A.Zuokas – geriausias meras?
Partijas į savivaldos rinkimus paprastai veda miestų ir rajonų skyrių vadovai. Dabartinis Vilniaus meras Artūras Zuokas buvo pirmas sąraše 2011 metų vasario 27 dienos rinkimuose. Tuomet jis į rinkimus sostinėje vedė Artūro Zuoko ir Vilniaus koaliciją.
Per šiuos metus koalicija virto visuomeniniu judėjimu „Taip!“, kuriam 2013-ųjų rudenį vykusiuose Seimo rinkimuose nepavyko laimėti nė vieno mandato. Tačiau vargu ar tai sustabdys A.Zuoką nuo siekio dar vienai kadencijai išsilaikyti Vilniaus mero kėdėje.
Nors visuomenės apklausos nėra itin palankios Vilniaus merui, jo ryžtą vėl dalyvauti turėtų pakurstyti 2013-ųjų pabaigoje „Vilniaus dienos“ užsakymu atlikta „Spinter tyrimų“ apklausa, pagal kurią didmiesčių gyventojai būtent A.Zuoką laiko geriausiu meru.
Į klausimą, kas yra geriausias Lietuvos miesto meras, net 19 proc. apklaustųjų atsakė, jog A.Zuokas.
Kas bus jo konkurentai, kol kas galima tik spėlioti. Tiesa, kai kurių partijų Vilniaus skyrių vadovai neslepia savo nusiteikimo pretenduoti į sostinės vadovo postą. TS-LKD Vilniaus skyrių sueigos pirmininkas M.Adomėnas jau apie metus nuolat dalyvauja spaudos konferencijose, kurias rengia TS-LKD frakcija Vilniaus miesto taryboje, protesto piketuose, kuriuose kritikuojama dabartinė sostinės valdančioji dauguma.
Dabar miesto tarybos TS-LKD frakcijoje yra 10 narių.
Užuomina R.Šimašiui: linkime tapti meru
Aktyviai Vilniaus klausimais pasisako ir Liberalų sąjūdžio Vilniaus miesto skyriaus pirmininkas R.Šimašius. Būtent jis buvo pirmasis, pareiškęs norą išsinuomoti A.Zuoko kabinetą, kai Vilniaus meras paskelbė metams išnuomojantis savo kabinetą-pasitarimų kambarį.
Tuomet R.Šimašius socialiniame tinkle „Facebook“ parašė: „Jau kurį laiką dairausi erdvesnių patalpų Vilniaus liberalams: skyrius sparčiai plečiasi, idėjų ir darbų vis daugėja – nebesutelpame. Tad šiandien labai apsidžiaugiau, pamatęs, kad Vilniaus meras nusprendė draugiškai užleisti savo darbo kabinetą savivaldybėje – mielai jį išsinuomosime. Smagu matyti, kad savivaldybėje iš tiesų pradedama rūpintis efektyvesniu administracinių resursų naudojimu: neišnaudojamos erdvės, tokios, kaip mero kabinetas, pasiūlomos tiems, kurie nusiteikę jose efektyviai dirbti.“
Tiesa, sandoris taip ir neįvyko – A.Zuokas liko savo kabinete, o liberalai – savo būstinėje.
Be to, prieš kelias dienas savo gimtadienį šventęs R.Šimašius sulaukė ir viešo sveikinimo – Vilniaus centre dideliame reklaminiame stende buvo pakabintas skelbimas su liberalų Vilniaus skyriaus vadovo nuotrauka ir prierašu: „Su gimtadieniu, Remigijau! Linkime, kad taptum mūsų meru“. Apačioje buvo prirašyta: „Sveikinimą pasirašo vilniečiai“.
R.Šimašius aktyviai pasisako ir daugeliu sostinei svarbių klausimų, dalyvavo rengiant konferenciją apie Vilniaus viešąjį transportą. Šiuo metu liberalai neturi nė vieno savo atstovo Vilniaus taryboje.
Koalicija braška, bet laikosi
Dabartinę Vilniaus valdančiąją koaliciją sudaro keturios politinės partijos – A.Zuoko „Taip“, Darbo partija, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA).
Jau beveik trejus metus miestą valdančią koaliciją vis supurto nesutarimai, bet bent kol kas ji laikosi.
Darbo partijos Vilniaus skyriui vadovauja dabartinis sostinės vicemeras Jonas Pinskus. Būtent tarp jo ir A.Zuoko pastaruoju metu prabėgo ne viena juoda katė.
Miesto vadovai nesutarė dėl atliekų rūšiavimo įrenginių statybų, „Dalkia“ investicijų į Vilniaus šilumos ūkį ir kitų dalykų, eras ir vicemeras viešai svaidėsi įtarimais korupcija ar neskaidriais sandėriais. Vis dėlto konfliktai bent kol kas koalicijos nesugriovė. Darbo partijos frakcija turi 8 narius.
Darbo partija į Vilniaus miesto tarybą pateko pirmą kartą. Bet ją čia atvedė ne J.Pinskus, o tuometis partijos lyderis Viktoras Uspaskichas, dabar pasitraukęs į šešėlį.
Valdantiesiems šiuo metu priklauso ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovai. Šios frakcijos narys Jaroslavas Kaminskis eina ir vicemero pareigas.
Buvusiuose rinkimuose partijos sąrašo į Vilniaus miesto tarybą viršūnėje taip pat buvo ne jis, o LLRA vadovas Valdemaras Tomaševskis, net neslėpęs, kad neketina dėl sostinės tarybos kėdės atsisakyti europarlamentaro mandato.
J.Kaminskis gali turėti ambicijų tapti meru – jis savo kandidatūrą į šį postą teikė ir 2011 metų pavasarį. Tuomet LLRA dar nebuvo prisijungusi prie sostinės valdančiųjų.
Buvęs Vilniaus socialdemokratų lyderis – kaltinamasis
Valdančiųjų koalicijai priklauso ir socialdemokratai. Praėjusiuose rinkimuose šiai partijai Vilniuje ne itin pasisekė, jie gavo vos 5 mandatus. Sąrašo viršuje buvo tuometis LSDP Vilniaus skyriaus vadovas Romas Adomavičius, tapęs vicemeru. Tačiau jau prieš Seimo rinkimus 2012-ųjų rudenį R.Adomavičius įklimpo į korupcijos skandalą.
Teismai tebevyksta, R.Adomavičius 15 mėnesių buvo nušalintas nuo visų pareigų Vilniaus savivaldybėje, į kurias grįžo tik gruodžio vidury. Sostinės vicemeras kaltinamas, kad, būdamas Vilniaus miesto savivaldybei priklausančios bendrovės „Vilniaus vandenys“ stebėtojų tarybos narys, žadėdamas pasinaudoti savo tarnyba, įgaliojimais ir pažintimis, reikalavo ir priėmė didelės vertės kyšį – 40 tūkst. Lt.
Skandalo metu R.Adomavičius neteko LSDP Vilniaus skyriaus pirmininko pareigų, jį 2012 metais pakeitė Rimantas Vaitkus. Dabar LSDP Vilniaus skyriui pirmininkauja Seimo narys ir krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.
„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijoje yra 4 nariai, į rinkimus partijos sąrašą vedė europarlamentaras ir du kartus Vilniaus mero pareigas jau ėjęs Juozas Imbrasas. Ši partija neturi vieno Vilniaus skyriaus, o atskirus mažesnius – Antakalnio, Fabijoniškių, Justiniškių, Karoliniškių, Lazdynų ir t.t., kuriems vadovauja daugiau ar mažiau žinomi politikai.
Svarstoma tiesioginių mero rinkimų idėja
Be šių partijų, rinkimuose į Vilniaus savivaldą 2011 metų vasarį taip pat varžėsi Liberalų ir centro sąjunga, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Lietuvos liaudies partija, Naujoji sąjunga (socialliberalai), Socialistinis liaudies frontas, Lietuvos socialdemokratų sąjunga, partija „Jaunoji Lietuva“, Lietuvos pensininkų partija, Lietuvos centro partija, Krikščionių partija, Lietuvos rusų sąjunga, keletas nepartinių kandidatų koalicijų bei atskirų kandidatų tapti sostinės tarybos nariais.
Beje, gali taip nutikti, kad merus jau per artimiausius rinkimus bus galima rinkti tiesiogiai. Trys socialdemokratai – teisingumo ministras Juozas Bernatonis, Milda Petrauskienė bei Albinas Mitrulevičius – yra įregistravę pataisas, kurios numato, kad savivaldos rinkimai vyktų daugiamandatėse bei vienmandatėse apygardose. Daugiamandatėse apygardose, kaip ir šiuo metu, būtų renkami savivaldybės tarybos nariai, o vienmandatėse – merai, kurie būtų savivaldybės tarybos nariai bei jos vadovai.
Ar Seimui užteks politinės valios priimti sprendimą dėl tiesioginių merų rinkimų, neaišku. Praėjusios kadencijos parlamentarai to padaryti nesugebėjo.