pasirašymo (esant tinkamoms oro sąlygoms) sutvarkyti vidurinę koloną bei naujas užtvankos plokštes.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darbai prie Belmonto užtvankos vasarą
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darbai prie Belmonto užtvankos vasarą

Lašišų lizdų žudymas?

Savo pranešime Aplinkos ministerija teigia, kad Vilnia įtraukta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių sąrašą, kuriame esančių upių atkarpose užtvankas statyti draudžiama.

Dėl Belmonto ir Rokantiškių užtvankų Vilnios vientisumas yra pažeistas, – teigia Aplinkos ministerija.

„Dėl Belmonto ir Rokantiškių užtvankų Vilnios vientisumas yra pažeistas. Efektyvios žuvų ir kitų vandens organizmų migracijos neužtikrina net ir žuvitakiai, todėl tik dalis žuvų migruoja sėkmingai. Daugelį metų ūkiškai nenaudojama ir savivaldybės neprižiūrima Belmonto užtvanka šių metų pradžioje pradėjo griūti ir dabar kelia pavojų aplinkai ir žmonių saugumui. Pagal pažangių šalių tendencijas, nebenaudojamos užtvankos yra demontuojamos, sudarant palankias sąlygas vertingųjų žuvų natūraliai migracijai ir upių ekosistemų atsikūrimui. Europos Sąjungoje, JAV ir kitose šalyse per pastaruosius tris dešimtmečius išmontuota jau keli tūkstančiai užtvankų“, – teigia Aplinkos ministerija.

Socialiniame tinkle „Facebook“ esanti grupė „Lašišos dienoraštis“ dar penktadienį paskelbė tokią žinutę su vaizdo įrašu: „Prasidėjo masinis lašišų nerštas, o kartu ir masinis lašišų lizdų žudymas. Štai toks vaizdas šiuo metu Belmonte: smėlio maišai kraunami tiesiai ant lizdų, kur vakar neršė metrinės lašišos. Turbūt taip gali vykti tik Lietuvoje...“

Išardymui – ES parama

Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų sprendimu buvo nutarta pasinaudoti ES parama Belmonto užtvankai išardyti. Tačiau Vilniaus m. savivaldybės Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimu Belmonto statinių kompleksas, įskaitant ir bešeimininkę užtvanką, šių metų vasarą įregistruotas Nekilnojamųjų kultūros paveldo vertybių registre.

„Tai apsunkino galimybę ieškoti visiems priimtinų būdų, kurie leistų užtikrinti tiek aplinkosauginius, tiek visuomenės interesus. Tyrimai rodo, kad užtvankų būklė praėjus 50 metų nuo jų statybos pradeda labai blogėti, o po 100 metų jos jau taip susidėvi, kad ima kelti grėsmę žmonėms ir aplinkai. Belmonto užtvanka perstatyta praeito amžiaus šeštąjį dešimtmetį buvusios senosios užtvankos, sugriautos per karą, vietoje. Ji šių metų pradžioje pradėjo griūti dėl laiku neatliktų remonto darbų“, – teigia Aplinkos ministerija.

Kol kas pinigų išardymui tik paprašyta, nėra aišku, ar jie bus gauti.

Ketinimams nugriauti užtvanką priešinasi paveldosaugininkai, norintys išsaugoti šį statinį.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tvarkoma Belmonto užtvanka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Tvarkoma Belmonto užtvanka

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis