Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 03 25

Karštai diskutavęs Seimas Birutę Sabatauskaitę paskyrė lygių galimybių kontroliere

Seimas paskyrė teisininkę Birutę Sabatauskaitę lygių galimybių kontroliere. Dėl to, ar tapusi kontroliere ji bus nešališka ir gins ne tik seksualinių mažumų teises, parlamentarai plenarinių posėdžių salėje ketvirtadienį pakurstė emocingas diskusijas.
Birutė Sabatauskaitė
Birutė Sabatauskaitė / J.Petronio nuotr.

Prieš joms prasidedant, B.Sabatauskaitės tėvas, Seimo socialdemokratas Julius Sabatauskas pareiškė nusišalinantis nuo klausimo ir patikino dėl kandidatės nebalsuosiantis.

Ragino įvertinti kompetenciją

Atstovas iš valdančiųjų, konservatorius Mykolas Majauskas Seimo narius ragino nekalbėti apie B.Sabatauskaitės giminystės ryšius, o vertinti jos žinias.

„Kviečiu, gerbiami kolegos, nekalbėti apie iš piršto laužtas mintis apie nepotizmą, apie neva kažkieno protegavimą, giminystės ryšius ar kitus dalykus. Man atrodo, kad tai yra tinkama kandidatūra, ji tam turi tinkamas kompetencijas ir aš balsuosiu „už“, – dėstė jis.

Kviečiu, gerbiami kolegos, nekalbėti apie iš piršto laužtas mintis apie nepotizmą.

Opozicinės Darbo partijos narys Mindaugas Puidokas svarstė, ar B.Sabatauskaitė, tapusi lygių galimybių kontroliere, nesiims atstovauti vienai žmonių grupei, tai yra LGBTQ+ bendruomenei, kėlė klausimus, ar kandidatė yra tolerantiška skirtingoms nuomonėms, ar nėra taip, kad 2015 metais ji sudarė santuoką su tos pačios lyties asmeniu užsienyje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Mindaugas Puidokas

„Aš manau, kad turime reikalauti iš aukščiausių valstybės pareigūnų atvirumo, skaidrumo tam, kad mes žinotume, ar jų veiksmai visada yra teisėti, tam, kad mes žinotume, ar nėra galimai nuo visuomenės nuslepiama svarbi informacija“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo M.Puidokas.

P.Gražulis aiškino, kad vyrų ir moterų „neišlyginsi“

Kalbos, kad B.Sabatauskaitė atstovaus tik vienai grupei, laužtos iš piršto, tikino opozicionierius socialdemokratas Algirdas Sysas.

„Tikrai ji nešališka ir per savo darbą ne vienoje nevyriausybinėje organizacijoje aiškiai įrodė galimybę dirbti ir tokį darbą, kurį pasiūlė Seimo pirmininkė“, – sakė jis.

Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis aiškino, kad B.Sabatauskaitė viešojoje erdvėje yra „užsiangažavusi kaip homoseksualių asmenų gynėja“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petras Gražulis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petras Gražulis

„Aš visada sakau negalima žmogaus niekinti, kad ir koks jis bebūtų: ar jis narkomanas, ar jis alkoholikas, ar jis kleptomanas, ar jis homoseksualas. Bet tarp šitų blogybių aš dedu lygybės ženklą“, – savo kalbą tęsė P.Gražulis.

Jo įsitikinimu, homoseksualumas yra iškrypimas, kurio nereikėtų laikyti dorybe, kas esą daroma.

Dievas sukūrė vyrą ir moterį, ir kaip jūs belygintumėt, neišlyginsit.

„Dievas sukūrė vyrą ir moterį, ir kaip jūs belygintumėt, neišlyginsit. Gerbiama B.Sabatauskaite, nežinau, ar jūs sulauksit, kada vyrai gimdys. Manau, kad jūs šito nesulauksit“, – kalbėjo P.Gražulis.

Tikino, kad grėsmės tradicinėms vertybėms nėra

Į tokias jo replikas sureagavo valdančiųjų atstovas, Seimo konservatorius Andrius Navickas.

„Aš tik norėjau pasidžiaugti, kad mūsų Seime ir kvailumas turi lygias galimybes reikštis“, – pažymėjo jis.

Opozicionierius „valstietis“ Tomas Tomilinas aiškino, kad taip, kaip kalbėjo P.Gražulis, kalbėti negalima ir už tai atsiprašė.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Tomilinas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Tomas Tomilinas

„Birutė nėra šališka kažkokiai vienai grupei, tai galiu paliudyti asmeniškai ją pažinodamas“, – sakė jis ir tikino, kad B.Sabatauskaitė tikrai nėra grėsmė tradicinėms vertybėms.

Birutė nėra šališka kažkokiai vienai grupei.

„Seksualinė orientacija yra pagrindas diskriminacijai Lietuvoje labai dažnai. Aš manau, kad aptarinėjimas seksualinės orientacijos prieš priimant į darbą yra vienas iš tos diskriminacijos ir labai negražaus elgesio pavyzdžių“, – teigė T.Tomilinas.

Dėl B.Sabatauskaitės skyrimo lygių galimybių kontroliere Seimas balsavo slaptai. „Už“ pasisakė 75 tautos atstovai, „prieš“ – 38, 17 parlamentarų susilaikė.

Pasitikėjimą išreiškė Seimo pirmininkė

Lietuvos žmogaus teisių centro vadovės B.Sabatauskaitės kandidatūrą į lygių galimybių kontrolieres pateikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Luko Balandžio / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

„Aš pasitikiu teikiamos kandidatės profesionalumu ir patirtimi. Mūsų šalyje tokių profesionalų yra labai nedaug. Didžiuojuosi, kad viena iš jų priėmė mano kvietimą ir sutiko kandidatuoti. Dėl tokių žingsnių kaip šiandien jaučiu prasmę būti politikoje“, – dar ketvirtadienį feisbuke parašė ji ir pažymėjo, jog B.Sabatauskaitės kandidatūrą remia per 100 žmogaus teisių organizacijų ir ekspertų.

B.Sabatauskaitė yra tarptautinės teisės magistrė, šį laipsnį įgijo Mykolo Romerio universitete. Taip pat – Europos nediskriminavimo teisės ekspertų tinklo narė-ekspertė.

Lietuvos žmogaus teisių centre ji dirba nuo 2010 metų, nuo 2013 metų jam vadovauja.

B.Sabatauskaitė rengia tyrimus bei pozicijas, teikia pastabas teisės aktams dėl smurto artimoje aplinkoje ir smurto lyties pagrindu, neapykantos nusikaltimų, nediskriminavimo teisės, tarptautinių teisės aktų nuostatų perkėlimo ar teismų sprendimų įgyvendinimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs