„Šiandieninėje saugumo situacijoje Lietuvai kaip niekada reikalinga stipri kariuomenė, o visuomenės pasitikėjimas ir palaikymas yra vienas svarbiausių ginklų, kuris suteikia kariuomenei drąsos ir ryžto“, – pranešime cituojamas krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.
Pasak Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Jono Vytauto Žuko, ši šventė yra tam tikra duoklė kariuomenės draugams – žmonėms, kurie domisi šalies gynybos reikalais, žavisi karine tarnyba ir palaiko Lietuvos kariuomenės idėją.
„Šios šventės prasmė – pagerbti kovojusius už Lietuvos laisvę ir parodyti visuomenei, kokie Lietuvos nepriklausomybės saugotojai ir gynėjai yra šiandien, kaip ir su kuo jie ruošiasi šalies gynybai ar vykdo karines misijas už jos ribų“, – teigė generolas.
Gegužės 19 dieną žmonės Alytuje galės pabendrauti su Lietuvos ir sąjungininkų kariais.
Alytaus Jaunimo parke iškils kelios dešimtys karinių palapinių, kuriose įvairių kariuomenės pajėgų kariai pristatys tarnybos būdus, taip pat bus parengę įvairių užduočių, demonstruos ginkluotę, ekipuotę ir karinę įrangą, žmonės turės galimybę pabendrauti su kariais apie karinę tarnybą.
Šventės dalyviai galės iš arti pamatyti šarvuotus visureigius „Hammer“, 36 tonas sveriančias pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ ar 56-ių tonų tanką „Leclerc“.
Jiems bus demonstruojama ne tik sausumoje naudojama karinė technika. Parodomaisiais skrydžiais žmones ketina pasveikinti NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Portugalijos ir Ispanijos pilotai.
Šventės metu bus demonstruojamos dvi karinės operacijos. Rekonstruktorių klubo „Grenadierius“ nariai inscenizuos žaliukų mūšį su NKVD smogikais, o Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariai pademonstruos šiuolaikinę karinę operaciją.
Po poros metų pertraukos šventėje bus vėl eksponuojamas atstatytas partizanų bunkeris, o šalia jo būsiantys istorikai dalinsis žiniomis apie partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą ir kitus Laisvės kovų dalyvius.
Kariuomenės renginyje dalyvaus ir Lietuvos policija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba, muitinė, Lietuvos šaulių sąjunga, Nacionalinis transplantacijos biuras.
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dienos minėjimo tradicija susijusi su tarpukariu gyvavusia Kariuomenės ir visuomenės susiartinimo diena.
Kelių karių ir visuomeninių organizacijų atstovų iniciatyva pirmą kartą ši šventė buvo surengta 1935 metais.