Pirmieji mokymai nuotoliniu būdu – karo inžinieriams
Už karių mokymą ir įgūdžių tobulinimą atsakingas LK Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centras (JLMC) vienas pirmųjų prisitaikė prie pasikeitusių sąlygų ir kai kuriuos mokymus pradėjo organizuoti pilnai arba dalinai nuotoliniu būdu.
„JLMC yra LK Sausumos pajėgų specialistų ir jaunesniųjų vadų „kalvė“, – sako šio mokymo centro S2/S3 skyriaus viršininkas mjr. Jonas Vištelis. – Pas mus organizuojami net 63 skirtingi kursai, siekiant parengti minosvaidininkų, artileristų, inžinierių, žvalgų ir pėstininkų specialistus bei jaunesniuosius vadus. Dauguma kursų reikalauja praktikos, o ją įgyti galima tik kontaktinio, t.y. „gyvo“ mokymo metu.
Tačiau yra keletas kursų (pvz., Pradinis karo inžinerijos, Minosvaidžių saugos vado kursai), kurie dėl savo specifikos jau dabar pilnai ar dalinai vykdomi nuotoliniu būdu. Be to, artimoje ateityje planuojame organizuoti pilnai ir dalinai nuotolinius dar kelis ugnies paramos ir žvalgų kursus.“
JLMC Karo inžinerijos kursų viršininkas mjr. Arnoldas Anelauskas pasakoja, kad karantino metu jo vadovaujamuose kursuose pirmasis nuotoliniu būdu organizuotas Pradinis karo inžinerijos kursas, skirtas bazinėms inžinerijos žinioms suformuoti. „Tuo tarpu kituose Karo inžinerijos kursuose pradėtas taikyti kontaktinio mokymo nuotoliniu būdu (kombinuotas) principas, – sako mjr. A.Anelauskas. – Pavyzdžiui, išminuotojų rengimas negali nutrūkti dėl nuolatinio užduočių vykdymo LR, kovinės inžinerinės paramos specialistai ruošiami, nes jų paramos reikia manevriniams vienetams ir pan. Iš principo, bet kokioje situacijoje turime adaptuotis ir rengti karius užduočių vykdymui.“
Paklaustas, su kokiais pagrindiniais iššūkiais susiduriama organizuojant karo inžinerijos kursus nuotoliniu būdu, JLMC Karo inžinerijos kursų viršininkas atsako nedvejodamas: „Didžiausias iššūkis – emocinis, t.y. tiesioginio kontakto su kursantais trūkumas. Taip pat, mokant per atstumą, šiokių tokių sunkumų kelia kursantų koncentracijos išlaikymas, skirtingų kontrolės priemonių taikymas, technologijų/IT skirtumai, ryšio patikimumas ir panašiai.“
Rimtų iššūkių nepatiria nei kursantai, nei ekspertai
Karo inžinerijos kursų ekspertas srž. Antanas Brazdauskas, atsakingas už Standartinių sprogmenų neutralizavimo specialisto kursą, pažymi, kad pagrindiniai iššūkiai organizuojant dalinai nuotolinį kursą yra informacinių technologijų pritaikymas bei įrangos komplektavimas vaizdo konferencinio ryšio paskaitoms. „Taip pat yra sudėtingiau kontroliuoti auditoriją, tačiau labai padeda tai, kad neetatiniai kurso instruktoriai nuolatos būna šalia kursantų ir užtikrina savalaikę informacijos kaitą tarp auditorijos ir eksperto,” – teigia ekspertas.
Didžiausias iššūkis – emocinis, t.y. tiesioginio kontakto su kursantais trūkumas.
Karo inžinerijos kursų ekspertas št. srž. Vaidas Šimaitis, atsakingas už Pradinio karo inžinerijos kurso organizavimą, neslepia, kad pirmieji nuotoliniu būdu organizuoti kursai turėjo savų iššūkių: „Pirmiausia – tai karių supratimo apie nuotolinio mokymo naudą didinimas, jų gebėjimas prisitaikyti prie neįprastų mokymosi formų, kurse dalyvaujančių vadų ir karių gebėjimas planuoti veiklą kurso metu, adaptacija prie nuotolinio mokymosi sistemos, gebėjimas vaizdinės informacijos techninėmis priemonėmis perteikti reikiamą įsisavinti informaciją.“
Št. srž. V.Šimaitis džiaugiasi, kad nuotolinis mokymas padidina kursų prieinamumą skirtingų Sausumos pajėgų dalinių kariams, taip išplečiant jų karo inžinerijos suvokimą. „Pėstininkas ir inžinierius po kurso pradeda šnekėti abiem suprantama kalba“, – teigia ekspertas.
Karo inžinerijos kursą nuotoliniu būdu besimokantys kursantai sako, kad toks mokymosi būdas jiems nesukelia didesnių problemų. Pasak karių, nuotoliniu būdu dėstomas kursas yra labai patogus visų pirma dėl prieinamo. Medžiaga pasiekiama bet kada, naudojant skirtingas technines priemones, maksimaliai išnaudojant šiuolaikinių technologijų privalumus, mokymosi grafikas yra lankstus, taupomas laikas (kursantams nereikia važinėti iš savo dalinių į Rukloje įsikūrusį JLMC) ir kiti resursai.
Nauja patirtis bus pritaikoma ir ateityje
Nors ateities perspektyvos dėl pandemijų ar karantino taikymo nėra aiškios, JLMC ir toliau planuoja kiek įmanoma plačiau taikyti pilnai ar dalinai nuotolinį karių mokymą. Tokį mokymo būdą jau išbandę Karo inžinerijos kursų ekspertai mato labai plačias nuotolinio mokymo plėtros galimybes. „Po pirmųjų tokiu būdu organizuotų kursų matome, kad techniškai įmanomas skirtingų naudojamų sistemų apjungimas ir funkcionalumo išplėtimas vienoje nuotolinio mokymo sistemoje, skaitmeninių atsiliepimo formų integracija, funkcionalios bendravimo funkcijos integracija (forumo principu) ir pan. Tą ir bandome dabar daryti“, – teigia št. srž. Vaidas Šimaitis.
Jo kolega srž. Antanas Brazdauskas taip pat pripažįsta, kad nuotolinio mokymo procesą galima padaryti dar efektyvesnį: „Iš tobulintinų dalykų galėčiau paminėti duomenų perdavimo spartos optimizavimą, nes tai ženkliai pagerintų techninę nuotolinių, vaizdo-konferencinių paskaitų kokybę. Taip pat derėtų užtikrinti, kad klausytojai turėtų optimaliai įrengtą, nuotoliniam mokymuisi pritaikytą auditoriją.“
Mjr. Jonas Vištelis sako, kad COVID-19 pandemija suteikė galimybę kitaip pažvelgti į karių mokymo proceso organizavimą. „Siekiame būti lankstesni, todėl peržiūrime visų kursų mokymo programas, t.y. ieškome būdų taikyti ne vien tik kontaktinį mokymą, bet ir nuotolinio mokymo metodus bei priemones pilnai visam kursui ar bent jo daliai“, – įsitikinęs JLMC S2/S3 skyriaus viršininkas. – Neabejoju, kad nuotolinis mokymas kariuomenėje ateityje bus taikomas vis plačiau.“