Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2015 03 13

Karių savanorių mokymuose dalyvavęs Nemunas Tumavičius: „Ten nereikia mąstyti“

Ten eina tik tie, kurie tingi veikti kažką kita; ištverti mokymus sunku, nes ant savanorių nuolat rėkia, o fizinis krūvis – nežmoniškas; tokia patirtis niekam nenaudinga – su panašiomis nuomonėmis apie bazinius savanorio kario mokymus susiduria beveik kiekvienas vyras, panoręs juos išbandyti savo kailiu. Tačiau, jei eini ten turėdamas aiškų tikslą, žinai, kam tau šito reikia, kursai duoda daug, tvirtina neseniai iš bazinių kario savanorio įgūdžių kursų Rukloje grįžęs kaunietis Nemunas Tumavičius.
Mokymuose
Mokymuose

– Pradėkime nuo to, kodėl apsisprendėte eiti į mokymus?

– Esu maksimalistas, todėl gyvenime noriu išmėginti viską. Geriau gailėtis to, ką padarei, nei to, ko nepadarei. Nuo 14 metų priklausiau jūrų skautams, dabar daug keliauju, pats organizuoju pažintinius žygius, rengiu „Darom“ akcijas, studijuoju energetikos fiziką, tačiau tuo apsiriboti neketinu.

Visas tris savaites ten buvo sunku tik dėl to, kad pokalbių temos nuolat sukosi apie muštynes ir panašius dalykus.

Visada norėjau išbandyti save kariuomenėje, paragauti disciplinos, kasdienės kareivio duonos. Juolab, kad tiek teorija (fizika), tiek praktika (miškai) man nėra svetimi dalykai.

– Kiek laiko truko mokymai ir kur jie vyko?

– Baziniai kario savanorio įgūdžių kursai truko 19 dienų, t.y. beveik tris savaites. Tačiau nepajutau, kaip jos prabėgo. Skaičiavome tik pirmas ir paskutines dvi dienas. Kiek užtrukau mokymuose, pajutau grįžęs namo. Tarnybą atlikau Rukloje, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajojo pulko VII kuopoje.

– Ką jums davė kursai? Ko tikėjotės, kas nustebino?

– Tikriausiai esminis momentas buvo tas, kad nuo mokyklos laikų dirbu organizacinį darbą, kuriame vadovauju aš. O čia, žinojau, kad bus kiek kitaip. Tai pirmiausia buvo išbandymas pačiam sau. Taip pat norėjau paragauti disciplinos, tvarkos.

Jau pirmą dieną supratau, kad ten nereikia mąstyti. Įsakymus reikia tiesiog vykdyti. Todėl man ten buvo kiek sunkiau – aš taip nemoku.

Dar vienas iššūkis buvo žmonės. Visi savanoriai – vaikinai, baigę 10 ar 12 klasių, bemoksliai, dalis, sakyčiau, net beraščių. Kitaip tariant, nušalėliai. Tačiau pasistatai sienas, suformuoji tunelį ir eini savo keliu, pasiimdamas tuos dalykus, dėl kurių atėjai į mokymus.

Išankstinės nuomonės apie mokymus neturėjau, tačiau aiškiai žinojau, ką noriu iš jų pasiimti. Tai ir padariau.

– Iš esmės patvirtinote visuomenėje vyraujančius neigiamus stereotipus: kad savo noru į kariuomenę eina tie, kurie neturi, ką veikti, arba nežino, ko nori. Tačiau jūs nesate tas žmogus, kuriam trūktų veiklos.

– Kaip ir minėjau, norėjau naujos patirties. Karyba traukė dar mokykloje, tačiau nuėjau daugiau mažiau standartiniu keliu: baigiau bakalauro, vėliau magistro studijas, pradėjau dirbti.

Esu šeimos žmogus, negalėčiau atsisakyti asmeninio gyvenimo vardan tarnybos. Čia net ne visai kariuomenė, o būtent savanorių pajėgos (KASP) leidžia suderinti mokslus, darbą, asmeninį gyvenimą ir tarnybą Tėvynei. Toks variantas man tiko.

Amunicija
Asmeninio albumo nuotr./Kario savanorio amunicija.

– Visuomenei dabar labai aktuali šauktinių tema. Ką pasakytumėte tiems, kurie dvejoja ir neįsivaizduoja, kas ten toje kariuomenėje?

– Šauktiniai negali dvejoti. Pakvies ir eis. Tačiau pamačius, kokius asmenis šaukia, manau, reikėtų ir mums, ir jiems pasidžiaugti. Jiems ten 9 mėnesius nereikės rūpintis gyvenimu. O mums, civiliams, bus ramiau – mažiau jaunimo šlaistysis gatvėje.

Ko tikėtis kariuomenėje? Niekas ten nevalo tualetų su dantų šepetukais, neprausia su ugniagesių žarna, maitina gerai ir tikrai nežemina eilinių. Žinoma, nereikia ieškoti problemų. Vis dėlto ten jaučiausi saugiai.

– Kaip manote, ar toks sprendimas turi būti savarankiškas, t.y. ar būtina, kad mokytis ir tarnauti norėtum pats, o ne būtum pašauktas?

– Manau, kad, kai sprendimus priimi pats, turi tam motyvacijos. Tai tinka kalbant tiek apie tarnybą, tiek apie darbą. Dirbant savo noru viskas daroma kokybiškiau. Per prievartą tarnaudami ar tiesiog dirbdami vardan pinigų, žmonės niekada nebūna motyvuoti.

Mokymuose
Asmeninio albumo nuotr./ Mokymuose.

– Kaip jūsų sprendimą tris savaites mokytis Rukloje vertino draugai, tėvai, darbdaviai, kolegos? Kokių reakcijų sulaukėte?

–  Draugų nenustebinau, tėvai žinojo, kad neperkalbės, tad tik liepė pasaugoti sveikatą, mergina pasirinkimo dėl KASP taip pat nesmerkė. Universitete dėstytojai mano pasirinkimą priėmė supratingai.

Galima sakyti, kad palaikė, sudarydami visas galimybes atsiskaityti mokslo dalykus kiek vėliau. 

– Gal galėtumėte papasakoti apie rutiną? Koks režimas ten, kur mokomi savanoriai kariai?

– Kėlėmės 5.45 val. Pusryčiai – 7 val. Pietūs – 13 val., o vakarienė – 18 val. Miegoti eidavome 22 val. Kas dieną būdavo teorinės paskaitos, lauko pratybos, orientacinės varžybos ir taktinės pratybos. Iš esmės labiausiai dėl jų ir ėjau. 

– Jei dabar, jau žinodamas, kas tai yra, turėtumėte apsispręsti, ar vis dar norėtumėte išbandyti gyvenimą kariuomenėje?

– Taip, tikrai norėčiau. Neparsivežiau nė vienos neigiamos emocijos, išskyrus socialinę aplinką. Man svarbu bendrauti, todėl svarbu ir kokie žmonės aplink. Taigi visas tris savaites ten buvo sunku tik dėl to, kad pokalbių temos nuolat sukosi apie muštynes ir panašius dalykus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos