„Mes planuojame skirti (karius – BNS) tuo laikotarpiu, kai Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungos Tarybai“, – BNS sakė A.Pocius.
Anksčiau buvo svarstoma, jog į ES vadovaujamą operaciją ATALANTA galėtų būti siunčiami specialiųjų operacijų pajėgų kariai. Tačiau kariuomenės vadas informavo, jog prie Afrikos krantų vyks mobili laivų apsaugos grupė, sudaryta iš Sausumos pajėgų karių. Kariai būtų dislokuoti laivuose, gabenančiuose humanitarinę pagalbą.
„Tai yra sausumos pajėgų vienetas, kadangi tai yra tiktai laivo apsaugos funkcija“, – sakė A.Pocius.
Laivai, kurie plaukioja, gabena humanitarinę paramą Afrikos valstybėms. Tam, kad jų Somalio piratai neužpultų, nereketuotų tokios mobilios komandos ir yra pageidaujamos. Vieną iš tokių komandų mes žadame paruošti ir siųsti į tą operaciją.
„Kaip žinote, tas operacijų rajonas yra didžiulis. Tiksliai negaliu įvardinti, bet ten, kur vyksta antipiratiniai veiksmai. Laivai, kurie plaukioja, gabena humanitarinę paramą Afrikos valstybėms. Tam, kad jų Somalio piratai neužpultų, nereketuotų tokios mobilios komandos ir yra pageidaujamos. Vieną iš tokių komandų mes žadame paruošti ir siųsti į tą operaciją“, – kalbėjo generolas.
A.Pocius sakė, kad grupę galėtų sudaryti apie dvi dešimtis karių, tačiau jis pažymėjo, jog dėl Lietuvos karių vieneto dydžio dar nėra galutinai nuspręsta ir priklausomai nuo aplinkybių jis gali keistis.
Seimas birželį priėmė nutarimą, kuris leidžia Lietuvos karius siųsti į operaciją ATALANTA prieš Somalio piratus. Šiuo metu šioje operacijoje dalyvauja vienas Lietuvos štabo karininkas.
ES operacija ATALANTA prasidėjo 2008 metais reaguojant į Somalyje įsikūrusių piratų vykdomus privačių ir komercinių laivų užpuolimus. Ši operacija yra svarbi tiek ekonominiu, tiek saugumo bei politiniu aspektu, kadangi ES jūros keliais iš Persijos įlankos, per Adeno įlanką, Raudonąją jūrą ir Sueco kanalą importuoja apie 50 proc. žemyne sunaudojamos naftos.
Lietuva ES pirmininkaus 2013 metų antrąjį pusmetį.