Tokią poziciją šalies vadovė išsakė Briuselyje vykstančiame skubiai sušauktame neeilinėje Europos Sąjungos viršūnių susitikime. Šiame susitikime ES lyderiai aptaria sankcijų sugriežtinimą Libijos diktatoriui bei neatidėliotinas ES pagalbos priemones, siekiant išvengti humanitarinės katastrofos, pranešė Prezidentūra.
„Mes, Europos šalių vadovai, turime apsispręsti, kaip padėti regionui, ypač Libijai, ar naudoti šioje šalyje karinę jėgą. Daugelis šalių, ir Lietuva taip pat, laikosi nuostatos, jog to daryti negalima be Jungtinių Tautų Saugumo tarybos rezoliucijos ir Arabų Lygos pritarimo“, – cituojama šalies vadovė.
Pasak D.Grybauskaitės, nors įvykiai Šiaurės Afrikoje atrodo tolimi, jie gali turėti reikšmingos įtakos Lietuvos ekonomikai. „Jau šiandien tai juntame iš augančių kuro kainų“, – sakė prezidentė.
Anot jos, būtina užkirsti kelią humanitarinei tragedijai Libijoje ir Europos Sąjunga tai gali ir turi padaryti.
„Užkirsti kelią humanitarinei tragedijai, stabilizuoti regioną – yra nepaprastai svarbu ne tik pačiai Šiaurės Afrikai, bet ir visai Europai, o Lietuvai – ypatingai, kai kalbame apie mūsų energetinį saugumą ir ekonominę situaciją“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.
Didelius naftos išteklius turinčioje Libijos miestuose nuo vasario 15 dienos vyksta konfliktas, kuriame opozicijos atstovai reikalauja, kad atsistatydintų daugiau nei 40 metų šaliai vadovaujantis režimo lyderis Muamaras Kadhafi. Iš protestų akcijų konfliktas peraugo į ginkluotą kovą, kuri, kaip nuogąstaujama, gali virsti pilietiniu karu.
Vykstant šiam konfliktui Libijos naftos gavyba sumažėjo iki 500 tūkst. barelių per dieną. Prieš krizę šalies gavyba siekė 1,6 mln. barelių per dieną. Pastarosiomis dienomis, sutrikus naftos tiekimui iš Libijos, naftos kainos pakilo aukščiausiai per dvejus su puse metų.