Pajūrio gyventojams medūzos jokia naujiena, o štai iš tolėliau suplūdusiems vasarotojams tai tikra egzotika. Kartais poilsiautojai net nustemba, kad Lietuvos pajūryje galima užtikti šių bestuburių. Galima, ir ne tik pavienių. Būna metų, kai baigiantis vasarai medūzos nukloja ištisus pajūrio ruožus, o susispietusios į vieną kupetą ant bangų kartais linguoja lyg gličios masės luitas.
„Į Lietuvos pajūrį medūzas srovės atplukdo iš vakarų, kur vanduo sūresnis. Čia jos dažniausiai pasirodo rugpjūtį, kai priekrantės vanduo jau gerokai sušilęs. Nors ir kaip būtų apmaudu, mūsų pajūryje baigiasi jų gyvenimo ciklas. Rudenėjant, kuomet atšąla oras ir nebėra kuo maitintis, medūzos žūsta“, - pasakojo Jūrų muziejaus akvariumo vadovas Saulius Karalius.
Muziejininkas ramina būkštaujančius, kad Lietuvos pajūrio paplūdimiuose pasirodžiusios 10-20 cm skersmens medūzos gali nudeginti odą. Lengvą dilginimą ar odos sudirgimą, esą, gali pajausti tik ypač jautrūs ar alergiški vasarotojai.
„Žymiai pavojingesnės yra jūros vapsvomis vadinamos medūzos. Jų ilgi čiuptuvai gali labai stipriai nudeginti. Būta ir mirtinų atvejų. O mūsų medūzos tikrai nepavojingos“, – pasakojo S.Karalius.
Lietuvos pajūryje surinktas medūzas muziejininkai neseniai bandė apgyvendinti akvariume. Specialiai sūrino vandenį, kad medūzos jaustųsi kaip prie Danijos krantų, kur jų pastebima daugiausiai. Tačiau eksperimentas nepasiteisino. Medūzos akvariume ilgai neišgyveno. Dabar muziejininkai kuria planus po restauracijos Lietuvos jūrų muziejuje įrengti didžiulį cilindrinį akvariumą, kuriame būtų apgyvendintos įvairiausių kraštų ir aplinkos poveikiui atsparesnės medūzos.