Trečiadienį per pietus užsukus į darželį „Žilvitis“ jis buvo sklidinas gardžiausių kvapų. Mažieji darželio auklėtiniai skanavo daržovių sriubos, plovo, daržovių ir kompoto. Pasak darželio bendrosios praktikos slaugytojos Virginijos Kazlauskienės, ryte vaikai negalėjo atsidžiaugti skaniais pusryčiais – kartą per mėnesį ryte jie smaguriauja traškių sausų dribsnių su pienu. Po šių gardėsių mažieji dar suvalgo sumuštinį su kiaušiniu, užsigerdami puodeliu arbatos.
Vakarienei mažieji vakar valgė žuvies ir varškės maltinukus su garnyru, riekelę duonos su sviestu, skanavo čiobrelių arbatos ir vynuogių. Pusryčiai, pietūs ir vakarienė darželyje vienam vaikui kainuoja 7,76 lt.
Auklėtojų meiliai vadinamiems „naktinukams“, liekantiems nakvoti darželyje, patiekiama ir vėlyvesnė vakarienė. Keturi maitinimai per dieną jų tėveliams atsieina 8,74 lt. Socialiai remtinoms šeimoms, priklausomai nuo jų pajamų, už vaikų maitinimą reikia mokėti pusę kainos arba jie maitinami nemokamai.
„Maždaug aštuoni litai yra didelė suma, nes darželyje yra daug vaikų ir per dieną maistui išleidžiama apie 900-1000 litų. Už tokią suma tikrai daug galime nupirkti. Švenčių dienomis vaikus palepiname ir pyragais. Anksčiau vaikų maitinimui vienai dienai buvo skiriama tik kiek daugiau nei penki litai, tad dabar vaikai „gyvena“ skaniau“, – šypsojosi V.Kazlauskienė.
Mokykloje – patiekalų įvairovė
Pradinių klasių moksleiviams ir ikimokyklinukams valstybė finansuoja pietus, kurių kaina – 3,50 lt. Sunkiai besiverčiantiems skiriami ir 1,60 lt kainuojantys pusryčiai.
Pasak „Vyturio“ pagrindinės mokyklos pavaduotojos ugdymui Vilijos Balsienės, 5-12 klasių moksleiviams iš sunkiai besiverčiančių šeimų pristačius dokumentus gali būti skiriami 2,60 lt kainuojantys pusryčiai ir 4,60 lt vertės pietūs. Taigi, iš viso – 7,20 lt.
Vytauto Didžiojo gimnazijos valgykloje iškabintame meniu vakar buvo galima aptikti įvairiausių patiekalų – sklindžių su karamele už 2,18 Lt, kiaulienos nugarinę su grybų padažu, daržovėmis ir bulvių koše už 4,52 lt. Taigi, nemokamą maitinimą gaunantys moksleiviai gali tikrai sočiai pavalgyti.
Meniu derinamas
Pasak Klaipėdos visuomenės sveikatos centro saugos skyriaus vedėjos Astos Šlepetienės, yra nustatytos rekomendacijos, kiek kalorijų per dieną turi gauti vaikai. „Už turimus pinigus įstaigos skaičiuoja, kad „tilptų“ į kainą ir kad vaikas gautų tinkamą kiekį kalorijų. Mes deriname, kad meniu būtų ir žuvies, ir mėsos, ir pieno, grūdinių produktų, daržovių, vaisių. Valgiaraštis yra derinamas mažiausiai 10-čiai dienų į priekį. Darželiai mėgsta meniu susidaryti ir mėnesiui“, –sakė A.Šlepetienė.
Ligonių mityba
Nedirbančiam sulaikytam vyrui per parą maistui skiriama 7,06 Lt, dirbančiam vyrui – 8,56 Lt. Nedirbančiai moteriai – 7,16 Lt. Į šią sumą įskaičiuotos ir maisto gamybos išlaidos, ne tik produktų kainos.Gydymo įstaigose sveikstantys pacientai iš valstybės maistui kasdien gauna 5,5 Lt. Tačiau skirtingose ligoninėse prie šios sumos pridedama papildoma suma iš savų rezervų, paprastai neviršijanti 2-3 litų.
Jūrininkų ligoninės vyriausiasis gydytojas Jonas Sąlyga „15min“ sakė, kad vienam ligoniui per dieną skiriamo maisto ir jo pagaminimo išlaidos siekia 12 litų. „Meniu keičiamas kasdien, kad ligonis gautų ir žuvies, ir mėsos, ir daržovių. Pusryčiams ligoniai valgo ir pieniškų dešrelių, ir košių, gardžiuojasi vaisiais, sultimis. Pietums valgo sriubos ir antrą patiekalą, kepsnį arba žuvį. Vakarienei būna ir koldūnų, ir pieniškų produktų, košių. Kefyro ar kompoto ligonis visada gali paprašyti papildomai“, – vardijo J.Sąlyga.
Sulaikytiems ir kaliniams – skirtingos sumos
Kauno tardymo izoliatoriuje teismo verdikto laukiantys sulaikytieji maitinami tris kartus per dieną. Vieno jų maitinimui kasdien skiriami 7-9 litai. Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo gyventojams per parą iš valstybės atseikėjama mažiau – 5-6 litai. Tačiau ir už kelis litus pagaminami neblogi pietūs. Vakar Lukiškių gyventojai pietums valgė kopūstų sriubos su garintais pomidorais, jautienos maltinukus su bulvių koše ir kopūstų salotomis, gėrė kompotą.
„Nedirbančiam sulaikytam vyrui per parą maistui skiriama 7,06 Lt, dirbančiam vyrui – 8,56 Lt. Nedirbančiai moteriai – 7,16 Lt. Dirbančių pas mus nėra. Į šią sumą įskaičiuotos ir maisto gamybos išlaidos, ne tik produktų kainos“, – sakė Kauno tardymo izoliatoriaus direktoriaus pavaduotojas Arvydas Venclovas.
Pasak pašnekovo, kalinamiesiems skiriamas maistas yra tikrai geras. Galbūt todėl skundų dėl neskanių ar nekokybiškų patiekalų iš sulaikytųjų sulaukiama nedažnai. „Jei skundžiasi, tai tik dėl porcijų dydžio. Tačiau padidinti jų negalime, nes jų dydį numato Teisingumo ministro 2006 metais išleistas įsakymas. Patiekalų sudėtį koreguojame atsižvelgdami į mitybos rekomendacijas. Tiesa, jei kalinamasis yra vegetaras, jam gali būti tiekiamas vegetariškas maistas. Tačiau tokių pageidavimų pasitaiko labai retai“, – tikino Kauno tardymo izoliatoriaus atstovas.
Tuo tarpu Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje esančių nepilnamečių maistui kasdien skiriama daugiau – iki 10 litų.